22-årige Matt O'Riley er rygende varm for Celtic. Lørdag scorede han således igen i sejren over Livingston.
Fire mål og to assister har han leveret i denne sæson. Han er en af Celtics største stjerner, og han står ifølge Sky Sports overfor en mulig udtagelse til Danmarks A-landshold på tirsdag.
Navnet Matt O'Riley klinger ikke ligefrem dansk, men hans mor er dansker, og derfor er midtbanemanden spilleberettiget. Hans far er englænder, og det er også her, at Matt O'Riley er født og opvokset.
Men stamtræet byder faktisk på flere nationaliteter. Matt O'Rileys morfar er norsk. Derfor er det på det seneste begyndte at summe omkring, at Norge skulle have snøren ude efter Matt O'Riley.
Det kan de dog godt glemme.
– Det er ikke en spiller, som vi har haft i overvejelserne til de norske landshold. Hans familierelation til Norge er for langt ude til, at han kan repræsentere vores landshold, oplyser Karl-Petter Løke, der er generalsekretær i det norske fodboldforbund, til Tipsbladet.
Matt O'Riley har optrådt for det engelske U16- og U18-landshold, men i marts sidste år blev han udtaget til det danske U21-landshold. Siden har han været fast mand.
Seks landskampe står midtbanespilleren noteret for med to mål og samme antal assister til følge. Og selvom han endnu ikke er låst til Danmark, og godt kan vælge England, hvis de vil satse på ham, så har han flere gange erklæret sin kærlighed til Danmark.
– Hvor jeg står lige nu, så vil jeg spille for Danmark. Der er også flere grunde til det. Jeg føler, at DBU har været meget imødekommende, og det har fået mig til at føle mig velkommen. Da jeg så EM i sommer, så kunne jeg også godt lide Danmark og deres sammenhold med nationen. Det gjorde mig endnu mere passioneret omkring det hele, sagde Matt O'Riley til Tipsbladet i foråret sidste år.
Artiklen fortsætter efter billedet…Matt O'Riley har bogstavelig talt været flyvende i denne sæson, og nu kan han stå overfor en mulig A-landsholdsudtagelse for Danmark (Foto: Getty Images).
Historien om Matt O'Riley
Navnet Matt O'Riley var der ikke nogen i Danmark, der havde hørt om, før DBU's daværende talentudviklingschef, Flemming Berg, fortalte til Tipsbladet, at man var i dialog med ham om et muligt nationsskifte tilbage i januar 2022.
Ikke længe efter tog midtbanespilleren selv bladet fra munden og fortalte, at hans drøm var at spille for Danmark. Det fik han lov til i marts, hvor han blev udtaget til U21-landsholdet.
Kampene som U21-landsholdsspiller har selvsagt givet flere besøg i Danmark, men faktisk har Matt O'Riley længe holdt sine danske rødder ved lige.
– Jeg har været i Danmark en del gange. Jeg har været der til jul, og jeg har også været der om sommeren. Jeg kan rigtig godt lide København – specielt i sommerhalvåret. Jeg har været på Amager Strand om sommeren, da min mormor bor der. Alle er også meget venlige, hvilket er et skønt miljø at være i, fortæller han til Tipsbladet.
Det er altså gennem den del af familien, at Matt O'Riley kan spille for Danmark. Med Thomas Delaney fraværende på grund af et brækket kraveben, kan det være, at det denne gang bliver til en muliug A-landsholdsdebut for Celtic-stjernen.
Kazakhstan og San Marino skal Danmark møde i oktober, og det er på papiret ganske overkommelige modstandere, hvor Kasper Hjulmand måske kunne tænkes at give nogle af de mere uprøvede kræfter en chance.

TransferLIVE: Nu forhandler de

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afvist af United

FC København-handel er gået i hårdknude

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Skandale! I har givet op, DBU

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Kold krig i ni måneder

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Jagter tidligere Superliga-stjerne

– Det virker bare lidt mærkeligt

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Hård AGF-afsked

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

De viser Brøndby og FCM i Europa

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afsløring: Horsens i millionhandel

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Kongeklø til Den Gamle Dame

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG