Cornelius nyder Serie A-succes: Taktisk præg gør mig bedre

Trods skader og kun 17 startpladser scorede Andreas Cornelius 12 mål i sin første Serie A-sæson for Parma.



Angriberen Andreas Cornelius er mødt op til denne uges landsholdssamling med stor selvtillid efter en god første sæson i italienske Parma.

Med sine 12 ligamål for Parma i den forgangne sæson blev Andreas Cornelius den mest scorende dansker i en Serie A-sæson siden Jon Dahl Tomasson i Milan i 2003/04-sæsonen.

– Det sætter det da lidt i perspektiv, men det ændrer ikke så meget ved min følelse. Jeg måler mig ikke så meget med tidligere angriber, men de andre angribere i ligaen nu, og der synes jeg, at jeg har klaret mig godt, siger Andreas Cornelius.

Han har endda været udfordret af flere skader i løbet af sæsonen, men alligevel har han imponeret stort. Blandt andet blev det til to hattrick undervejs.

– Det har været en god sæson, selv om flere små skader har gjort det sværere, og jeg startede lidt langsomt, fordi jeg kom tilbage fra en lyskeskade og genoptræning.

Læs også:Hjulmand skal torsdag undersøge om landsholdet kan klare 90 minutter

– Jeg fik stille og roligt arbejdet mig ind i startopstillingen og scorede en masse mål. Det kan jeg kun være tilfreds med, siger Cornelius.

12 ligamål er ikke mindst imponerende taget i betragtning, at den 27-årige spids blot startede inde i 17 af sæsonens 38 kampe. Derudover blev han skiftet ind i ni opgør. Så hvad kan det ikke blive til med mere spilletid?

– Man kan vel prøve at gange op for at finde potentialet. Jeg er rigtig godt tilfreds med 12 mål med den spilletid, jeg har fået.

– I går så jeg en statistik, der viste, at jeg er ret effektiv målt på antallet af spilminutter, så det må jeg holde fast i og arbejde på fysikken, så jeg ikke render ind i lige så mange muskelskader, siger Cornelius.

Han har fundet sig godt til rette i Serie A, som han første gang prøvede kræfter med i sæsonen 2017/18 hos Atalanta.

Læs også:Cornelius vil blive i Parma: Mange klubber leder efter angribere

– Jeg kan godt lide, at det er meget teknisk og taktisk. Det er ikke bare taktisk uden bolden, men også når man har bolden, og der er stor fokus på, hvad spillerne skal gøre. Det tiltaler mig meget som angriber, så det ikke ender i tilfældigheder.

– Jeg lærte en del om fodboldkulturen i Atalanta, og det har gjort det lettere at spille i Serie A anden gang, fortæller den tidligere FC København-spiller.

I første omgang gælder det dog landskampene mod Belgien og England i Nations League. Kampene falder tidligt, når man tænker på, at Parma kun lige akkurat har taget hul på træningen forud for den nye sæson.

– Vi har trænet en uges tid, det er ikke meget. Men det har været dobbelttræninger hele ugen, og det er hårdt efter en ferie.

– De seneste dage her i landsholdslejren har været bedre for mig. Jeg føler, at jeg er klar til at spille en betydende kamp.

/ritzau/

Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Eriksen-konkurrent forlader Inter
Læs også:Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test




Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

– En undskyldning for tabere

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Legende om Højlund: Her er problemet

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’