Det er noget vrøvl at kritisere Kasper Hjulmand for at have brugt Andreas Christensen i sidste uges EM-kvalifikationskamp mod Finland, hvor Barcelona-danskeren udgik med en skade efter 18 minutters spil.
Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på papirudgaven af Tipsbladet, efter at den spanske avis Mundo Deportivo i fredags skrev, at FC Barcelona er meget uforstående overfor Andreas Christensens deltagelse i Finland-kampen.
– Hjulmand har ikke gjort noget forkert. Andreas Christensen har grønt lys til at spille og vil gerne. Hjulmand kan ikke gøre sit job, hvis alle de overvejelser om sure klubber og deres modstand mod landsholdsfodbold skal fylde, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det var et sort uheld, det sker, og mon ikke de får lappet 'AC' sammen i en fart i Barcelona, så han er på banen igen inden alt for længe.
Storklubberne hader landsholdsfodbold
Ifølge chefredaktøren bringer sagen dog fokus på en mere grundlæggende strid, der finder sted i disse år.
– Andreas Christensens skade og den efterfølgende polemik rammer lige ned i nogle af de største slagsmål, der findes i fodbold i dag. De store klubber hader landsholdsfodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– De kan ikke helt sige det ligeud, men de synes, det er pisseirriterende, at deres spillere skal på langfart med landsholdene, og da især, at de kommer hjem dødtrætte og nogle gange med skader. I Spanien har de et begreb for det. 'El Virus FIFA'. Det rammer FC Barcelona på et svært tidspunkt.
– Læg dertil, at FIFA lige nu er ved at indføre nye klubturneringer og ændrer på landsholdsfodbold, som klubberne ikke er udelt tilfredse med, og man har en situation, der er sprængfarlig.
Skaden til Andreas Christensen kommer på et dårligt tidspunkt for Barcelona, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– FC Barcelona vil meget gerne have alt til at handle om succes og optur, nu man er under efterforskning for at have bestukket sig til dommerhjælp under den tidligere præsident Bartomeu, men også i Joan Laportas første periode som præsident i nullerne.
– De vil bare vinde det mesterskab og have alt til at være positivt, og så er det noget af en nedtur at miste en meget velspillende Andreas Christensen.
Barcelona har ikke meldt noget ud om tidsrammen for Andreas Christensens skade, men danskeren forventes at misse næste uges brag mod Real Madrid.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Real Madrid taber
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT