Kasper Hjulmand har lært af betændt sag

Mohamed Daramy er tilbage på landsholdet, efter han blev sendt hjem ved seneste samling. Det blev til en kæmpe sag, som alle parter nu har lagt bag sig.



Tipsbladet i Helsinki.

Seneste landsholdssamling blev efter opgøret mod Nordirdland og før kampen mod Slovenien overskygget af noget helt andet end spillet på banen.

Kasper Hjulmand valgte ikke at tage Mohamed Daramy med til Ljubljana, og efterfølgende kunne B.T. erfare, at han var blevet fravalgt, da han eftersigende kun udfyldte to ud af 12 kriterier for en landsholdsspiller.

Kasper Hjulmand lagde efterfølgende vægt på, at det ikke er unormalt at sende spillere hjem før en landskamp. Samtidig understregede han, at Daramys hjemsendelse under ingen omstædigheder var sket på så brutal vis, som B.T. fremlagde det.

Ikke desto mindre blev sagen til en yderst betændt en af slagsen, og det har efterfølgende givet stof til eftertanke hos Danmarks landstræner.

– Hvis man er flere end 23 spillere, så er det helt normalt, at man bliver nødt til at skære nogle fra, da vi kun må skrive 23 mand ind. Så jeg er nok blevet mere klar over, at jeg skal kommunikere det tydeligere, end jeg har gjort før, siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse dagen før landskampen mod Finland.

GettyImages-1258813860_3

Nu er Mohamed Daramy så tilbage på det danske landshold, da han kort før afrejsen til Helsinki blev udtaget på grund af en skade til Nicolai Vallys. Og, hvis der overhovedet var en stridsøkse, så er den i hvert fald begravet nu.

– Vi talte sammen lige efter det skete. Som jeg har sagt flere gange, så er den sag ikke en sag for hverken jeg eller Daramy. Den blev talt ud dagen efter, og så har vi ikke talt mere om det, for der er ikke nogen sag.

Tipsbladet talte tidligere på ugen med Mohamed Daramy, hvor han for første gang fortalte om episoden ved seneste landsholdssamling. Her lagde kantspilleren vægt på, at han er ærgerlig over den måde, som det hele kom til at fremstå.

– Det er sådan, det er kommet ud. Jeg og Hjulmand havde en samtale dernede og efter episoden. Jeg er ærgerlig over, at tingene er kommet ud på den måde. Jeg vil helst ikke gå så meget i detaljer omkring det. Jeg har lagt tingene bag mig og fokuserer på kampene med U21-landsholdet.

På U21-landsholdet blev det blot til spilletid i torsdagens møde med Frankrig, da han nu er med A-landsholdet i Helsinki, hvor man søndag møder Finland. Her kan han notere sig for sin syvende landskamp.

Hvis du vil læse Tipsbladet interview med Mohamed Daramy, hvor han åbner op om sagen, så kan du KLIKKE HER.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

Optur før FC København-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Michael Carrick storhylder

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Verdensstjernes søn landet i København

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Topscorer færdig

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!