Jonas Knudsen får hård medfart på sociale medier: Tager det ikke tungt

Den danske landsholdsspiller Jonas Knudsen har fået en hård medfart af dele af Ipswichs fans i denne sæson.



Der findes næppe en fodboldspiller, der ikke har oplevet at få skæld ud af de famøse tastaturkrigere på sociale medier. Så Jonas Knudsen er langt fra noget særligt i den forbindelse.

Det har alligevel været bemærkelsesværdigt, som fans af Ipswich Town på sociale medier har været ude med riven efter den danske landsholdsspiller det seneste halve års tid. Den engelske klub er på en meget skuffende sidsteplads i Championship og har dermed direkte kurs på Englands tredjebedste række. De frustrationer er ofte gået ud over Jonas Knudsen på sociale medier.

Det er dog mildt sagt ikke noget, der slår ham omkuld.

– Fans er fans. Der er mange, der har holdninger, og der er rigtig mange managers derude, ikke? Jeg har ikke forlænget med Ipswich, og det er de måske skuffede over. Det er manageren, der sætter holdet, og så er det ham, jeg må lytte efter i forhold til mine præstationer. Sociale medier? Det kan jo være hvem som helst, der skriver. Det følger jeg ikke så meget med i og tager ikke så tungt, siger Jonas Knudsen til tipsbladet.dk.

Den danske landsholdsspiller er røget lidt ind og ud af holdet i Ipswich på det seneste. Venstre backen med de lange indkast spillede slet ikke i årets første fem kampe, inden han fik kæmpet sig tilbage i varmen.

Jonas Knudsen fortæller, at årsagen er en uafklaret kontraktsituation.

– I januar, hvor transfervinduet var åbent, valgte manageren at sige, at jeg ikke skulle spille, og det var hans beslutning på baggrund af, at jeg ikke forlængede kontrakten. I februar, efter transfervinduet, begyndte jeg at spille igen, og det var jeg selvfølgelig klar på, siger Knudsen og tilføjer:

– Manageren vidste ikke, hvad der kom til at ske, så han var nødt til at tage udgangspunkt i, at jeg måske ikke var der næste dag. Det er han jo i sin gode ret til. Jeg vidste, at jeg bare skulle fortsætte med at arbejde hårdt til træning og være klar, hvis der blev brug for mig. Det gjorde der så heldigvis. 

Et mærkeligt år
Ipswich Town blev en hæderlig nummer 12 i Championship i sidste sæson, men i denne sæson er det ramlet for den engelske klub, der med ti runder tilbage er på sidstepladsen med 13 point op til Reading på den rigtige side af nedrykningsstregen. Der skal med andre ord et sand mirakel til for, at klubben ikke rykker ned i League One.

I oktober blev rutinerede Paul Lambert hentet ind som redningsmand, men han har foreløbig ikke været nogen tryllekunstner.

– Vi er sidst, og tabellen lyver aldrig. Der blev lavet nogle ting i sommer, nogle markante ændringer, og det kunne vi ikke rigtigt klare som hold. Der blev solgt godt ud af vores profiler, og dem fik vi ikke erstattet. Efter Paul (Lambert, red) kom ind, har vi spillet fin fodbold, men slet ikke været nådesløse nok, og det bliver man simpelthen nødt til i Championship, siger Jonas Knudsen og drømmer sig tilbage til sidste sæson:

– Jeg har det sådan, at det er fedt nok at spille flot fodbold, men det bedste er sgu alligevel vinde, som vi gjorde under Mick McCartney. Vi spillede ad helvede til, men vi vandt 1-0. Det har været en træls sæson, hvor vi ikke har været skarpe nok. 

Selv om det har været en miserabel sæson for Ipswich Town, føler Jonas Knudsen, at han personligt har leveret fint.

– Det har været et mærkeligt år. Jeg har været tilfreds med mine egne præstationer og spillet nogle fine kampe. Jeg har været midterforsvarer i nogle kampe, og det har været rigtig fint. Jeg føler mig godt tilpas i centrale forsvar, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Jonas Knudsen har kontraktudløb i den engelske klub til sommer. 





FC København-transfer går hele verden rundt


Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Overvejede at sige op

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Brøndby-profil træner ikke med

‘Det var exceptionelt’

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Bekymrende nyt fra Vejle

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Øv, FCM-profil er blevet syg

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

AGF – FC Nordsjælland

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

Rasende på Mohamed Salah

Godt nyt for FC Midtjylland

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Taylor Swift til Brøndby?

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Brøndby-boss har aldrig set lignende

FC København henter Marek Hamsiks søn

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026