90 minutter var ikke nok til at finde en sejrherre, da Kroatien og Frankrig mandag aften spillede 1-1 i Split i anden runde af Nations League.
Efter at have taget føringen måtte Frankrig nøjes med et point, da Kroatien gjorde det til uafgjort med en sen straffesparksscoring.
Efter kampen befinder de to nationer sig i bunden af gruppe 1, mens Østrig og Danmark sidder på de to øverste pladser.
Danmark slog fredag Frankrig 2-1, mens Østrig tog en 3-0-sejr over Kroatien.
Flere af Frankrigs største stjerner fik ikke spilletid. Blandt andre superstjernerne Kylian Mbappé og Karim Benzema måtte overvære kampen fra bænken.
Kampen var længe låst mellem de to hold, som havde svært ved at komme til chancer.
I 18. minut kom Kroatien tæt på, da Ante Budimir blev sendt i dybden, men et skud direkte på den franske målmand Mike Maignan var ikke nok til at udløse et mål.
Cirka en halv time inde i kampen så det ud, som om Christopher Nkunku havde gjort det til 1-0 for Frankrig, da han med et elegant lob sendte bolden over Kroatiens målmand Dominik Livakovic. Han blev dog vinket offside af linjedommeren.
I de følgende minutter var det Frankrig, der havde overtaget med flere chancer, men da dommeren fløjtede første halvleg af efter 45 minutter, var stillingen fortsat 0-0.
Cirka 10 minutter inde i anden halvleg kom Frankrig på måltavlen, da Adrien Rabiot blev sendt i dybden af Wissam Ben Yedder og sendte bolden forbi målmanden til 1-0.
Det fik gang i Kroatien, som virkede fast besluttet på at komme tilbage i kampen. Med højt pres og solidt forsvarsspil viste de franske spillere sig dog svære at bide skeer med.
Men 10 minutter før tid fik Kroatien mulighed for at gøre det til 1-1, da Andrej Kramaric blev nedlagt i feltet.
Efter et VAR-check blev Kroatien tildelt straffesparket, som Kramaric køligt sendte i målet efter at have sendt Mike Maignan den forkerte vej.
Begge hold gjorde i de resterende minutter flere forsøg på at score et sidste mål, men efter 90 minutter gik begge hold fra kampen med et point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
