Knudsen forholder sig ikke til Solskjær-historie

Lars Knudsen vil ikke forholde sig til Ole Gunnar Solskjærs afvisning af DBU, da den vikarierende landstræner har brug for at bevare fokus på at hjælpe landsholdet lige nu.



MURCIA (Tipsbladet): Det endte med et nederlag til Spanien, men overordnet set må Lars Knudsen siges at være sluppet ganske fint fra sine indtil videre tre kampe som midlertidig cheftræner. 

Lars Knudsen har ikke selv ønsket at melde ud, om han ønsker at blive permanent landstræner, men tidligere på ugen blev det klart, at DBU aktivt leder efter en afløser for Knudsen, da Tipsbladet kunne afsløre, at Ole Gunnar Solskjær har afvist at indgå i nærmere samtaler med DBU. 

Efter Spanien-kampen spurgte Tipsbladet Lars Knudsen, hvad den vikarierende landstræner tænker om dette – og her var svaret var meget klart: 

– Det forholder jeg mig ikke til. Jeg er her lige nu. Jeg er nødt til at bevare alt mit fokus lige nu for at hjælpe spillerne, alt hvad jeg kan, sammen med den dygtige stab, vi har. Det er det, det handler om, og så må alt det andet komme bagefter, lød det fra Lars Knudsen. 

Ærgrer sig over gule kort
Udover nederlaget til Spanien kunne Lars Knudsen også ærgre sig over, at både Morten Hjulmand og Victor Kristiansen fik gule kort, hvilket holder dem ude af tirsdagens kamp mod Schweiz med karantæne. 

– Jeg synes ikke umiddelbart, det ligner, at det er to gule kort. Det må jeg indrømme. Det ærgrer jeg mig selvfølgelig, måske særligt den ene af dem. Men det kan vi ikke gøre noget ved. Det er, som det er, så vi må videre, og så må vi forberede os til kampen på tirsdag, lød det fra Lars Knudsen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, om det særligt var Hjulmands advarsel, der ærgrede ham. 

– Jeg tænker måske egentlig på dem begge to. Jeg synes ikke, det var nødvendigt at give gult kort i de situationer. Men nogle gange er man måske også lidt farvet. 

Mangler Morten Hjulmand en smule kontrol i sådan en situation, med tanke på, at han nu misser kampen på tirsdag?

– Nej, det synes jeg ikke, han gør.

Ved Spaniens scoring protesterede flere danske spillere til dommeren, fordi de mente, at der blev begået et frispark på Victor Nelsson i opspillet. 

– Jeg synes umiddelbart, at det godt kunne ligne, at der godt kunne fløjtes et frispark. Og det kan man jo altid spekulere i, om vi skulle have haft det. Jeg synes ikke, at det er soleklart, at der ikke er frispark, i hvert fald, lad mig sige det sådan, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark var godt med i første halvleg, hvor der var tale om en jævnbyrdig affære, men i anden halvleg tog hjemmeholdet kontrollen. 

– Det, vi mangler i den sidste del af kampen, det er at få sat nogle flere ting sammen offensivt. Vi mangler at få flyttet spillet lidt længere op på banen og have lidt længere perioder, hvor vi har bolden. Og så kommer vi til at forsvare i lidt for lang tid i forhold til, hvad vi gerne vil. På trods af det, så synes jeg stadig, at vi forsvarer os godt i rigtigt lange perioder.

– Vi skal bare huske, at vi spiller mod europamestrene, og der er ikke bare frit valg på alle hylder, i forhold til hvordan man gerne vil spille kampen. Det skal vi også have respekt for. Jeg synes generelt set, at præstationen fra vores side var god langt henad vejen, lød det afslutningsvist fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller igen mod Schweiz på tirsdag klokken 20.45. 





I tvivl om fremtiden



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC



Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub



EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb



Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere


INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup