Da Christian Eriksen faldt om lørdag aften, var Martin Braithwaite en af de første, der var henne ved ham. Han fortæller mandag formiddag, at billederne fra den aften stadig kører på repeat for hans indre blik. På den måde er oplevelsen stadig nærværende, samtidig med at den føltes som en tåge.
Her er, hvordan han oplevede situationen, valget om at spille videre og muligheden for at snakke med sin egen familie:
– Jeg ser, at bolden rammer ham på benet. I første moment tænker jeg: “Hvad sker der?” Jeg tror, han vælter, og måden, han vælter ned på; da så jeg med det samme: Den er gal.
– Jeg tror, jeg kommer derover efter Mæhle. Så kommer Kjær, vi får ham på siden, og så går tiden egentlig bare med at få kaldt på folk for at få hjælp hurtigst muligt.
– Der er en masse ting, som man ikke lægger mærke til, og som man først ser og hører bagefter. Man ser ikke alting helt klart.
– Jeg kan ikke huske, hvad Kasper (Schmeichel, red.) og jeg taler om. Der sker en masse ting, alt sker så langsomt, i slowmotion, og sker så hurtigt samtidig. Jeg ved ikke, hvad vi siger, men vi prøvede vel bare at forblive positive og tro på, det nok skulle gå.
– For mig var stadig svært at forstå, for at være ærlig, at han var okay. Jeg så, inden han kom ind i ambulancen, at han var ved bevidsthed, og han kunne snakke. Det forstod jeg heller ikke. Så der var en masse spørgsmål, så man forstod det ikke helt. Det var en meget, meget svær og underlig situation.
– Det var som et spøgelse, hvor tingene bare foregik, og tiden bare gik. Jeg husker ikke så meget. Selvfølgelig husker jeg ting fra kampen, men du har haft en ekstrem oplevelse, og så skal du ud at spille bagefter. Det var meget specielt.
– Selvfølgelig følte jeg ikke, det var det bedste. Vi havde to valgmuligheder, og det var to dårlige valgmuligheder, vi havde. Tog egentlig den mindst dårlige, hvis man kan sige det sådan, og gik ud og spillede med det samme. Men selvfølgelig skulle det ikke have været sådan, når man har oplevet sådan noget. Så skal man ikke gå ud og spille en fodboldkamp.
– Der var to valgmuligheder. Folk vil jo sige, det var et valg, men det var ikke noget, jeg følte, vi skulle gøre i den situation. Man tænkte ikke klart. Man er slet ikke der. Det var ikke det bedste selvfølgelig.
– For mig var det rigtig vigtigt at snakke med min familie og mine børn. Som vi kunne se forleden dag, er der ting, der er større end fodbold. Livet er rigtig kort, og det kan forsvinde på et sekund. Det gør det ikke lettere, at man skal være hér og ikke kan se sin familie, for man ved ikke, om de er her i morgen.
Mens lægerne behandlede Christian Eriksen på banen, bad Martin Braithwaite til de højere magter. Det fortæller han om her.
Barcelona-danskeren har samtidig slået fast, at han er opsat på at gå på banen for Eriksen, når Danmark møder Belgien på torsdag.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vild udtalelse om Nathan Trott
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
I svime over Højlund
Medie peger på FC København
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
MEDIE
Choktransfer?
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Real Madrid raser efter anklager om racisme
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
Forlænger med stortalent
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
