Tipsbladet i Helsinki.
Seneste landsholdssamling blev efter opgøret mod Nordirdland og før kampen mod Slovenien overskygget af noget helt andet end spillet på banen.
Kasper Hjulmand valgte ikke at tage Mohamed Daramy med til Ljubljana, og efterfølgende kunne B.T. erfare, at han var blevet fravalgt, da han eftersigende kun udfyldte to ud af 12 kriterier for en landsholdsspiller.
Kasper Hjulmand lagde efterfølgende vægt på, at det ikke er unormalt at sende spillere hjem før en landskamp. Samtidig understregede han, at Daramys hjemsendelse under ingen omstædigheder var sket på så brutal vis, som B.T. fremlagde det.
Ikke desto mindre blev sagen til en yderst betændt en af slagsen, og det har efterfølgende givet stof til eftertanke hos Danmarks landstræner.
– Hvis man er flere end 23 spillere, så er det helt normalt, at man bliver nødt til at skære nogle fra, da vi kun må skrive 23 mand ind. Så jeg er nok blevet mere klar over, at jeg skal kommunikere det tydeligere, end jeg har gjort før, siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse dagen før landskampen mod Finland.

Nu er Mohamed Daramy så tilbage på det danske landshold, da han kort før afrejsen til Helsinki blev udtaget på grund af en skade til Nicolai Vallys. Og, hvis der overhovedet var en stridsøkse, så er den i hvert fald begravet nu.
– Vi talte sammen lige efter det skete. Som jeg har sagt flere gange, så er den sag ikke en sag for hverken jeg eller Daramy. Den blev talt ud dagen efter, og så har vi ikke talt mere om det, for der er ikke nogen sag.
Tipsbladet talte tidligere på ugen med Mohamed Daramy, hvor han for første gang fortalte om episoden ved seneste landsholdssamling. Her lagde kantspilleren vægt på, at han er ærgerlig over den måde, som det hele kom til at fremstå.
– Det er sådan, det er kommet ud. Jeg og Hjulmand havde en samtale dernede og efter episoden. Jeg er ærgerlig over, at tingene er kommet ud på den måde. Jeg vil helst ikke gå så meget i detaljer omkring det. Jeg har lagt tingene bag mig og fokuserer på kampene med U21-landsholdet.
På U21-landsholdet blev det blot til spilletid i torsdagens møde med Frankrig, da han nu er med A-landsholdet i Helsinki, hvor man søndag møder Finland. Her kan han notere sig for sin syvende landskamp.
Hvis du vil læse Tipsbladet interview med Mohamed Daramy, hvor han åbner op om sagen, så kan du KLIKKE HER.
LIVE
LIVE: Topspiller færdig
Højlund stjæler overskrifter
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Henter FC København-spiller
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid