Det første store danske fodboldnavn er nu vejet og fundet for let til EM-slutrunden.
Martin Braithwaite har hamret mål ind på stribe i Espanyol og står noteret for 21 ligakasser, men ifølge Tipsbladets oplysninger har det ikke været nok til at få en af de 26 billetter til EM-slutrunden i Tyskland i juni.
Kasper Hjulmand har vraget den 32-årige angriber, der efter 41 af 42 runder i LaLiga 2 er ligatopscorer.
Den tidligere FC Barcelona-angriber står noteret for 69 landskampe og 10 scoringer, men Kasper Hjulmand har altså valgt at kigge andre veje – ligesom han i øvrigt har gjort det i det meste af sæsonen.
Selv om Martin Braithwaite har været godt spillende i klubben fra LaLiga 2, var danskerens seneste landsholdsudtagelse tilbage i september.
Tidligere har Kasper Hjulmand udtalt, at han så Martin Braithwaite som spidsangriber og ikke kantspiller, som den tidligere Esbjerg-spiller ellers har spillet en del gange i rødt og hvidt.
– Martin har gjort, hvad han skulle. Han har bombet kasser ind i en liga, som godt nok svinger i kvalitet, skal man huske. Men han har gjort sit.
– I min optik er Martin angriber, og jeg har vurderet, at de fire, der er blevet udtaget i dag, er foran ham. Men han er svær at komme uden om, og det har været svært ikke at tage ham med. Hvis Rasmus Højlund ikke bliver helt klart, er det Martin, jeg tager med, så han er jo tæt på. Han er den næste i køen lige nu, sagde Kasper Hjulmand ved seneste landsholdsudtagelse.
I stedet er det ventet, at det er angribere som Rasmus Højlund, Jonas Wind, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg, der indløser billet til slutrunden.
Flere store navne ventes at være på vippen, når landstræneren 15.30 sætter navne på de spillere, der skal med til slutrunden. Spillere som Jesper Lindstrøm, Gustav Isaksen og Matthew O’Riley er i fare for at misse slutrunden. Du kan læse mere om O’Riley her.
Martin Braithwaite fylder 33 år på onsdag – hans seneste landskamp var den 7. september, hvor Danmark slog San Marino.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit