Jon Dahl Tomasson meldes enig om topjob

Jon Dahl Tomasson meldes tæt på nyt trænerjob, efter han meget snart siger farvel til Blackburn.



Jon Dahl Tomasson og Blackburn har de seneste dage forhandlet om danskerens ophævelse af kontrakten, der løber frem til 2025.

Her mangler de sidste detaljer fortsat at falde i hak, før en langstrakt proces kan få sin ende.

Blackburn har indiske ejere, og af den grund har processen omkring at få forhandlet ophævelsen af kontrakten endeligt på plads trukket i langdrag. Men det skulle altså være så godt som på plads nu, og inden længe kan man officielt melde ud, at Jon Dahl Tomasson forlader klubben.

Og hvad skal der så ske med Jon Dahl Tomasson, der siden 2011 har beskæftiget sig med trænerfaget?

Sportbladet skrev for få dage siden, at han sammen med Jens Gustafsson, der er cheftræner i Pogon Szczecin, skulle være kandidaterne til det ledige sæde som svensk landstræner.

Nu skriver Tuttosvenskan så på det sociale medie X, at Jon Dahl Tomasson allerede har en mundtlig aftale om at blive svensk landstræner.

– Jon Dahl Tomasson er mundtlig overens med det svenske fodboldforbund om at blive landstræner. Der mangler blot detaljer, inden det er helt på plads. Meget taler for, at den tidligere Malmö- og Blackburn-træner tager over efter Janne Andersson.

Jon Dahl Tomasson kender svensk fodbold ganske godt efter sin tid som cheftræner i Malmö FF, hvor han vandt to svenske mesterskaber. Herefter kastede han sig over projektet i Blackburn, som var tæt på at ende med oprykning til Premier League i danskerens første sæson.

Playoff-spillet i The Championship blev dog endestation, og siden er det kun gået ned ad bakke for Blackburn. Flere store navne har forladt klubben, mens man gang på gang har kokset i at hente nye spillere til.

I januar missede man at hente angriber Duncan McGuire på grund af, at en medarbejder ikke fik sendt nogle papirer rettidigt. Det lagt sammen med et budget, der kun er blevet mindre, fik Jon Dahl Tomasson til at lægge sin opsigelse.

Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra landsholdschef i det svenske fodboldforbund, Stefan Pettersson.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem