Kasper Schmeichel er for tredje gang blevet kåret som ‘Årets Mandlige Fodboldspiller’ af Spillerforeningen, da han endte foran Tottenhams Pierre Emile Højbjerg og AC Milans Simon Kjær.
Det kommer efter et godt år både med landsholdet og Leicester, hvor han i denne sæson er med i topduellen i Premier League. I et interview på Spillerforeningens hjemmeside peger han på, at ærgerrigheden stadig er der til trods for at have opnået meget.
– Når du har succes og opnår de ting, du vil, så vil du opnå dem igen. Og det giver kun blod på tanden. Og du ved, hvor meget man skal ofre og arbejde for det nu. Så nu handler det om at gøre endnu mere hele tiden. Sulten er der mere end nogensinde, siger 34-årige Schmeichel.
Læs også:Kun 1,5 procent mellem vinderen og nummer to: Årets danske spiller fundet
Endvidere peger han på, at han ikke har nogen som helst planer om at stoppe sin karriere eller skrue ned. I stedet vil han spille ligeså meget, som han overhovedet kan – og så vil han gerne lave store ting ved den kommende slutrunde.
– Jeg vil opnå succes med Danmark. Jeg vil vinde EM med Danmark. Jeg vil prøve et eller andet vildt med Danmark, jeg vil med til VM og spille så lang tid, som jeg overhovedet kan. Det er min allerstørste ambition, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Leicester-målmanden vandt afstemningen med blot 1,5 procent flere stemmer end Højbjerg, som han har nogle meget pæne ord at sige om.
Læs også:Stort drama: Kasper Schmeichel holder fast i Champions League-drømmene
– Pierre har jo altid været et exceptionelt talent og har en mentalitet og en fantastisk attitude til fodbold og sit arbejde. Og havde den her afstemning måske været om seks måneder med det år, han har gang i med Tottenham, så så det måske meget anderledes ud, siger Kasper Schmeichel.
Det er tredje gang, at han vinder årets danske spiller, da det også blev til hædren sidste år og i 2016.
Læs også:Er 37 til den tid: Ronaldo vil vinde VM i Qatar
Læs også:Solskjær vil ikke have pause: Hvornår skal vi så spille?
Læs også:Liverpool-stjerne nærmer sig comeback
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
El Clásico kan afgøre det hele
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
