Da Christian Eriksen faldt om lørdag aften, var Martin Braithwaite en af de første, der var henne ved ham. Han fortæller mandag formiddag, at billederne fra den aften stadig kører på repeat for hans indre blik. På den måde er oplevelsen stadig nærværende, samtidig med at den føltes som en tåge.
Her er, hvordan han oplevede situationen, valget om at spille videre og muligheden for at snakke med sin egen familie:
– Jeg ser, at bolden rammer ham på benet. I første moment tænker jeg: “Hvad sker der?” Jeg tror, han vælter, og måden, han vælter ned på; da så jeg med det samme: Den er gal.
– Jeg tror, jeg kommer derover efter Mæhle. Så kommer Kjær, vi får ham på siden, og så går tiden egentlig bare med at få kaldt på folk for at få hjælp hurtigst muligt.
– Der er en masse ting, som man ikke lægger mærke til, og som man først ser og hører bagefter. Man ser ikke alting helt klart.
– Jeg kan ikke huske, hvad Kasper (Schmeichel, red.) og jeg taler om. Der sker en masse ting, alt sker så langsomt, i slowmotion, og sker så hurtigt samtidig. Jeg ved ikke, hvad vi siger, men vi prøvede vel bare at forblive positive og tro på, det nok skulle gå.
– For mig var stadig svært at forstå, for at være ærlig, at han var okay. Jeg så, inden han kom ind i ambulancen, at han var ved bevidsthed, og han kunne snakke. Det forstod jeg heller ikke. Så der var en masse spørgsmål, så man forstod det ikke helt. Det var en meget, meget svær og underlig situation.
– Det var som et spøgelse, hvor tingene bare foregik, og tiden bare gik. Jeg husker ikke så meget. Selvfølgelig husker jeg ting fra kampen, men du har haft en ekstrem oplevelse, og så skal du ud at spille bagefter. Det var meget specielt.
– Selvfølgelig følte jeg ikke, det var det bedste. Vi havde to valgmuligheder, og det var to dårlige valgmuligheder, vi havde. Tog egentlig den mindst dårlige, hvis man kan sige det sådan, og gik ud og spillede med det samme. Men selvfølgelig skulle det ikke have været sådan, når man har oplevet sådan noget. Så skal man ikke gå ud og spille en fodboldkamp.
– Der var to valgmuligheder. Folk vil jo sige, det var et valg, men det var ikke noget, jeg følte, vi skulle gøre i den situation. Man tænkte ikke klart. Man er slet ikke der. Det var ikke det bedste selvfølgelig.
– For mig var det rigtig vigtigt at snakke med min familie og mine børn. Som vi kunne se forleden dag, er der ting, der er større end fodbold. Livet er rigtig kort, og det kan forsvinde på et sekund. Det gør det ikke lettere, at man skal være hér og ikke kan se sin familie, for man ved ikke, om de er her i morgen.
Mens lægerne behandlede Christian Eriksen på banen, bad Martin Braithwaite til de højere magter. Det fortæller han om her.
Barcelona-danskeren har samtidig slået fast, at han er opsat på at gå på banen for Eriksen, når Danmark møder Belgien på torsdag.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Superliga-ekspert i svime over FCK
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Færdig i Manchester City
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
