ALGORFA (Tipsbladet): Det er et af verdens bedste landshold, Danmark skal møde i aften, hvor den måske farligste modstander er blot 17 år.
Lamine Yamal var en af nøglespillerne, da Spanien i sommer vandt EM, og teenageren har fortsat storformen i denne sæson, hvor han lige er blevet kåret til månedens spiller i La Liga.
Forud for kampen mod Spanien i Murcia har Tipsbladet talt med Luna Christofi om spilleren, som hun gerne vil kalde verdens største talent. Den erfarne Viaplay-journalist, der efterhånden har boet i Spanien i mange år, har taget turen til Algorfa, og det er på terrassen på landsholdets hotel, at Tipsbladet møder Luna Christofi for at blive klogere på Spaniens landshold og særligt Lamine Yamal.
– Jeg kan huske, da han kom frem. Jeg tror faktisk, det er to år siden, at jeg mødte ham første gang. Han var jo med omkring Champions League fra han var 15, tror jeg, og jeg kan huske, at jeg snakkede med folk oppe i Barcelona, som også havde fulgt ham, da han var yngre, siger Luna Christofi og fortsætter:
– Man var måske lidt bange for, at han var den nye Ansu Fati. Ansu Fati, den stakkels fyr, han arvede jo Messis 10-tal, det mest umenneskelige, man kan gøre, ikke? Derudover har Lamines fysik givet ham nogle udfordringer, og spillemæssigt kunne han heller ikke holde niveau. Så snakken om Lamine fra starten af var sådan: ‘Er det en ny Ansu Fati?’ Men det er han ikke.
Jeg så ham mod Young Boys forleden. Altså, han river dem i stykker. Han driver gæk med dem.
Luna ChristofiJournalist, Viaplay
Luna Christofi har mødt Barcelona-stjernen flere gange og har altid fået et særdeles positivt udtryk.
– Han kommer fra nogle meget ydmyge kår, et meget problemfyldt område i Catalonien. Vi har også alle sammen set hans far i aktion. For ikke særligt lang tid siden blev han (faderen, red.) overfaldt, og han er rodet ind i alt muligt, og så man kan ikke lade være med at spørge: ‘Den her knægt, hvor står han?’ Det, som jeg så har fået fortalt af flere, det er, at de virkeligt, virkeligt har været dygtige i La Masia, altså Barcelonas ungdomstalentafdeling, til at tage hånd om ham.
– Det er også der, at Iniesta, Xavi og alle de andre store stjerner i tidernes morgen kom fra. De har passet på ham. Nu har jeg også mødt ham et par gange, og han er utroligt velopdragen og utroligt imødekommende. Han har virkeligt et sødt væsen. Og det tror jeg hjælper rigtigt, rigtigt meget, fortæller Luna Christofi.
Særlig motivation
Den 17-årige superstjerne har én særlig motivation, lyder det fra Luna.
– Han har en ting, der er enormt vigtigt for ham: Han vil ikke skuffe sin mor. Han vil virkelig gerne gøre sin mor glad. Og der skal man forstå, at han bruger den her baggrund, han kommer fra, de her svære kår, og han vender det til at motivere sig selv og yde det bedste. Og så må man jo bare sige, at han har nogle fodboldmæssige evner, der er helt ud over det sædvanlige.
De evner kan komme til at gøre ondt på det danske landshold i aften i Murcia i aften. Danmark skal krydse fingre for, at Lamine Yamal ikke har en aften, som han havde i sidste uge, hvor Barcelona knuste schweiziske Young Boys med 5-0 i Champions League, lyder det fra Luna Christofi.
– Jeg så ham mod Young Boys forleden. Altså, han river dem i stykker. Han driver gæk med dem. Det, der gør ham så spektakulær, er, at han kan ting på egen hånd. Han er en mand, der kan afgøre kampe uden andres hjælp, lyder det afslutningsvist fra Luna Christofi.
På fredagens pressemøde spurgte Tipsbladet Kasper Schmeichel, hvordan Danmark stopper Lamine Yamal. Det kan du læse om HER.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Eriksen ude med hård kritik
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort