Jonas Knudsen får hård medfart på sociale medier: Tager det ikke tungt

Den danske landsholdsspiller Jonas Knudsen har fået en hård medfart af dele af Ipswichs fans i denne sæson.



Der findes næppe en fodboldspiller, der ikke har oplevet at få skæld ud af de famøse tastaturkrigere på sociale medier. Så Jonas Knudsen er langt fra noget særligt i den forbindelse.

Det har alligevel været bemærkelsesværdigt, som fans af Ipswich Town på sociale medier har været ude med riven efter den danske landsholdsspiller det seneste halve års tid. Den engelske klub er på en meget skuffende sidsteplads i Championship og har dermed direkte kurs på Englands tredjebedste række. De frustrationer er ofte gået ud over Jonas Knudsen på sociale medier.

Det er dog mildt sagt ikke noget, der slår ham omkuld.

– Fans er fans. Der er mange, der har holdninger, og der er rigtig mange managers derude, ikke? Jeg har ikke forlænget med Ipswich, og det er de måske skuffede over. Det er manageren, der sætter holdet, og så er det ham, jeg må lytte efter i forhold til mine præstationer. Sociale medier? Det kan jo være hvem som helst, der skriver. Det følger jeg ikke så meget med i og tager ikke så tungt, siger Jonas Knudsen til tipsbladet.dk.

Den danske landsholdsspiller er røget lidt ind og ud af holdet i Ipswich på det seneste. Venstre backen med de lange indkast spillede slet ikke i årets første fem kampe, inden han fik kæmpet sig tilbage i varmen.

Jonas Knudsen fortæller, at årsagen er en uafklaret kontraktsituation.

– I januar, hvor transfervinduet var åbent, valgte manageren at sige, at jeg ikke skulle spille, og det var hans beslutning på baggrund af, at jeg ikke forlængede kontrakten. I februar, efter transfervinduet, begyndte jeg at spille igen, og det var jeg selvfølgelig klar på, siger Knudsen og tilføjer:

– Manageren vidste ikke, hvad der kom til at ske, så han var nødt til at tage udgangspunkt i, at jeg måske ikke var der næste dag. Det er han jo i sin gode ret til. Jeg vidste, at jeg bare skulle fortsætte med at arbejde hårdt til træning og være klar, hvis der blev brug for mig. Det gjorde der så heldigvis. 

Et mærkeligt år
Ipswich Town blev en hæderlig nummer 12 i Championship i sidste sæson, men i denne sæson er det ramlet for den engelske klub, der med ti runder tilbage er på sidstepladsen med 13 point op til Reading på den rigtige side af nedrykningsstregen. Der skal med andre ord et sand mirakel til for, at klubben ikke rykker ned i League One.

I oktober blev rutinerede Paul Lambert hentet ind som redningsmand, men han har foreløbig ikke været nogen tryllekunstner.

– Vi er sidst, og tabellen lyver aldrig. Der blev lavet nogle ting i sommer, nogle markante ændringer, og det kunne vi ikke rigtigt klare som hold. Der blev solgt godt ud af vores profiler, og dem fik vi ikke erstattet. Efter Paul (Lambert, red) kom ind, har vi spillet fin fodbold, men slet ikke været nådesløse nok, og det bliver man simpelthen nødt til i Championship, siger Jonas Knudsen og drømmer sig tilbage til sidste sæson:

– Jeg har det sådan, at det er fedt nok at spille flot fodbold, men det bedste er sgu alligevel vinde, som vi gjorde under Mick McCartney. Vi spillede ad helvede til, men vi vandt 1-0. Det har været en træls sæson, hvor vi ikke har været skarpe nok. 

Selv om det har været en miserabel sæson for Ipswich Town, føler Jonas Knudsen, at han personligt har leveret fint.

– Det har været et mærkeligt år. Jeg har været tilfreds med mine egne præstationer og spillet nogle fine kampe. Jeg har været midterforsvarer i nogle kampe, og det har været rigtig fint. Jeg føler mig godt tilpas i centrale forsvar, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Jonas Knudsen har kontraktudløb i den engelske klub til sommer. 





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa