Kaos i Norge: Myndighederne tordner mod landsholdet

Norge kan godt rejse til Rumænien og Østrig for at spille Nations League, men de bør ikke gøre det, og det vil være et forfærdeligt signal at sende, mener sundhedsmyndighederne i Norge.



Det norske fodboldforbund står i disse timer i noget af en kattepine. Norge skal søndag spille ude mod Rumænien i Nations League, men den kamp er i fare, da den ikke går i tråd med de norske regler om udrejse under coronakrisen.

Det er dog ikke decideret ulovligt at tage at sted, men det bør de norske spillere ikke gøre. Sådan lyder det nu fra Norges sundhedsminister Bent Høie, der er meget kontakt i meldingerne mod det norske fodboldforbund:

– Det her er jo noget, som de selv må afgøre. Vi har dog sagt til dem, at kampene mod Rumænien og Østrig havde været ulovlige at spille her i Norge. Ar rejse ud af Norge nu vil være en juridisk gråzone. Hvis de vælger at gøre det alligevel, så udfordrer de respekten omkring noget af det vigtigste, vi har i kampen mod den her pandemi. Vores klare råd er, at de ikke bør gøre det, siger Bent Høie, der også beder spillerne tænke på, at de bør opfordre sig som rollemodeller for mange af de andre unge i Norge, der lige nu sidder alene.

Det norske fodboldforbund melder, at man ikke ønsker at bryde loven. Hvad der skal ske nu er ikke sikkert, men en ting står klart. Må Norge aflyse, så får det store konsekvenser:

– Kampen kan ikke udsættes, for der er ikke andre spilledage ledige. Hvis vi ikke møder op, så er der stor chance for, at disciplinærudvalget vil taberdømme os med 3-0, mens vi kan risikere at skulle afholde alle økonomiske udgifter i forbindelse med kampen. Oveni det risikerer vi yderligere udgifter til UEFA, der står til at tabe penge, og så risikerer vi tvangsnedrykning, understreger Niels Fisketjønn, konkurrencedirektør i det norske fodboldforbund til VG.

Det har også været oppe at vende, om Norge evt. kunne sende U/21-landsholdet eller spillere uden for landsholdet afsted. Dette ønsker man dog ikke, skriver VG.



FCM taber til AS Roma i Europa League

AGF nærmer sig angriber

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Belønnes af FC København

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Spørger på Jonas Wind

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord