Cornelius nyder Serie A-succes: Taktisk præg gør mig bedre

Trods skader og kun 17 startpladser scorede Andreas Cornelius 12 mål i sin første Serie A-sæson for Parma.



Angriberen Andreas Cornelius er mødt op til denne uges landsholdssamling med stor selvtillid efter en god første sæson i italienske Parma.

Med sine 12 ligamål for Parma i den forgangne sæson blev Andreas Cornelius den mest scorende dansker i en Serie A-sæson siden Jon Dahl Tomasson i Milan i 2003/04-sæsonen.

– Det sætter det da lidt i perspektiv, men det ændrer ikke så meget ved min følelse. Jeg måler mig ikke så meget med tidligere angriber, men de andre angribere i ligaen nu, og der synes jeg, at jeg har klaret mig godt, siger Andreas Cornelius.

Han har endda været udfordret af flere skader i løbet af sæsonen, men alligevel har han imponeret stort. Blandt andet blev det til to hattrick undervejs.

– Det har været en god sæson, selv om flere små skader har gjort det sværere, og jeg startede lidt langsomt, fordi jeg kom tilbage fra en lyskeskade og genoptræning.

Læs også:Hjulmand skal torsdag undersøge om landsholdet kan klare 90 minutter

– Jeg fik stille og roligt arbejdet mig ind i startopstillingen og scorede en masse mål. Det kan jeg kun være tilfreds med, siger Cornelius.

12 ligamål er ikke mindst imponerende taget i betragtning, at den 27-årige spids blot startede inde i 17 af sæsonens 38 kampe. Derudover blev han skiftet ind i ni opgør. Så hvad kan det ikke blive til med mere spilletid?

– Man kan vel prøve at gange op for at finde potentialet. Jeg er rigtig godt tilfreds med 12 mål med den spilletid, jeg har fået.

– I går så jeg en statistik, der viste, at jeg er ret effektiv målt på antallet af spilminutter, så det må jeg holde fast i og arbejde på fysikken, så jeg ikke render ind i lige så mange muskelskader, siger Cornelius.

Han har fundet sig godt til rette i Serie A, som han første gang prøvede kræfter med i sæsonen 2017/18 hos Atalanta.

Læs også:Cornelius vil blive i Parma: Mange klubber leder efter angribere

– Jeg kan godt lide, at det er meget teknisk og taktisk. Det er ikke bare taktisk uden bolden, men også når man har bolden, og der er stor fokus på, hvad spillerne skal gøre. Det tiltaler mig meget som angriber, så det ikke ender i tilfældigheder.

– Jeg lærte en del om fodboldkulturen i Atalanta, og det har gjort det lettere at spille i Serie A anden gang, fortæller den tidligere FC København-spiller.

I første omgang gælder det dog landskampene mod Belgien og England i Nations League. Kampene falder tidligt, når man tænker på, at Parma kun lige akkurat har taget hul på træningen forud for den nye sæson.

– Vi har trænet en uges tid, det er ikke meget. Men det har været dobbelttræninger hele ugen, og det er hårdt efter en ferie.

– De seneste dage her i landsholdslejren har været bedre for mig. Jeg føler, at jeg er klar til at spille en betydende kamp.

/ritzau/

Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Eriksen-konkurrent forlader Inter
Læs også:Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Patrick Dorgu er med

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Smider Salah-bombe

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Gratis adgang til Superliga-brag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer