Der er for tiden store samarbejdsvanskeligheder i den danske breddefodbold.
Det kom frem flere gange på talerstolen ved lørdagens årsmøde i Dansk Boldspil-Union (DBU) i Odense.
Her gik formænd og bestyrelsesmedlemmer på skift på scenen for at berette om de uenigheder, der har ført til, at halvdelen af de seks lokalunioner gennem et år er udeblevet fra DBU Breddes bestyrelsesmøder.
Formanden for DBU København, Flemming Jensen, føler sig ikke hørt i DBU Bredde.
– Det kan være svært, når andre har en anden mening end én selv, men det er en del af et godt demokrati, at man kan diskutere. Vi er forskellige og har forskellige holdninger.
– Vi (i DBU København, red.) ønsker at være en del af DBU, men vi ønsker også ret til at udtale os om, hvilket DBU vi vil være en del af.
– Det DBU, jeg har oplevet, siden jeg kom tilbage for to år siden, er ikke et DBU, som jeg ønsker at være en del af, sagde Flemming Jensen fra talerstolen.
DBU København har sammen med DBU Bornholm og DBU Lolland-Falster ikke deltaget i bestyrelsesmøder det seneste års tid.
På den anden side af den interne strid i DBU Bredde står lokalunionerne i Jylland, Fyn og Sjælland.
Gennem det seneste år har DBU-formand Jesper Møller forsøgt at være mægler i konflikten, og han har indkaldt til et møde på onsdag i Aalborg. Inden da har han udsendt et mæglingsforslag.
Men ifølge bestyrelsesmedlem i DBU Jylland Lars Olesen er det ikke alle lokalformænd, der har taget pænt imod Jesper Møllers brev.
– Jesper Møller har indkaldt til mæglingsmøde den 8. marts, men samtidig har jeg fået indsigt i, at DBU København, DBU Lolland Falster og DBU Bornholm har tilsendt DBU's bestyrelse et brev om utilfredshed med DBU-formandens mæglingsforslag.
– Det finder jeg fuldstændig respektløst og uacceptabelt, når mæglingsforslaget end ikke har været drøftet af alle seks lokalunioner i fællesskab.
– Det er ikke den måde, man opnår accept og respekt på, sagde Lars Olesen fra talerstolen.
DBU-formand Jesper Møller vil ikke ud med, hvordan han har tænkt sig at forene dansk breddefodbold.
Han fortæller, at det har været en tidskrævende proces. Efter møder den seneste måned med hver af de seks lokalunioner er han dog sikker på, at breddefodbolden i Danmark snart kan tale sammen igen.
– Vi finder en løsning på det. Det ser fint ud, og det er også grunden til, at jeg har indkaldt til et fællesmøde.
– Jeg har været ude og besøge hver enkelt lokalunion den seneste måneds tid, og på baggrund af de møder, der var positive og konstruktive, så bør det kunne løses nu.
– Det er ikke sådan, at der kommer hvid røg ud på onsdag. Efter mødet skal de seks lokalformænd have lov til at bringe det med hjem til deres bagland, siger Jesper Møller.
/ritzau/

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vanvidsskifte under opsejling?

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen