Før kampen: Her er det dansk-hollandske drømmehold

Danmark møder lørdag Holland, og Tipsbladet har set nærmere på, hvordan det ser ud, hvis man sætter de bedste fra Danmark og de bedste fra Holland sammen til et drømmehold.



Danmark indleder 2022 med en venskabskamp mod Holland i Amsterdam, hvor Christian Eriksen kan gøre comeback på landsholdet. 

Det er en stor fodboldnation, som Danmark møder lørdag, men samtidig har Holland haft det svært siden bronzemedaljerne ved VM 2014. Hollænderne kvalificerede sig således hverken til EM 2016 eller VM 2018, og ved sidste års EM-slutrunde blev Tjekkiet endestationen i ottendedelsfinalen. 

Kvalifikationen til VM i Qatar gik dog relativt problemfrit for Holland, der vandt deres gruppe foran Tyrkiet og Norge. For at vurdere lørdagens modstander og styrkeforholdet mellem Danmark og Holland har vi lavet et kombineret landshold mellem spillere fra de to hold. Kun for spillere, der er udtaget til lørdagens kamp.

Herunder er vores vurdering af, hvordan en samlet salgkraftig startopstilling ville se ud. 

Målmand: Kasper Schmeichel (Leicester City og Danmark)

Ikke så meget at rafle om her. Schmeichel er en del af et Leicester-hold, der har indkasseret en del mål i denne sæson, men den danske keeper er stadig væsentligt bedre end Tim Krul og de målmænd, Holland ellers kommer med. 

Forsvar: Denzel Dumfries (Inter og Holland), Virgil van Dijk (Liverpool og Holland), Matthijs de Ligt (Juventus og Holland), Joakim Mæhle (Atalanta og Danmark)

Simon Kjær er skadet, og Andreas Christensen kommer ikke i aktion i Amsterdam. Også Inter-profilen Stefan de Vrij er skadet. Dermed bliver det svært at komme udenom Virgil van Dijk og Matthijs de Ligt i midterforsvaret. Daniel Wass er også ude, og højre back-positionen går til Denzel Dumfries, der var stærk under EM og har imponeret i Inter. Joakim Mæhle har været en af det danske landsholds bedste spillere i det seneste års tid, og får derfor pladsen i venstre side. 

Midtbane: Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham og Danmark), Frenkie de Jong (FC Barcelona og Holland), Georginio Wijnaldum (Paris Saint-Germain og Holland)

Der er rift om pladserne på midtbanen, hvor Thomas Delaney også banker på, men Frenkie de Jong og Georginio Wijnaldum spiller for to af verdens største klubber og er svære at komme udenom. Wijnaldum har haft det lidt svært i PSG, men han var overbevisende i Liverpool og var også en profil under EM.

Angreb: Christian Eriksen (Brentford og Danmark), Memphis Depay (FC Barcelona og Holland), Arnaut Danjuma (Villarreal og Holland)

Vi har valgt at rykke Christian Eriksen op på den plads, som danskeren ofte spillede på i Tottenham. Efter en lang pause har Eriksen i Brentford på kort tid vist, at han stadig er en klassespiller. Memphis Depay har været inde og ude af holdet i FC Barcelona, men hollænderen endte trods alt som delt topscorer i den europæiske VM-kvalifkation, hvor han scorede 12 gange. Danjuma, der har været rygtet til Liverpool, har scoret fem mål i Champions League i denne sæson, mens han har nettet otte gange i 19 La Liga-kampe for Villarreal.

lineup_1





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Jesper Sørensen i stor triumf

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget



Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona



Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund