Lars Knudsen giver status på Albert Grønbæk

Lars Knudsen regner med, at Albert Grønbæk er klar til de kommende landskampe, selvom han pådrog sig en skade i weekenden.



ALGORFA (Tipsbladet): Landsholdet er igen ramt af skader.

Det er ikke længe siden, at Joachim Andersen og Christian Nørgaard meldte afbud til de kommende Nations League-kampe, hvor Joakim Mæhle blev hentet ind som erstatning.

Albert Grønbæk blev lørdag udskiftet med en ankelskade, men det tyder ikke på, at han også skal melde afbud.

Det meddeler landstræner Lars Knudsen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse i landsholdslejren i Spanien.

– Status med Albert er egnetlig, at det ser lovende ud, og at det ikke er så slemt, som man kunne have frygtet, så vi satser på, at Albert er her i morgen, siger Lars Knudsen.

Den midlertidige landstræner fortæller ligeledes, at der ikke vil blive indkaldt flere spillere, selvom truppen ”kun” er på 24 spillere lige nu:

– Lige nu har vi de spillere, vi har tænkt, vi skal have for nu. Vi er okay dækket ind med de spillere, vi har i truppen lige nu. Lige nu er der ingen planer om yderligere udskiftninger, siger han.

Joachim Andersen har spillet en stor rolle på landsholdet i de seneste mange kamp, men Lars Knudsen er fortrøstningsfuld, selvom Premier League-danskeren ikke er til rådighed.

– Det er klart, at Joachim er en dygtig spiller, og han har også fået en vigtig rolle på landsholdet, så selvfølgelig er de ærgerligt, at Joachim ikke er her. På den anden side har vi tidligere talt om, at der er mange spillere, der godt har kunne fortjene at blive udtaget til landsholdet, så det giver en mulighed for os til at kalde nogle ind, som faktisk har gjort det godt i lang tid og se dem, så vi føler, vi står et godt sted, selvom Joachim ikke er med, fortæller Lars Knudsen.

Danmark skal ved denne samling møde Spanien og Schweiz i Nations League.





TransferLIVE: Serie A-klubber udviser interesse




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tordner mod VM-træner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Holland – Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vigtigt nyt for ‘AC’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’