Det bliver et velkendt ansigt, der efter sommerens U21-EM afløser Steffen Højer som landstræner for de danske talenter.
Dansk Boldspil-Union har nemlig udpeget den tidligere landstrænervikar Lars Knudsen som Højers efterfølger. Knudsen tiltræder efter EM, oplyser DBU på unionens hjemmeside.
– Det er et scoop for DBU og dansk fodbold, at vi kan ansætte en så stor trænerkapacitet til jobbet med at udvikle vores næste landsholdsspillere.
– Lars Knudsen er en fagligt meget kompetent træner med et stort kendskab til talentudvikling, dansk fodbold og til DBU og vores spillestil. Vi er sikre på, at han vil kunne fortsætte udviklingen af U21-landsholdet, siger teknisk chef i DBU Anders Gerber til hjemmesiden.
Lars Knudsen trådte sidste efterår til som vikar, da den konstituerede A-landstræner Morten Wieghorst var sygemeldt med stress.
Knudsen stod i spidsen for holdet i fire kampe og vandt to, spillede en afgjort og tabte en, inden han overlod roret til Brian Riemer.
Knudsen har tidligere været tilknyttet DBU som landstræner for forskellige årgangsbestemte landshold. Siden har han været assistenttræner i flere klubber.
Lige nu er han del af Jess Thorups trænerstab i Augsburg i den tyske Bundesliga, men han glæder sig til at vende tilbage til dansk fodbold.
– Jeg er stolt og glad for at få muligheden for at udvikle de største danske talenter. Jeg har ledt efter en udfordring, hvor jeg kan bruge mine kompetencer som cheftræner og præge en udvikling, siger Lars Knudsen.
– Jeg glæder mig til at arbejde med de største danske talenter og sammen med gode kolleger i DBU udvikle spillere til vores A-landshold og opnå resultater, lyder det.
Aftalen gælder foreløbig i to år. Ud over at levere spillere til A-landsholdet er målet at kvalificere U21-landsholdet til EM i Serbien og Albanien i 2027.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Rangerer AGF over Lech Poznan
OPTAKT
England – Kroatien
Portugal – DR Congo
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
OPTAKT