– Kasper Hjulmand har ikke gjort noget forkert

Andreas Christensens skade mod Finland rammer lige ned i nogle af de største slagsmål, der findes i fodbold i dag. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Det er noget vrøvl at kritisere Kasper Hjulmand for at have brugt Andreas Christensen i sidste uges EM-kvalifikationskamp mod Finland, hvor Barcelona-danskeren udgik med en skade efter 18 minutters spil. 

Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på papirudgaven af Tipsbladet, efter at den spanske avis Mundo Deportivo i fredags skrev, at FC Barcelona er meget uforstående overfor Andreas Christensens deltagelse i Finland-kampen

– Hjulmand har ikke gjort noget forkert. Andreas Christensen har grønt lys til at spille og vil gerne. Hjulmand kan ikke gøre sit job, hvis alle de overvejelser om sure klubber og deres modstand mod landsholdsfodbold skal fylde, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Det var et sort uheld, det sker, og mon ikke de får lappet 'AC' sammen i en fart i Barcelona, så han er på banen igen inden alt for længe.

Storklubberne hader landsholdsfodbold
Ifølge chefredaktøren bringer sagen dog fokus på en mere grundlæggende strid, der finder sted i disse år. 

– Andreas Christensens skade og den efterfølgende polemik rammer lige ned i nogle af de største slagsmål, der findes i fodbold i dag. De store klubber hader landsholdsfodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

– De kan ikke helt sige det ligeud, men de synes, det er pisseirriterende, at deres spillere skal på langfart med landsholdene, og da især, at de kommer hjem dødtrætte og nogle gange med skader. I Spanien har de et begreb for det. 'El Virus FIFA'. Det rammer FC Barcelona på et svært tidspunkt. 

– Læg dertil, at FIFA lige nu er ved at indføre nye klubturneringer og ændrer på landsholdsfodbold, som klubberne ikke er udelt tilfredse med, og man har en situation, der er sprængfarlig.

Skaden til Andreas Christensen kommer på et dårligt tidspunkt for Barcelona, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

– FC Barcelona vil meget gerne have alt til at handle om succes og optur, nu man er under efterforskning for at have bestukket sig til dommerhjælp under den tidligere præsident Bartomeu, men også i Joan Laportas første periode som præsident i nullerne.

– De vil bare vinde det mesterskab og have alt til at være positivt, og så er det noget af en nedtur at miste en meget velspillende Andreas Christensen.

Barcelona har ikke meldt noget ud om tidsrammen for Andreas Christensens skade, men danskeren forventes at misse næste uges brag mod Real Madrid. 





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Arsenal – Sporting CP

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Laver aftale med Frederik Birk

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi