Angriberen Andreas Cornelius er mødt op til denne uges landsholdssamling med stor selvtillid efter en god første sæson i italienske Parma.
Med sine 12 ligamål for Parma i den forgangne sæson blev Andreas Cornelius den mest scorende dansker i en Serie A-sæson siden Jon Dahl Tomasson i Milan i 2003/04-sæsonen.
– Det sætter det da lidt i perspektiv, men det ændrer ikke så meget ved min følelse. Jeg måler mig ikke så meget med tidligere angriber, men de andre angribere i ligaen nu, og der synes jeg, at jeg har klaret mig godt, siger Andreas Cornelius.
Han har endda været udfordret af flere skader i løbet af sæsonen, men alligevel har han imponeret stort. Blandt andet blev det til to hattrick undervejs.
– Det har været en god sæson, selv om flere små skader har gjort det sværere, og jeg startede lidt langsomt, fordi jeg kom tilbage fra en lyskeskade og genoptræning.
Læs også:Hjulmand skal torsdag undersøge om landsholdet kan klare 90 minutter
– Jeg fik stille og roligt arbejdet mig ind i startopstillingen og scorede en masse mål. Det kan jeg kun være tilfreds med, siger Cornelius.
12 ligamål er ikke mindst imponerende taget i betragtning, at den 27-årige spids blot startede inde i 17 af sæsonens 38 kampe. Derudover blev han skiftet ind i ni opgør. Så hvad kan det ikke blive til med mere spilletid?
– Man kan vel prøve at gange op for at finde potentialet. Jeg er rigtig godt tilfreds med 12 mål med den spilletid, jeg har fået.
– I går så jeg en statistik, der viste, at jeg er ret effektiv målt på antallet af spilminutter, så det må jeg holde fast i og arbejde på fysikken, så jeg ikke render ind i lige så mange muskelskader, siger Cornelius.
Han har fundet sig godt til rette i Serie A, som han første gang prøvede kræfter med i sæsonen 2017/18 hos Atalanta.
Læs også:Cornelius vil blive i Parma: Mange klubber leder efter angribere
– Jeg kan godt lide, at det er meget teknisk og taktisk. Det er ikke bare taktisk uden bolden, men også når man har bolden, og der er stor fokus på, hvad spillerne skal gøre. Det tiltaler mig meget som angriber, så det ikke ender i tilfældigheder.
– Jeg lærte en del om fodboldkulturen i Atalanta, og det har gjort det lettere at spille i Serie A anden gang, fortæller den tidligere FC København-spiller.
I første omgang gælder det dog landskampene mod Belgien og England i Nations League. Kampene falder tidligt, når man tænker på, at Parma kun lige akkurat har taget hul på træningen forud for den nye sæson.
– Vi har trænet en uges tid, det er ikke meget. Men det har været dobbelttræninger hele ugen, og det er hårdt efter en ferie.
– De seneste dage her i landsholdslejren har været bedre for mig. Jeg føler, at jeg er klar til at spille en betydende kamp.
/ritzau/
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Eriksen-konkurrent forlader Inter
Læs også:Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
I chok over Nicolai Poulsen
Salah har undskyldt
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Vild Diant Ramaj-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Kamil Grabara-opslag bemærkes
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
