– Kasper Hjulmand har ikke gjort noget forkert

Andreas Christensens skade mod Finland rammer lige ned i nogle af de største slagsmål, der findes i fodbold i dag. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Det er noget vrøvl at kritisere Kasper Hjulmand for at have brugt Andreas Christensen i sidste uges EM-kvalifikationskamp mod Finland, hvor Barcelona-danskeren udgik med en skade efter 18 minutters spil. 

Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på papirudgaven af Tipsbladet, efter at den spanske avis Mundo Deportivo i fredags skrev, at FC Barcelona er meget uforstående overfor Andreas Christensens deltagelse i Finland-kampen

– Hjulmand har ikke gjort noget forkert. Andreas Christensen har grønt lys til at spille og vil gerne. Hjulmand kan ikke gøre sit job, hvis alle de overvejelser om sure klubber og deres modstand mod landsholdsfodbold skal fylde, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Det var et sort uheld, det sker, og mon ikke de får lappet 'AC' sammen i en fart i Barcelona, så han er på banen igen inden alt for længe.

Storklubberne hader landsholdsfodbold
Ifølge chefredaktøren bringer sagen dog fokus på en mere grundlæggende strid, der finder sted i disse år. 

– Andreas Christensens skade og den efterfølgende polemik rammer lige ned i nogle af de største slagsmål, der findes i fodbold i dag. De store klubber hader landsholdsfodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

– De kan ikke helt sige det ligeud, men de synes, det er pisseirriterende, at deres spillere skal på langfart med landsholdene, og da især, at de kommer hjem dødtrætte og nogle gange med skader. I Spanien har de et begreb for det. 'El Virus FIFA'. Det rammer FC Barcelona på et svært tidspunkt. 

– Læg dertil, at FIFA lige nu er ved at indføre nye klubturneringer og ændrer på landsholdsfodbold, som klubberne ikke er udelt tilfredse med, og man har en situation, der er sprængfarlig.

Skaden til Andreas Christensen kommer på et dårligt tidspunkt for Barcelona, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

– FC Barcelona vil meget gerne have alt til at handle om succes og optur, nu man er under efterforskning for at have bestukket sig til dommerhjælp under den tidligere præsident Bartomeu, men også i Joan Laportas første periode som præsident i nullerne.

– De vil bare vinde det mesterskab og have alt til at være positivt, og så er det noget af en nedtur at miste en meget velspillende Andreas Christensen.

Barcelona har ikke meldt noget ud om tidsrammen for Andreas Christensens skade, men danskeren forventes at misse næste uges brag mod Real Madrid. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Skidt nyt om Lukas Lerager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Smider Salah-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Patrick Dorgu er med

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!