Landsholdet har ingen plan om at knæle mod Belgien

På engelsk initiativ knæler fodboldlandsholdet tirsdag, mens det er uklart, om det også sker mod Belgien.



Mens det danske fodboldlandshold har tænkt sig at knæle i tirsdagens Nations League-kamp mod England, så er det usikkert, om danskerne også går på knæ i sympati for kampen mod racisme lørdag mod Belgien.

Thomas Delaney har sammen med resten af ledergruppen på landsholdet – Kasper Schmeichel, Simon Kjær, Christian Eriksen – talt om emnet.

Delaney fortæller, at man har fulgt et ønske fra Det Engelske Fodboldforbund (FA) og de engelske spillere i forhold til tirsdagens kamp. Om danskerne også knæler mod Belgien er ikke besluttet.

– Det ved jeg ikke. Det var englændernes ønske i kampen på tirsdag. Hvad, der kommer til at ske lørdag, ved jeg ikke. Så langt er jeg ikke, siger Thomas Delaney.

Morten Wieghorst, der er assistenttræner for Danmark, roser beslutningen om at knæle sammen med englænderne. I hans øjne kan de danske spillere godt tage initiativ til at knæle mod Belgien.

– Ja, det kunne man godt. Man kunne gøre mange ting. Og det er egentlig ikke mit bord. Men det kunne da godt være, vi skulle snakke om det.

– Nu har vi valgt at gøre det i kampen mod England. Jeg tror, at det har noget at gøre med, at lige netop den aktion har været størst i USA og Storbritannien.

– Det kommer derfra. Det ville være en ny ting i dansk sport at tage det initiativ. Men det kunne man måske godt, siger Morten Wieghorst.

Læs også:Cornelius nyder Serie A-succes: Taktisk præg gør mig bedre

Tidligere på ugen kom det frem, at de engelske landsholdsspillere agter at knæle inden de kommende kampe i Nations League – herunder kampen mod Danmark på tirsdag i Parken.

Det sagde Manchester United-angriberen Mason Greenwood på et pressemøde.

Tirsdag havde man ikke fra dansk side kommentarer til, om også danskerne ville gå på knæ. Beslutningen om at gøre det kom onsdag.

Det fornyede fokus på raceproblematikken begyndte tilbage i maj, hvor den sorte amerikaner George Floyd døde i forbindelse med en anholdelse liggende på jorden, da en hvid betjent pressede sit knæ mod hans nakke i næsten ni minutter.

Om de danske spillere også vil bakke op om Black Lives Matter-kampagnen forud for lørdagens kamp er endnu uklart.

– Svar skyldig. Nu har I bragt det på bane. Så kan vi diskutere det ved maden senere. Det er ikke rigtig mit bord, siger Morten Wieghorst.

Med en fortid i skotsk fodbold har Wieghorst set, hvor meget temaet fylder generelt i britisk fodbold, og han værdsætter kampen mod racisme.

– Det er jo spillernes beslutning. Jeg synes, at det er det helt rigtige, at de vil støtte op om det engelske holds beslutning om at knæle.

Læs også:Optakt: Danmark – Belgien

– Den del har været lidt større i Storbritannien, end den har været i Danmark. Det er et vigtigt område. Ikke kun i fodbold, men i hele samfundet.

– Vi vil diskrimination og især racisme til livs. Så det er et godt tiltag, siger Morten Wieghorst.

Thomas Delaney mener ikke, at landsholdet sender et ringere signal i kampen mod racisme, hvis spillerne kun knæler mod England – og ikke mod Belgien.

– Det synes jeg ikke. Som sagt har vi gjort det i rigtigt mange kampe i Tyskland, og englænderne har et brændende ønske om at gøre det.

– Og jeg står ikke og kigger på andre ligaer eller nationer, der ikke gør det, og siger noget negativt om det. Men jeg synes samtidig, at det er en ganske fin ting at gøre, siger Delaney og tilføjer:

– Ingen på holdet skal gøre noget, de ikke har lyst til. Og det kommer heller ikke til at ske.

/ritzau/

Læs også:Landsholdet knæler mod racisme før England-brag
Læs også:Landsholdet er tilbage: Sådan fungerer Nations League
Læs også:Jesper Hansen håber stadig på EM-udtagelse




Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur

Manchester United – Aston Villa

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FC Fredericia – Randers FC

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM