Lægger sig fladt ned: Det har taget for lang tid

Efter nogle sløje sæsoner har Mikkel Damsgaard omsider genfundet det gode fodboldspil, der satte gang i karrieren.



HELSINGØR (Tipsbladet): Mikkel Damsgaard har ikke ligefrem været nogen målmaskine de seneste år.

Faktisk havde den danske landsholdsspiller en måltørke på 1168 dage, som tidligere på sæsonen blev brudt, da han scorede for Brentford i Carabao Cuppen.

Måltotalen for klubben blev i denne weekend fordoblet, efter Damsgaard satte bolden i kassen i Brentfords comeback-sejr over Bournemouth på 3-2, hvilket også blev offensivspillerens første i Premier League.

Danskeren var derfor meget glad, da han blev interviewet af den fremmødte presse i landsholdslejren.

– Det var rigtig dejligt at score, det er mega fedt, og endnu federe, at det førte til en sejr. Jeg har ikke tænkt så meget over det; jeg er glad, hvis jeg kan spille rigtig godt og hjælpe holdet med at vinde. Så behøves det ikke altid at være mål og assists, men når man laver de ting, så føles det da endnu bedre.

Succesen er ikke noget, Brentford-spilleren er kommet sovende til. Danskeren har i de seneste år kæmpet meget med skader, men har i de seneste måneder ramt en periode, hvor han har været fit til at spille i samtlige Premier League-runder i denne sæson.

– Jeg tror, det har været hårdt arbejde over længere tid, hvor jeg også får mere og mere spilletid. Så bygger selvtilliden sig op, og når man får mere selvtillid, medfører det også nogle gode præstationer. De to ting hænger sammen – når man har selvtillid, spiller man også bedre.

– Jeg synes allerede, at jeg i slutningen af sidste sæson følte, at jeg var et rigtig godt sted. Efter en god preseason følte jeg, at jeg havde været i et godt sted i lang tid, men jeg skulle lige vise det i kampene, så det ikke kun var til træning.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det har taget for lang tid 
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik ellers en glimrende start på sin tid som udlandsprofessionel, men nogle drilske skader var med til at stoppe den gode udvikling. Og selvom det nu går rigtig godt for Mikkel Damsgaard, er han selv bevidst om, at vejen tilbage fra diverse skader ikke gik så hurtigt, som man kunne have håbet på.

– Det har været en lidt for lang proces, men en god proces. Jeg har skullet lære meget om, hvad det krævede at komme tilbage fra sådan en lang skade, og hvor lang tid det tager, når man kommer tilbage og skal finde sit niveau igen – at få kroppen hen til et sted, hvor den lytter til dig og gør alt, hvad du gerne vil have.

– Det tog rigtig lang tid, før jeg følte, at jeg var mig selv igen, og da jeg endelig følte det, blev jeg skadet endnu en gang og var ude i fire måneder med endnu en operation. Så tog det igen tid at komme tilbage, men hen mod slutningen af sidste sæson begyndte jeg at føle, at jeg var et godt sted igen.

Mikkel Damsgaard kan i de kommende landskampe runde et skarpt hjørne i den røde trøje. Han kan nemlig spille sin landskamp nummer 30, hvis han kommer i aktion enten mod Spanien eller Serbien.





Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

‘Et kæmpestort skifte’

Norge – England

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

PSG meldes enig med Barca-profil

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’