Landsholdsdebut? I dialog med Kasper Hjulmand

Kasper Hjulmand er mere end klar over, hvad Matt O'Riley præsterer i Celtic.



Tipsbladet i Brøndby.

Matt O'Rileys navn har i dagene op til tirsdagens landsholdsudtagelse været centrum for mangt og meget.

Ikke kun for hans præstationer på banen, men også fordi, at han af Sky Sports blev nævnt som værende en af dem, der kunne blive udtaget af Kasper Hjulmand til de kommende landsholdsopgaver mod Kasakhstan og San Marino.

Situationen var dog en anden tirsdag, da Kasper Hjulmand valgte sine 23 mand. Her blev Philip Billing foretrukket, men det betyder ikke, at Matt O'Riley er langt fra det danske landshold.

– Vi er i kontakt med vores spillere løbende og det gælder også Matt. Vi har et indgående kendskab til Matt og har været deroppe flere gange. Han har trænet med os i de to juni-samlinger på Frederiksberg, siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse og tilføjer:

– Vi følger det hele, men i den her omgang, har vi ikke kigget efter den type. Men det er godt at se, at han er kommet godt afsted. Nogen gange kører de [medierne, red.] nogle kampagner, men det kommer ikke fra mig, siger landstræneren med reference til artiklen fra Sky Sports.

22-årige Matt O'Riley har fået en flyvende start i Celtic, som for nyligt forlængede hans aftale frem til 2027, og det har hans træner Brendan Rodgers også fortalt Kasper Hjulmand, hvis han da ikke i forvejen vidste det.

– Jeg gav ham en opdatering, og jeg kender Kasper rigtig godt fra vores samtaler om de danske spillere, jeg havde i Leicester. Matt er i høj grad i hans tanker, sagde Rodgers for nyligt til The Scottish Sun.

Kasper Hjulmand var dog ikke meget for at fortælle, hvad samtalerne med trænerkollegaen går ud på.

– Jeg taler med mange trænere. Og at Brendan så er ude og sige, at vi har talt sammen, det er fair nok.

Men jeg går ud fra, at det er om Matt?

– Ja, men jeg taler med rigtig mange trænere om vores spillere, og jeg fortæller aldrig, hvad vi snakker om i vores samtaler. Så jeg har talt med Brendan, ligesom jeg har talt med alle mulige andre trænere.

Matt O'Rileys navn klinger ikke ligefrem dansk, og det er fordi, at han er født og opvokset i England. Hans mor er dansk, og det er årsagen til, at han kan optræde for Danmark. Han er allerede fast mand på U21-landsholdet.

Men han har også ungdomslandskampe for England på cv'et, og dem kan han i princippet stadig vælge at tørne ud for, hvis Gary Southgate udtager ham. Matt O'Riley har dog ved flere lejligheder svoret troskab til Danmark.

Faktisk er der også gået rygter om, at han kunne repræsentere et helt tredje land, men i et interview med Tipsbladet er de dog blevet skud ned. Det kan du læse mere om her.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Scoringsfattigt i Silkeborg

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

AGF – Viborg FF

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Overvejer at rive kontrakten i stykker



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Neestrup: ‘Fuck det!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Cooper afslører: Han starter inde

– Pinligt for rigtig mange at se

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

FCK afværger historisk nederlag

Alexander Lind revser Superliga-profil

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Stort slag for FC København

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Aston Villa og Chelsea smider point

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neymar overvejer karrierestop

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske