Landsholdsdebut? I dialog med Kasper Hjulmand

Kasper Hjulmand er mere end klar over, hvad Matt O'Riley præsterer i Celtic.



Tipsbladet i Brøndby.

Matt O'Rileys navn har i dagene op til tirsdagens landsholdsudtagelse været centrum for mangt og meget.

Ikke kun for hans præstationer på banen, men også fordi, at han af Sky Sports blev nævnt som værende en af dem, der kunne blive udtaget af Kasper Hjulmand til de kommende landsholdsopgaver mod Kasakhstan og San Marino.

Situationen var dog en anden tirsdag, da Kasper Hjulmand valgte sine 23 mand. Her blev Philip Billing foretrukket, men det betyder ikke, at Matt O'Riley er langt fra det danske landshold.

– Vi er i kontakt med vores spillere løbende og det gælder også Matt. Vi har et indgående kendskab til Matt og har været deroppe flere gange. Han har trænet med os i de to juni-samlinger på Frederiksberg, siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse og tilføjer:

– Vi følger det hele, men i den her omgang, har vi ikke kigget efter den type. Men det er godt at se, at han er kommet godt afsted. Nogen gange kører de [medierne, red.] nogle kampagner, men det kommer ikke fra mig, siger landstræneren med reference til artiklen fra Sky Sports.

22-årige Matt O'Riley har fået en flyvende start i Celtic, som for nyligt forlængede hans aftale frem til 2027, og det har hans træner Brendan Rodgers også fortalt Kasper Hjulmand, hvis han da ikke i forvejen vidste det.

– Jeg gav ham en opdatering, og jeg kender Kasper rigtig godt fra vores samtaler om de danske spillere, jeg havde i Leicester. Matt er i høj grad i hans tanker, sagde Rodgers for nyligt til The Scottish Sun.

Kasper Hjulmand var dog ikke meget for at fortælle, hvad samtalerne med trænerkollegaen går ud på.

– Jeg taler med mange trænere. Og at Brendan så er ude og sige, at vi har talt sammen, det er fair nok.

Men jeg går ud fra, at det er om Matt?

– Ja, men jeg taler med rigtig mange trænere om vores spillere, og jeg fortæller aldrig, hvad vi snakker om i vores samtaler. Så jeg har talt med Brendan, ligesom jeg har talt med alle mulige andre trænere.

Matt O'Rileys navn klinger ikke ligefrem dansk, og det er fordi, at han er født og opvokset i England. Hans mor er dansk, og det er årsagen til, at han kan optræde for Danmark. Han er allerede fast mand på U21-landsholdet.

Men han har også ungdomslandskampe for England på cv'et, og dem kan han i princippet stadig vælge at tørne ud for, hvis Gary Southgate udtager ham. Matt O'Riley har dog ved flere lejligheder svoret troskab til Danmark.

Faktisk er der også gået rygter om, at han kunne repræsentere et helt tredje land, men i et interview med Tipsbladet er de dog blevet skud ned. Det kan du læse mere om her.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder Nartey efter magisk debut

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Han er på vej væk fra AGF

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Stor mystik om Patrick Pentz

– Det giver absolut ingen mening!

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Tottenham boykotter Viaplay