Der findes næppe en fodboldspiller, der ikke har oplevet at få skæld ud af de famøse tastaturkrigere på sociale medier. Så Jonas Knudsen er langt fra noget særligt i den forbindelse.
Det har alligevel været bemærkelsesværdigt, som fans af Ipswich Town på sociale medier har været ude med riven efter den danske landsholdsspiller det seneste halve års tid. Den engelske klub er på en meget skuffende sidsteplads i Championship og har dermed direkte kurs på Englands tredjebedste række. De frustrationer er ofte gået ud over Jonas Knudsen på sociale medier.
Det er dog mildt sagt ikke noget, der slår ham omkuld.
– Fans er fans. Der er mange, der har holdninger, og der er rigtig mange managers derude, ikke? Jeg har ikke forlænget med Ipswich, og det er de måske skuffede over. Det er manageren, der sætter holdet, og så er det ham, jeg må lytte efter i forhold til mine præstationer. Sociale medier? Det kan jo være hvem som helst, der skriver. Det følger jeg ikke så meget med i og tager ikke så tungt, siger Jonas Knudsen til tipsbladet.dk.
Den danske landsholdsspiller er røget lidt ind og ud af holdet i Ipswich på det seneste. Venstre backen med de lange indkast spillede slet ikke i årets første fem kampe, inden han fik kæmpet sig tilbage i varmen.
Jonas Knudsen fortæller, at årsagen er en uafklaret kontraktsituation.
– I januar, hvor transfervinduet var åbent, valgte manageren at sige, at jeg ikke skulle spille, og det var hans beslutning på baggrund af, at jeg ikke forlængede kontrakten. I februar, efter transfervinduet, begyndte jeg at spille igen, og det var jeg selvfølgelig klar på, siger Knudsen og tilføjer:
– Manageren vidste ikke, hvad der kom til at ske, så han var nødt til at tage udgangspunkt i, at jeg måske ikke var der næste dag. Det er han jo i sin gode ret til. Jeg vidste, at jeg bare skulle fortsætte med at arbejde hårdt til træning og være klar, hvis der blev brug for mig. Det gjorde der så heldigvis.
Et mærkeligt år
Ipswich Town blev en hæderlig nummer 12 i Championship i sidste sæson, men i denne sæson er det ramlet for den engelske klub, der med ti runder tilbage er på sidstepladsen med 13 point op til Reading på den rigtige side af nedrykningsstregen. Der skal med andre ord et sand mirakel til for, at klubben ikke rykker ned i League One.
I oktober blev rutinerede Paul Lambert hentet ind som redningsmand, men han har foreløbig ikke været nogen tryllekunstner.
– Vi er sidst, og tabellen lyver aldrig. Der blev lavet nogle ting i sommer, nogle markante ændringer, og det kunne vi ikke rigtigt klare som hold. Der blev solgt godt ud af vores profiler, og dem fik vi ikke erstattet. Efter Paul (Lambert, red) kom ind, har vi spillet fin fodbold, men slet ikke været nådesløse nok, og det bliver man simpelthen nødt til i Championship, siger Jonas Knudsen og drømmer sig tilbage til sidste sæson:
– Jeg har det sådan, at det er fedt nok at spille flot fodbold, men det bedste er sgu alligevel vinde, som vi gjorde under Mick McCartney. Vi spillede ad helvede til, men vi vandt 1-0. Det har været en træls sæson, hvor vi ikke har været skarpe nok.
Selv om det har været en miserabel sæson for Ipswich Town, føler Jonas Knudsen, at han personligt har leveret fint.
– Det har været et mærkeligt år. Jeg har været tilfreds med mine egne præstationer og spillet nogle fine kampe. Jeg har været midterforsvarer i nogle kampe, og det har været rigtig fint. Jeg føler mig godt tilpas i centrale forsvar, lyder det fra den danske landsholdsspiller.
Jonas Knudsen har kontraktudløb i den engelske klub til sommer.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Hjulmand slår fast: ‘Det vil jeg aldrig gøre!’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
I chok over Manchester United
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
631 millioner kroner
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
