Hjulmand om kritik: Det er vel for helvede godt?

Trods kritik fra fanorganisation er landsholdsspillerne glade for den Qatar-markering, de lavede mod Moldova.



Spillerne på det danske fodboldlandshold accepterer, at holdet bliver kritiseret for omfanget af den trøjemarkering, der skal øge fokus på menneskerettighedskrænkelserne i VM-værtslandet Qatar.

Sådan lyder det fra Daniel Wass og Jens Stryger Larsen dagen efter, at landsholdet forud for en VM-kvalifikationskamp mod Moldova bar t-shirts med budskabet “football supports change” (fodbold støtter forandringer).

Fanorganisationen Danske Fodboldfans, der repræsenterer flere end 50.000 fans af danske klubber og det danske landshold, kalder landsholdets markering for en “minimumsindsats” og en “ommer”.

Spillerne havde kun trøjen på i få sekunder, da der skulle tages fotos, men ikke under nationalsangen, hvor de får mere skærmtid. Samtidig burde landsholdsspillerne og DBU stille krav til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og til Qatar, lyder en del af kritikken.

– Man kan blive ved med at kritisere os. Vi kan også læse, at vi havde den på i for lidt tid, og sådan kan man blive ved. Vi fik vist, hvad vi står for, og hvad vi går ind for, og det var det vigtigste for os.

– Nogle gange kan det være svært at gøre tingene rigtigt, for hvad er nok? Det er medierne jo også med til at blusse op, siger Daniel Wass.

Jens Stryger Larsen er på linje med backkollegaen.

– Det var os som spillertrup, der valgte hvordan det skulle være. Generelt er der altid nogen, som har en holdning, og nogen der har en anden holdning. Vi valgte at gøre det på den måde, som vi synes var den rigtige op til kampen, siger han.

Også landstræner Kasper Hjulmand har en følelse af, at der altid kommer kritik af spillernes handlinger, selv om de udelukkende har gode intentioner.

– Uanset hvad spillerne gør, så vil der være nogen, som kritiserer det. Da vi lavede en markering om antidiskrimination, syntes nogen, at det var en fejl overhovedet at markere sig. Nu var det så en for lille markering i forhold til Qatar.

– Jeg vil hæfte mig ved, at vi taler om menneskerettigheder nu. Det er vel for helvede godt?

– Der er kommet en debat omkring det, og det ser heldigvis ud som om, at debatten ruller i Europa. De her markeringer fra spillerne sender nogle signalerne til fodboldpolitikerne, som kan være med til at lægge et pres på Fifa og Qatar før VM.

– Jeg kan godt lide, at spillerne har taget sig tid til det her. Jeg var selv med til deres møde med Amnesty i tirsdags. Jeg synes, at spillerne mange steder gør det fantastisk i en debat, hvor de er taget som gidsler, siger landstræneren.

Det er fortsat ikke afklaret, om landsholdet vil komme med en ny markering i forbindelse med onsdagens udekamp mod Østrig, men Tipsbladets Chefredaktør er tilbage sikker på, at kritikken kommer til at forfølge landsholdet hele vejen til Qatar – læs mere om det her

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Store ord om Roony Bardghji

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Brøndby-transfer glippet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Angriber meldes tæt på

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Højlund roser FC Københavns fans

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk klub har ham på radaren

Brøndby præsenterer stor profil

FC København byder på kantspiller

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kommer til AGF efter monstersæson

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli