Jon Dahl Tomasson og Blackburn har de seneste dage forhandlet om danskerens ophævelse af kontrakten, der løber frem til 2025.
Her mangler de sidste detaljer fortsat at falde i hak, før en langstrakt proces kan få sin ende.
Blackburn har indiske ejere, og af den grund har processen omkring at få forhandlet ophævelsen af kontrakten endeligt på plads trukket i langdrag. Men det skulle altså være så godt som på plads nu, og inden længe kan man officielt melde ud, at Jon Dahl Tomasson forlader klubben.
Og hvad skal der så ske med Jon Dahl Tomasson, der siden 2011 har beskæftiget sig med trænerfaget?
Sportbladet skrev for få dage siden, at han sammen med Jens Gustafsson, der er cheftræner i Pogon Szczecin, skulle være kandidaterne til det ledige sæde som svensk landstræner.
Nu skriver Tuttosvenskan så på det sociale medie X, at Jon Dahl Tomasson allerede har en mundtlig aftale om at blive svensk landstræner.
– Jon Dahl Tomasson er mundtlig overens med det svenske fodboldforbund om at blive landstræner. Der mangler blot detaljer, inden det er helt på plads. Meget taler for, at den tidligere Malmö- og Blackburn-træner tager over efter Janne Andersson.
Jon Dahl Tomasson kender svensk fodbold ganske godt efter sin tid som cheftræner i Malmö FF, hvor han vandt to svenske mesterskaber. Herefter kastede han sig over projektet i Blackburn, som var tæt på at ende med oprykning til Premier League i danskerens første sæson.
Playoff-spillet i The Championship blev dog endestation, og siden er det kun gået ned ad bakke for Blackburn. Flere store navne har forladt klubben, mens man gang på gang har kokset i at hente nye spillere til.
I januar missede man at hente angriber Duncan McGuire på grund af, at en medarbejder ikke fik sendt nogle papirer rettidigt. Det lagt sammen med et budget, der kun er blevet mindre, fik Jon Dahl Tomasson til at lægge sin opsigelse.
Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra landsholdschef i det svenske fodboldforbund, Stefan Pettersson.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Colombia – DR Congo
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS