ALGORFA (Tipsbladet): Det er et af verdens bedste landshold, Danmark skal møde i aften, hvor den måske farligste modstander er blot 17 år.
Lamine Yamal var en af nøglespillerne, da Spanien i sommer vandt EM, og teenageren har fortsat storformen i denne sæson, hvor han lige er blevet kåret til månedens spiller i La Liga.
Forud for kampen mod Spanien i Murcia har Tipsbladet talt med Luna Christofi om spilleren, som hun gerne vil kalde verdens største talent. Den erfarne Viaplay-journalist, der efterhånden har boet i Spanien i mange år, har taget turen til Algorfa, og det er på terrassen på landsholdets hotel, at Tipsbladet møder Luna Christofi for at blive klogere på Spaniens landshold og særligt Lamine Yamal.
– Jeg kan huske, da han kom frem. Jeg tror faktisk, det er to år siden, at jeg mødte ham første gang. Han var jo med omkring Champions League fra han var 15, tror jeg, og jeg kan huske, at jeg snakkede med folk oppe i Barcelona, som også havde fulgt ham, da han var yngre, siger Luna Christofi og fortsætter:
– Man var måske lidt bange for, at han var den nye Ansu Fati. Ansu Fati, den stakkels fyr, han arvede jo Messis 10-tal, det mest umenneskelige, man kan gøre, ikke? Derudover har Lamines fysik givet ham nogle udfordringer, og spillemæssigt kunne han heller ikke holde niveau. Så snakken om Lamine fra starten af var sådan: ‘Er det en ny Ansu Fati?’ Men det er han ikke.
Jeg så ham mod Young Boys forleden. Altså, han river dem i stykker. Han driver gæk med dem.
Luna ChristofiJournalist, Viaplay
Luna Christofi har mødt Barcelona-stjernen flere gange og har altid fået et særdeles positivt udtryk.
– Han kommer fra nogle meget ydmyge kår, et meget problemfyldt område i Catalonien. Vi har også alle sammen set hans far i aktion. For ikke særligt lang tid siden blev han (faderen, red.) overfaldt, og han er rodet ind i alt muligt, og så man kan ikke lade være med at spørge: ‘Den her knægt, hvor står han?’ Det, som jeg så har fået fortalt af flere, det er, at de virkeligt, virkeligt har været dygtige i La Masia, altså Barcelonas ungdomstalentafdeling, til at tage hånd om ham.
– Det er også der, at Iniesta, Xavi og alle de andre store stjerner i tidernes morgen kom fra. De har passet på ham. Nu har jeg også mødt ham et par gange, og han er utroligt velopdragen og utroligt imødekommende. Han har virkeligt et sødt væsen. Og det tror jeg hjælper rigtigt, rigtigt meget, fortæller Luna Christofi.
Særlig motivation
Den 17-årige superstjerne har én særlig motivation, lyder det fra Luna.
– Han har en ting, der er enormt vigtigt for ham: Han vil ikke skuffe sin mor. Han vil virkelig gerne gøre sin mor glad. Og der skal man forstå, at han bruger den her baggrund, han kommer fra, de her svære kår, og han vender det til at motivere sig selv og yde det bedste. Og så må man jo bare sige, at han har nogle fodboldmæssige evner, der er helt ud over det sædvanlige.
De evner kan komme til at gøre ondt på det danske landshold i aften i Murcia i aften. Danmark skal krydse fingre for, at Lamine Yamal ikke har en aften, som han havde i sidste uge, hvor Barcelona knuste schweiziske Young Boys med 5-0 i Champions League, lyder det fra Luna Christofi.
– Jeg så ham mod Young Boys forleden. Altså, han river dem i stykker. Han driver gæk med dem. Det, der gør ham så spektakulær, er, at han kan ting på egen hånd. Han er en mand, der kan afgøre kampe uden andres hjælp, lyder det afslutningsvist fra Luna Christofi.
På fredagens pressemøde spurgte Tipsbladet Kasper Schmeichel, hvordan Danmark stopper Lamine Yamal. Det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Vil have ham væk fra FC København
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
Var direkte fra træningsbanen
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER