MURCIA (Tipsbladet): Traditionelt set træner udeholdet oftest på stadion dagen inden kampdag, men det har Danmark droppet forud for lørdagens kamp mod Spanien i Murcia.
Det var kun Kasper Schmeichel og landstræner Lars Knudsen, der fredag aften tog køreturen på ca. 45 minutter fra Algorfa til Murcia, og det var for at deltage i det obligatoriske pressemøde på stadion.
Her blev Lars Knudsen spurgt til beslutningen om ikke at lade de danske spillere træne på banen, hvor de i morgen skal møde europamestrene.
– Tanken bag beslutningen er egentlig, at det giver lidt mere ro. For det første er der lidt transporttid til stadion, så det undgår vi, og så giver det lidt mere ro i forhold til træningstid. Vi får lidt mere tid på banen og kan gå lidt mere i detaljer med nogle ting til den sidste træning. Så det er egentlig den væsentligste årsag, lød svaret fra Lars Knudsen.
Rasmus Højlund har i ugens løb givet udtryk for, at han næppe har 90 minutter i benene, og med tanke på, at der allerede tre dage efter Spanien-kampen venter et nyt opgør mod Schweiz, er det naturligt, at Lars Knudsen kommer til at dosere Manchester United-angriberens spilletid.
– Rasmus har desværre været ude i otte uger med en skade, som gør, at han ikke har fået en fuld pre-season og ikke har spillet i noget tid.
– Og det tager noget tid, som han selv siger, at komme sig fuldt over det. Men Rasmus er fuldstændigt fit nu og er til rådighed for os. Så i det omfang, at vi mener Rasmus skal spille, så er han også klar til det, lød det fra Lars Knudsen.
Forud for kampene mod Schweiz og Serbien pegede Lars Knudsen på, at målsætningen var at vinde. Før Spanien-kampen vil den midlertidige landstræner dog ikke nødvendigvis erklære sig tilfreds med ét point på udebane mod Spanien.
– Vi ved godt, hvad det er for en opgave, vi står overfor, og overordnet set er vores målsætning med det her Nations League-spil, at vi skal videre som nummer ét eller nummer to til Final Eight i foråret. Og så må vi se, hvordan det er, at kampen forløber, og hvad det bliver for et kampbillede, der kommer, og så må vi prøve at reagere på det undervejs og se, hvad det er for nogle muligheder, vi får. Det må vi se. Men vi går altid ambitiøst til værks, og det kommer vi også til at gøre i morgen.
Landstræneren blev herefter spurgt direkte, om han var klar til at sælge kampen for ét point.
– Jeg sælger ikke noget på forhånd. Det kunne jo være, at man kunne gå hen at vinde. Så lad os nu se, hvordan det går.
Det er i morgen klokken 20.45, at Danmark møder Spanien i Murcia.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Supercomputer spår FCM-nedtur
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW