Jubler: Det er et scoop for dansk fodbold

Lars Knudsen afløser Steffen Højer som ungdomslandstræner til sommer. Han har underskrevet en aftale på to år.



Det bliver et velkendt ansigt, der efter sommerens U21-EM afløser Steffen Højer som landstræner for de danske talenter.

Dansk Boldspil-Union har nemlig udpeget den tidligere landstrænervikar Lars Knudsen som Højers efterfølger. Knudsen tiltræder efter EM, oplyser DBU på unionens hjemmeside.

– Det er et scoop for DBU og dansk fodbold, at vi kan ansætte en så stor trænerkapacitet til jobbet med at udvikle vores næste landsholdsspillere.

– Lars Knudsen er en fagligt meget kompetent træner med et stort kendskab til talentudvikling, dansk fodbold og til DBU og vores spillestil. Vi er sikre på, at han vil kunne fortsætte udviklingen af U21-landsholdet, siger teknisk chef i DBU Anders Gerber til hjemmesiden.

Lars Knudsen trådte sidste efterår til som vikar, da den konstituerede A-landstræner Morten Wieghorst var sygemeldt med stress.

Knudsen stod i spidsen for holdet i fire kampe og vandt to, spillede en afgjort og tabte en, inden han overlod roret til Brian Riemer.

Knudsen har tidligere været tilknyttet DBU som landstræner for forskellige årgangsbestemte landshold. Siden har han været assistenttræner i flere klubber.

Lige nu er han del af Jess Thorups trænerstab i Augsburg i den tyske Bundesliga, men han glæder sig til at vende tilbage til dansk fodbold.

– Jeg er stolt og glad for at få muligheden for at udvikle de største danske talenter. Jeg har ledt efter en udfordring, hvor jeg kan bruge mine kompetencer som cheftræner og præge en udvikling, siger Lars Knudsen.

– Jeg glæder mig til at arbejde med de største danske talenter og sammen med gode kolleger i DBU udvikle spillere til vores A-landshold og opnå resultater, lyder det.

Aftalen gælder foreløbig i to år. Ud over at levere spillere til A-landsholdet er målet at kvalificere U21-landsholdet til EM i Serbien og Albanien i 2027.

/ritzau/



I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

I svime over Oscar Schwartau

Rejser vild transferspekulation

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Johannes Hoff Thorup er på listen

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Amorim: Vi var det bedste hold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Vild stime – men afviser guldsnak

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark