Norge kan IKKE stjæle dansk stjerne

Det har summet omkring Matt O'Riley på det seneste, men han har altså kun to og ikke tre muligheder for at repræsentere et A-landshold.



22-årige Matt O'Riley er rygende varm for Celtic. Lørdag scorede han således igen i sejren over Livingston.

Fire mål og to assister har han leveret i denne sæson. Han er en af Celtics største stjerner, og han står ifølge Sky Sports overfor en mulig udtagelse til Danmarks A-landshold på tirsdag.

Navnet Matt O'Riley klinger ikke ligefrem dansk, men hans mor er dansker, og derfor er midtbanemanden spilleberettiget. Hans far er englænder, og det er også her, at Matt O'Riley er født og opvokset.

Men stamtræet byder faktisk på flere nationaliteter. Matt O'Rileys morfar er norsk. Derfor er det på det seneste begyndte at summe omkring, at Norge skulle have snøren ude efter Matt O'Riley.

Det kan de dog godt glemme.

– Det er ikke en spiller, som vi har haft i overvejelserne til de norske landshold. Hans familierelation til Norge er for langt ude til, at han kan repræsentere vores landshold, oplyser Karl-Petter Løke, der er generalsekretær i det norske fodboldforbund, til Tipsbladet.

Matt O'Riley har optrådt for det engelske U16- og U18-landshold, men i marts sidste år blev han udtaget til det danske U21-landshold. Siden har han været fast mand.

Seks landskampe står midtbanespilleren noteret for med to mål og samme antal assister til følge. Og selvom han endnu ikke er låst til Danmark, og godt kan vælge England, hvis de vil satse på ham, så har han flere gange erklæret sin kærlighed til Danmark.

– Hvor jeg står lige nu, så vil jeg spille for Danmark. Der er også flere grunde til det. Jeg føler, at DBU har været meget imødekommende, og det har fået mig til at føle mig velkommen. Da jeg så EM i sommer, så kunne jeg også godt lide Danmark og deres sammenhold med nationen. Det gjorde mig endnu mere passioneret omkring det hele, sagde Matt O'Riley til Tipsbladet i foråret sidste år.

Artiklen fortsætter efter billedet…GettyImages-1491729648Matt O'Riley har bogstavelig talt været flyvende i denne sæson, og nu kan han stå overfor en mulig A-landsholdsudtagelse for Danmark (Foto: Getty Images).

Historien om Matt O'Riley
Navnet Matt O'Riley var der ikke nogen i Danmark, der havde hørt om, før DBU's daværende talentudviklingschef, Flemming Berg, fortalte til Tipsbladet, at man var i dialog med ham om et muligt nationsskifte tilbage i januar 2022.

Ikke længe efter tog midtbanespilleren selv bladet fra munden og fortalte, at hans drøm var at spille for Danmark. Det fik han lov til i marts, hvor han blev udtaget til U21-landsholdet.

Kampene som U21-landsholdsspiller har selvsagt givet flere besøg i Danmark, men faktisk har Matt O'Riley længe holdt sine danske rødder ved lige.

– Jeg har været i Danmark en del gange. Jeg har været der til jul, og jeg har også været der om sommeren. Jeg kan rigtig godt lide København – specielt i sommerhalvåret. Jeg har været på Amager Strand om sommeren, da min mormor bor der. Alle er også meget venlige, hvilket er et skønt miljø at være i, fortæller han til Tipsbladet.

Det er altså gennem den del af familien, at Matt O'Riley kan spille for Danmark. Med Thomas Delaney fraværende på grund af et brækket kraveben, kan det være, at det denne gang bliver til en muliug A-landsholdsdebut for Celtic-stjernen.

Kazakhstan og San Marino skal Danmark møde i oktober, og det er på papiret ganske overkommelige modstandere, hvor Kasper Hjulmand måske kunne tænkes at give nogle af de mere uprøvede kræfter en chance.



Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Overvejer Mathias Jensen-køb

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Presset Frank: Her er vores store problem

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Fælder dom over Højlund

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Et frygteligt scenarie

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Dansker trukket ind i skandalesag

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

‘Mohamed Salah er et ikon’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

– Alle taler om dem!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon