Jubler: Det er et scoop for dansk fodbold

Lars Knudsen afløser Steffen Højer som ungdomslandstræner til sommer. Han har underskrevet en aftale på to år.



Det bliver et velkendt ansigt, der efter sommerens U21-EM afløser Steffen Højer som landstræner for de danske talenter.

Dansk Boldspil-Union har nemlig udpeget den tidligere landstrænervikar Lars Knudsen som Højers efterfølger. Knudsen tiltræder efter EM, oplyser DBU på unionens hjemmeside.

– Det er et scoop for DBU og dansk fodbold, at vi kan ansætte en så stor trænerkapacitet til jobbet med at udvikle vores næste landsholdsspillere.

– Lars Knudsen er en fagligt meget kompetent træner med et stort kendskab til talentudvikling, dansk fodbold og til DBU og vores spillestil. Vi er sikre på, at han vil kunne fortsætte udviklingen af U21-landsholdet, siger teknisk chef i DBU Anders Gerber til hjemmesiden.

Lars Knudsen trådte sidste efterår til som vikar, da den konstituerede A-landstræner Morten Wieghorst var sygemeldt med stress.

Knudsen stod i spidsen for holdet i fire kampe og vandt to, spillede en afgjort og tabte en, inden han overlod roret til Brian Riemer.

Knudsen har tidligere været tilknyttet DBU som landstræner for forskellige årgangsbestemte landshold. Siden har han været assistenttræner i flere klubber.

Lige nu er han del af Jess Thorups trænerstab i Augsburg i den tyske Bundesliga, men han glæder sig til at vende tilbage til dansk fodbold.

– Jeg er stolt og glad for at få muligheden for at udvikle de største danske talenter. Jeg har ledt efter en udfordring, hvor jeg kan bruge mine kompetencer som cheftræner og præge en udvikling, siger Lars Knudsen.

– Jeg glæder mig til at arbejde med de største danske talenter og sammen med gode kolleger i DBU udvikle spillere til vores A-landshold og opnå resultater, lyder det.

Aftalen gælder foreløbig i to år. Ud over at levere spillere til A-landsholdet er målet at kvalificere U21-landsholdet til EM i Serbien og Albanien i 2027.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCN taber i Europa-comeback

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’