Jubler over dansk præstation: De store nationer har kæmpe respekt for os

Modstandernes respekt for Danmarks fodboldlandshold er vokset, siger Simon Kjær efter 1-0-sejren over England.



Med onsdagens danske 1-0-sejr over England på Wembley og Islands 1-2-nederlag hjemme mod Belgien er det danske fodboldlandshold sikker på at overleve på øverste Nations League-niveau, da Island ikke kan hente Danmark inden de sidste to kampe.

Dermed vil Danmark også i den næste udgave af Nations League i 2022 skulle spille mod Europas bedste fodboldnationer.

Landsholdet er nået dertil, hvor de selv bliver betragtet som en af de sportsligt tunge modstandere. Det siger landsholdsanfører Simon Kjær.

– Vi tog et kæmpe skridt mod Island, og nu har vi slået England for første gang i 37 år, og det er et kæmpe statement for os.

Læs også:Trav: Få 2,2 gange pengene i vinderodds, når Baywatch indtager Fyn

– Vi kan godt mærke, at de store nationer i Nations League også har en kæmpe respekt for os nu. Det er dejligt at mærke, men vi skulle også tage det skridt, det ville være at gå ud og vinde på en bane som Wembley, og det har vi gjort nu, siger Simon Kjær.

I kampen på Wembley spillede han sin landskamp nummer 100 for Danmark.

Landstræner Kasper Hjulmand understreger, at det er vitalt for landsholdets udvikling at kunne blive ved med at spille mod de bedste nationer.

– Det er fantastisk vigtigt. Det er en stor ting, at vi med Danmark og det danske landshold kan måle os med de bedste.

Læs også:Udvist englænder skrev historie mod Danmark

– Mange sagde, at det ville være en hård start for mig som landstræner, og at det ville være et dårligt tidspunkt at starte på, men jeg synes det er fantastisk fedt at spille mod de bedste. Jeg ved, at spillerne har det på samme måde. Når vi drømmer om at spille mod de bedste, så skal vi også kunne håndtere det, siger Kasper Hjulmand.

Som følge af sejrene over Island og England er Danmark uhyre tæt på at være sikker på en plads i øverste seedningslag, når der trækkes lod til VM-kvalifikationen i december.

Kasper Hjulmand påpeger desuden, at dansk landsholdsfodbold generelt er inde i en god periode. Diverse ungdomslandshold går fra sejr til sejr, og det danske U21-landshold kvalificerede sig i tirsdags til sin fjerde U21-slutrunde i træk.

– Det tyder på, at vi i dansk landsholdsfodbold er på vej ned ad et godt spor, siger Hjulmand.

/ritzau/

Læs også:Simon Kjær rundede 100 landskampe: Kunne ikke være skrevet bedre
Læs også:Southgate uenig med Hjulmand: Kunne ikke se, at der var straffespark
Læs også:Kasper Hjulmand trods sejr: Havde problemer med venstre forsvarsside




Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

I svime over Froholdt – får ny hæder

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter to danskere

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby