Det er noget vrøvl at kritisere Kasper Hjulmand for at have brugt Andreas Christensen i sidste uges EM-kvalifikationskamp mod Finland, hvor Barcelona-danskeren udgik med en skade efter 18 minutters spil.
Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på papirudgaven af Tipsbladet, efter at den spanske avis Mundo Deportivo i fredags skrev, at FC Barcelona er meget uforstående overfor Andreas Christensens deltagelse i Finland-kampen.
– Hjulmand har ikke gjort noget forkert. Andreas Christensen har grønt lys til at spille og vil gerne. Hjulmand kan ikke gøre sit job, hvis alle de overvejelser om sure klubber og deres modstand mod landsholdsfodbold skal fylde, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det var et sort uheld, det sker, og mon ikke de får lappet 'AC' sammen i en fart i Barcelona, så han er på banen igen inden alt for længe.
Storklubberne hader landsholdsfodbold
Ifølge chefredaktøren bringer sagen dog fokus på en mere grundlæggende strid, der finder sted i disse år.
– Andreas Christensens skade og den efterfølgende polemik rammer lige ned i nogle af de største slagsmål, der findes i fodbold i dag. De store klubber hader landsholdsfodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– De kan ikke helt sige det ligeud, men de synes, det er pisseirriterende, at deres spillere skal på langfart med landsholdene, og da især, at de kommer hjem dødtrætte og nogle gange med skader. I Spanien har de et begreb for det. 'El Virus FIFA'. Det rammer FC Barcelona på et svært tidspunkt.
– Læg dertil, at FIFA lige nu er ved at indføre nye klubturneringer og ændrer på landsholdsfodbold, som klubberne ikke er udelt tilfredse med, og man har en situation, der er sprængfarlig.
Skaden til Andreas Christensen kommer på et dårligt tidspunkt for Barcelona, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– FC Barcelona vil meget gerne have alt til at handle om succes og optur, nu man er under efterforskning for at have bestukket sig til dommerhjælp under den tidligere præsident Bartomeu, men også i Joan Laportas første periode som præsident i nullerne.
– De vil bare vinde det mesterskab og have alt til at være positivt, og så er det noget af en nedtur at miste en meget velspillende Andreas Christensen.
Barcelona har ikke meldt noget ud om tidsrammen for Andreas Christensens skade, men danskeren forventes at misse næste uges brag mod Real Madrid.
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
INTERVIEW
Overvejede at sige op
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
Her er de tre bedste akademier i Danmark
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
EKSKLUSIVT
Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef
INTERVIEW
Taylor Swift til Brøndby?
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
HELT VILDT
Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr
NYHEDER
Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
TOPNYHED
‘Så bliver Mr. Cooper sur’
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
EKSKLUSIVT
‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’
TOPNYHED
Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil
NYHEDER
Fremragende Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank
Har underskrevet hemmelig kontrakt
EKSKLUSIVT
Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’
INTERVIEW
Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham
LIGE NU
Stort talent på besøg i Danmark
17-årige Karl slår rekord
MEDIE
Vil hente stjernespiller hos konkurrent
AVIS
Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?
INTERVIEW
Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker
NYHEDER
Tullberg: Det må ikke overraske os
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
MEDIE
Vil købe Manchester United
Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune
TOPNYHED
Napoli-stjernes interview chokerer
NYHEDER
Officielt: Forlænger med stortalent
NYHEDER
Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte
Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
NYHEDER
Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland
NYHEDER
Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League
NYHEDER
Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle
Træls skade for håndboldlandsholdskandidat
Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten
NYHEDER
Godt nyt for FC Midtjylland
OPTAKT