HELSINGØR (Tipsbladet): Mikkel Damsgaard har ikke ligefrem været nogen målmaskine de seneste år.
Faktisk havde den danske landsholdsspiller en måltørke på 1168 dage, som tidligere på sæsonen blev brudt, da han scorede for Brentford i Carabao Cuppen.
Måltotalen for klubben blev i denne weekend fordoblet, efter Damsgaard satte bolden i kassen i Brentfords comeback-sejr over Bournemouth på 3-2, hvilket også blev offensivspillerens første i Premier League.
Danskeren var derfor meget glad, da han blev interviewet af den fremmødte presse i landsholdslejren.
– Det var rigtig dejligt at score, det er mega fedt, og endnu federe, at det førte til en sejr. Jeg har ikke tænkt så meget over det; jeg er glad, hvis jeg kan spille rigtig godt og hjælpe holdet med at vinde. Så behøves det ikke altid at være mål og assists, men når man laver de ting, så føles det da endnu bedre.
Succesen er ikke noget, Brentford-spilleren er kommet sovende til. Danskeren har i de seneste år kæmpet meget med skader, men har i de seneste måneder ramt en periode, hvor han har været fit til at spille i samtlige Premier League-runder i denne sæson.
– Jeg tror, det har været hårdt arbejde over længere tid, hvor jeg også får mere og mere spilletid. Så bygger selvtilliden sig op, og når man får mere selvtillid, medfører det også nogle gode præstationer. De to ting hænger sammen – når man har selvtillid, spiller man også bedre.
– Jeg synes allerede, at jeg i slutningen af sidste sæson følte, at jeg var et rigtig godt sted. Efter en god preseason følte jeg, at jeg havde været i et godt sted i lang tid, men jeg skulle lige vise det i kampene, så det ikke kun var til træning.
Artiklen fortsætter under billedet.
Det har taget for lang tid
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik ellers en glimrende start på sin tid som udlandsprofessionel, men nogle drilske skader var med til at stoppe den gode udvikling. Og selvom det nu går rigtig godt for Mikkel Damsgaard, er han selv bevidst om, at vejen tilbage fra diverse skader ikke gik så hurtigt, som man kunne have håbet på.
– Det har været en lidt for lang proces, men en god proces. Jeg har skullet lære meget om, hvad det krævede at komme tilbage fra sådan en lang skade, og hvor lang tid det tager, når man kommer tilbage og skal finde sit niveau igen – at få kroppen hen til et sted, hvor den lytter til dig og gør alt, hvad du gerne vil have.
– Det tog rigtig lang tid, før jeg følte, at jeg var mig selv igen, og da jeg endelig følte det, blev jeg skadet endnu en gang og var ude i fire måneder med endnu en operation. Så tog det igen tid at komme tilbage, men hen mod slutningen af sidste sæson begyndte jeg at føle, at jeg var et godt sted igen.
Mikkel Damsgaard kan i de kommende landskampe runde et skarpt hjørne i den røde trøje. Han kan nemlig spille sin landskamp nummer 30, hvis han kommer i aktion enten mod Spanien eller Serbien.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Bayern slår rekord i ny storsejr
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
Silkeborg-comeback giver håb
Afviser mesterskabssnak
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp