Der er intet ondt blod mellem Sveriges herrelandstræner i fodbold, Jon Dahl Tomasson, og stortalentet Hugo Larsson.
Det slår danskeren fast, efter at han onsdag har udtaget den 20-årige Eintracht Frankfurt-spiller til Sveriges kommende Nations League-kampe mod Slovakiet og Estland.
Da det svenske landshold var samlet i september, måtte Larsson sidde på bænken i hele opgøret mod Aserbajdsjan. Jon Dahl Tomasson fortalte i medierne, at den unge svensker havde meget at forbedre, særligt i det fremadrettede afleveringsspil.
Den offentlige kritik ærgrede Larsson, der havde foretrukket at holde årsagen internt. Det fortalte han, inden han siden meldte afbud med en skade til Sveriges næste kamp få dage senere. Han var dog ikke mere skadet, end han straks trænede hjemme i Frankfurt.
Nu er stridsøksen begravet, siger Jon Dahl Tomasson ifølge TT.
– Jeg ringede til Hugo, som jeg har ringet til alle andre spillere, der er udtaget. Vi havde en god diskussion. Vi snakkede om fodbold og livet.
– Han vil gerne være med på holdet, og det er ekstremt positivt. Det, som skete senest, blev en stor sag i Sverige, men det har ikke fyldt noget i landsholdstruppen, siger danskeren.
Han afviser også spekulationer om, at Larsson ikke var skadet, da han forlod Sveriges landsholdslejr i september, selv om svenskeren altså omgående var på træningsbanen hjemme i Frankfurt.
– Hugo var skadet. Han snakkede også med den medicinske stab her – og i Frankfurt. Det var en mindre skade. Jeg kan ikke forestille mig, at der er spillere, som ikke vil være med på landsholdet. Selvfølgelig var han skadet, siger Tomasson.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT