Når det danske A-landshold i næste uge udtages, er det meget muligt, at landstræner Kasper Hjulmand udtager sin navnebror Morten Hjulmand.
Danmark møder Østrig to gange, Frankrig og Kroatien i Nations League, og her kan Morten Hjulmand måske komme i spil.
Torsdag skrev en italiensk avis, at Morten Hjulmand bliver indkaldt til A-landsholdet, og nu bekræfter Lecce da også, at midtbanespilleren, 22 år, skal med landsholdet – men klubben skriver, at der er tale om træningsdage fra den 25. til den 27. maj.
Kasper Hjulmand udtager sin landsholdstrup den 24. maj, og spørgsmålet er så, om Morten Hjulmand er med i den trup, eller om landsholdet i denne omgang nøjes med at se Lecce-spilleren an i nogle træningsdage inden den egentlige samling, da første terminsdags for landsholdet faktisk først er den 30. maj.
På midtbanen har landstræneren mange gode spillere, og Pierre Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Thomas Delaney og Christian Nørgaard er sikre kort i truppen, hvis de ikke er skadede. Derudover plejer Mathias Jensen at være med, selv om han har haft en lidt sløj sæson. Senest var også Philip Billing og Casper Nielsen med.
Midtbanespilleren fra Lecce har spillet en stor sæson i Serie B og rykker op i Serie A. Han har 11 U21-landskampe på cv’et og er sat i forbindelse med et stort skifte til Inter denne sommer.
Morten Hjulmand skiftede for halvandet år siden til Admira Wacker til Lecce. Han kom frem i FC Københavns ungdomsafdeling.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
El Clásico kan afgøre det hele
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
INTERVIEW