Det første store danske fodboldnavn er nu vejet og fundet for let til EM-slutrunden.
Martin Braithwaite har hamret mål ind på stribe i Espanyol og står noteret for 21 ligakasser, men ifølge Tipsbladets oplysninger har det ikke været nok til at få en af de 26 billetter til EM-slutrunden i Tyskland i juni.
Kasper Hjulmand har vraget den 32-årige angriber, der efter 41 af 42 runder i LaLiga 2 er ligatopscorer.
Den tidligere FC Barcelona-angriber står noteret for 69 landskampe og 10 scoringer, men Kasper Hjulmand har altså valgt at kigge andre veje – ligesom han i øvrigt har gjort det i det meste af sæsonen.
Selv om Martin Braithwaite har været godt spillende i klubben fra LaLiga 2, var danskerens seneste landsholdsudtagelse tilbage i september.
Tidligere har Kasper Hjulmand udtalt, at han så Martin Braithwaite som spidsangriber og ikke kantspiller, som den tidligere Esbjerg-spiller ellers har spillet en del gange i rødt og hvidt.
– Martin har gjort, hvad han skulle. Han har bombet kasser ind i en liga, som godt nok svinger i kvalitet, skal man huske. Men han har gjort sit.
– I min optik er Martin angriber, og jeg har vurderet, at de fire, der er blevet udtaget i dag, er foran ham. Men han er svær at komme uden om, og det har været svært ikke at tage ham med. Hvis Rasmus Højlund ikke bliver helt klart, er det Martin, jeg tager med, så han er jo tæt på. Han er den næste i køen lige nu, sagde Kasper Hjulmand ved seneste landsholdsudtagelse.
I stedet er det ventet, at det er angribere som Rasmus Højlund, Jonas Wind, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg, der indløser billet til slutrunden.
Flere store navne ventes at være på vippen, når landstræneren 15.30 sætter navne på de spillere, der skal med til slutrunden. Spillere som Jesper Lindstrøm, Gustav Isaksen og Matthew O’Riley er i fare for at misse slutrunden. Du kan læse mere om O’Riley her.
Martin Braithwaite fylder 33 år på onsdag – hans seneste landskamp var den 7. september, hvor Danmark slog San Marino.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSPERT