Cornelius nyder Serie A-succes: Taktisk præg gør mig bedre

Trods skader og kun 17 startpladser scorede Andreas Cornelius 12 mål i sin første Serie A-sæson for Parma.



Angriberen Andreas Cornelius er mødt op til denne uges landsholdssamling med stor selvtillid efter en god første sæson i italienske Parma.

Med sine 12 ligamål for Parma i den forgangne sæson blev Andreas Cornelius den mest scorende dansker i en Serie A-sæson siden Jon Dahl Tomasson i Milan i 2003/04-sæsonen.

– Det sætter det da lidt i perspektiv, men det ændrer ikke så meget ved min følelse. Jeg måler mig ikke så meget med tidligere angriber, men de andre angribere i ligaen nu, og der synes jeg, at jeg har klaret mig godt, siger Andreas Cornelius.

Han har endda været udfordret af flere skader i løbet af sæsonen, men alligevel har han imponeret stort. Blandt andet blev det til to hattrick undervejs.

– Det har været en god sæson, selv om flere små skader har gjort det sværere, og jeg startede lidt langsomt, fordi jeg kom tilbage fra en lyskeskade og genoptræning.

Læs også:Hjulmand skal torsdag undersøge om landsholdet kan klare 90 minutter

– Jeg fik stille og roligt arbejdet mig ind i startopstillingen og scorede en masse mål. Det kan jeg kun være tilfreds med, siger Cornelius.

12 ligamål er ikke mindst imponerende taget i betragtning, at den 27-årige spids blot startede inde i 17 af sæsonens 38 kampe. Derudover blev han skiftet ind i ni opgør. Så hvad kan det ikke blive til med mere spilletid?

– Man kan vel prøve at gange op for at finde potentialet. Jeg er rigtig godt tilfreds med 12 mål med den spilletid, jeg har fået.

– I går så jeg en statistik, der viste, at jeg er ret effektiv målt på antallet af spilminutter, så det må jeg holde fast i og arbejde på fysikken, så jeg ikke render ind i lige så mange muskelskader, siger Cornelius.

Han har fundet sig godt til rette i Serie A, som han første gang prøvede kræfter med i sæsonen 2017/18 hos Atalanta.

Læs også:Cornelius vil blive i Parma: Mange klubber leder efter angribere

– Jeg kan godt lide, at det er meget teknisk og taktisk. Det er ikke bare taktisk uden bolden, men også når man har bolden, og der er stor fokus på, hvad spillerne skal gøre. Det tiltaler mig meget som angriber, så det ikke ender i tilfældigheder.

– Jeg lærte en del om fodboldkulturen i Atalanta, og det har gjort det lettere at spille i Serie A anden gang, fortæller den tidligere FC København-spiller.

I første omgang gælder det dog landskampene mod Belgien og England i Nations League. Kampene falder tidligt, når man tænker på, at Parma kun lige akkurat har taget hul på træningen forud for den nye sæson.

– Vi har trænet en uges tid, det er ikke meget. Men det har været dobbelttræninger hele ugen, og det er hårdt efter en ferie.

– De seneste dage her i landsholdslejren har været bedre for mig. Jeg føler, at jeg er klar til at spille en betydende kamp.

/ritzau/

Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Eriksen-konkurrent forlader Inter
Læs også:Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test




Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Stjerne peger på Højlund

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Blæst fuldstændig omkuld

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Bayern slår rekord i ny storsejr

Storroser dansk super-talent

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Laver aftale med Frederik Birk

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Silkeborg-comeback giver håb

Afviser mesterskabssnak

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation