Kasper Hjulmand har lært af betændt sag

Mohamed Daramy er tilbage på landsholdet, efter han blev sendt hjem ved seneste samling. Det blev til en kæmpe sag, som alle parter nu har lagt bag sig.



Tipsbladet i Helsinki.

Seneste landsholdssamling blev efter opgøret mod Nordirdland og før kampen mod Slovenien overskygget af noget helt andet end spillet på banen.

Kasper Hjulmand valgte ikke at tage Mohamed Daramy med til Ljubljana, og efterfølgende kunne B.T. erfare, at han var blevet fravalgt, da han eftersigende kun udfyldte to ud af 12 kriterier for en landsholdsspiller.

Kasper Hjulmand lagde efterfølgende vægt på, at det ikke er unormalt at sende spillere hjem før en landskamp. Samtidig understregede han, at Daramys hjemsendelse under ingen omstædigheder var sket på så brutal vis, som B.T. fremlagde det.

Ikke desto mindre blev sagen til en yderst betændt en af slagsen, og det har efterfølgende givet stof til eftertanke hos Danmarks landstræner.

– Hvis man er flere end 23 spillere, så er det helt normalt, at man bliver nødt til at skære nogle fra, da vi kun må skrive 23 mand ind. Så jeg er nok blevet mere klar over, at jeg skal kommunikere det tydeligere, end jeg har gjort før, siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse dagen før landskampen mod Finland.

GettyImages-1258813860_3

Nu er Mohamed Daramy så tilbage på det danske landshold, da han kort før afrejsen til Helsinki blev udtaget på grund af en skade til Nicolai Vallys. Og, hvis der overhovedet var en stridsøkse, så er den i hvert fald begravet nu.

– Vi talte sammen lige efter det skete. Som jeg har sagt flere gange, så er den sag ikke en sag for hverken jeg eller Daramy. Den blev talt ud dagen efter, og så har vi ikke talt mere om det, for der er ikke nogen sag.

Tipsbladet talte tidligere på ugen med Mohamed Daramy, hvor han for første gang fortalte om episoden ved seneste landsholdssamling. Her lagde kantspilleren vægt på, at han er ærgerlig over den måde, som det hele kom til at fremstå.

– Det er sådan, det er kommet ud. Jeg og Hjulmand havde en samtale dernede og efter episoden. Jeg er ærgerlig over, at tingene er kommet ud på den måde. Jeg vil helst ikke gå så meget i detaljer omkring det. Jeg har lagt tingene bag mig og fokuserer på kampene med U21-landsholdet.

På U21-landsholdet blev det blot til spilletid i torsdagens møde med Frankrig, da han nu er med A-landsholdet i Helsinki, hvor man søndag møder Finland. Her kan han notere sig for sin syvende landskamp.

Hvis du vil læse Tipsbladet interview med Mohamed Daramy, hvor han åbner op om sagen, så kan du KLIKKE HER.





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Spotpris – så billig er Højbjerg

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Det er han ekstremt god til

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’