Kaos i Norge: Myndighederne tordner mod landsholdet

Norge kan godt rejse til Rumænien og Østrig for at spille Nations League, men de bør ikke gøre det, og det vil være et forfærdeligt signal at sende, mener sundhedsmyndighederne i Norge.



Det norske fodboldforbund står i disse timer i noget af en kattepine. Norge skal søndag spille ude mod Rumænien i Nations League, men den kamp er i fare, da den ikke går i tråd med de norske regler om udrejse under coronakrisen.

Det er dog ikke decideret ulovligt at tage at sted, men det bør de norske spillere ikke gøre. Sådan lyder det nu fra Norges sundhedsminister Bent Høie, der er meget kontakt i meldingerne mod det norske fodboldforbund:

– Det her er jo noget, som de selv må afgøre. Vi har dog sagt til dem, at kampene mod Rumænien og Østrig havde været ulovlige at spille her i Norge. Ar rejse ud af Norge nu vil være en juridisk gråzone. Hvis de vælger at gøre det alligevel, så udfordrer de respekten omkring noget af det vigtigste, vi har i kampen mod den her pandemi. Vores klare råd er, at de ikke bør gøre det, siger Bent Høie, der også beder spillerne tænke på, at de bør opfordre sig som rollemodeller for mange af de andre unge i Norge, der lige nu sidder alene.

Det norske fodboldforbund melder, at man ikke ønsker at bryde loven. Hvad der skal ske nu er ikke sikkert, men en ting står klart. Må Norge aflyse, så får det store konsekvenser:

– Kampen kan ikke udsættes, for der er ikke andre spilledage ledige. Hvis vi ikke møder op, så er der stor chance for, at disciplinærudvalget vil taberdømme os med 3-0, mens vi kan risikere at skulle afholde alle økonomiske udgifter i forbindelse med kampen. Oveni det risikerer vi yderligere udgifter til UEFA, der står til at tabe penge, og så risikerer vi tvangsnedrykning, understreger Niels Fisketjønn, konkurrencedirektør i det norske fodboldforbund til VG.

Det har også været oppe at vende, om Norge evt. kunne sende U/21-landsholdet eller spillere uden for landsholdet afsted. Dette ønsker man dog ikke, skriver VG.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

– De lignede lort!

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stor skuffelse

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Bekræfter FC København-historie

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller