Kaos i Norge: Myndighederne tordner mod landsholdet

Norge kan godt rejse til Rumænien og Østrig for at spille Nations League, men de bør ikke gøre det, og det vil være et forfærdeligt signal at sende, mener sundhedsmyndighederne i Norge.



Det norske fodboldforbund står i disse timer i noget af en kattepine. Norge skal søndag spille ude mod Rumænien i Nations League, men den kamp er i fare, da den ikke går i tråd med de norske regler om udrejse under coronakrisen.

Det er dog ikke decideret ulovligt at tage at sted, men det bør de norske spillere ikke gøre. Sådan lyder det nu fra Norges sundhedsminister Bent Høie, der er meget kontakt i meldingerne mod det norske fodboldforbund:

– Det her er jo noget, som de selv må afgøre. Vi har dog sagt til dem, at kampene mod Rumænien og Østrig havde været ulovlige at spille her i Norge. Ar rejse ud af Norge nu vil være en juridisk gråzone. Hvis de vælger at gøre det alligevel, så udfordrer de respekten omkring noget af det vigtigste, vi har i kampen mod den her pandemi. Vores klare råd er, at de ikke bør gøre det, siger Bent Høie, der også beder spillerne tænke på, at de bør opfordre sig som rollemodeller for mange af de andre unge i Norge, der lige nu sidder alene.

Det norske fodboldforbund melder, at man ikke ønsker at bryde loven. Hvad der skal ske nu er ikke sikkert, men en ting står klart. Må Norge aflyse, så får det store konsekvenser:

– Kampen kan ikke udsættes, for der er ikke andre spilledage ledige. Hvis vi ikke møder op, så er der stor chance for, at disciplinærudvalget vil taberdømme os med 3-0, mens vi kan risikere at skulle afholde alle økonomiske udgifter i forbindelse med kampen. Oveni det risikerer vi yderligere udgifter til UEFA, der står til at tabe penge, og så risikerer vi tvangsnedrykning, understreger Niels Fisketjønn, konkurrencedirektør i det norske fodboldforbund til VG.

Det har også været oppe at vende, om Norge evt. kunne sende U/21-landsholdet eller spillere uden for landsholdet afsted. Dette ønsker man dog ikke, skriver VG.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kasper Hjulmand fyret

Liverpool præsenterer succestræner

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.