Hakim Ziyech er en af Marokkos største stjerner og har også spillet 39 landskampe med 15 scoringer til følge.
Alligevel er offensivspilleren, der til daglig slår sine folder i Chelsea, ikke at finde i Marokkos trup i den igangværende landskampsperiode. Her skal det marokkanske landshold ellers spille vigtige VM-kvalifikationskampe mod Sudan og Guinea.
Og grunden til det er ikke en skade, men Hakim Ziyechs opførsel ved den seneste landskampssamling.
Ifølge landstræner Vahid Halihodzic var spillerens opførsel senest “uacceptabel”, og af den grund er han altså vraget. Det fortæller træneren ifølge The Athletic.
– Hans adfærd i de sidste to kampe, især den sidste, var ikke, som det skal være af en landsholdsspiller, der som leder på holdet skal være et positivt forbillede. Han ankom sent, og efter det nægtede han endda at arbejde. Der var ingen mening i at diskutere det bagefter, som træner er svaret lige for næsen af dig, siger Vahid Halihodzic om Chelsea-stjernen og fortsætter:
– For mig er landsholdet over alt. Ingen kan holde det som gidsel. For første gang i min trænerkarriere har jeg set adfærd, der skuffer mig. En spiller, der nægter at spille en kamp, ganske vist en venskabskamp, under påskud af, at han er skadet.
– Det medicinske personale foretog flere undersøgelser og sagde, at han kunne spille. Han nægtede derefter at varme op i anden halvleg, fordi han var skuffet over at være en indskifter. For mig er den type adfærd uacceptabel. Du kan ikke snyde med landsholdet. Du er 100 procent der, eller du er der ikke. Jeg vil ikke tolerere det.
Hakim Ziyech, 28 år, har i den indeværende sæson ikke fået meget spilletid for Chelsea. Han fik godt en halvleg i Super Cup-triumfen mod Villarreal, mens han blot har spillet otte minutter i Premier League-sæsonen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
