Det er ikke usandsynligt, at de danske kvinde- og herrefodboldlandshold får en fælles spilleraftale i fremtiden.
Ifølge Dansk Boldspil-Unions (DBU) administrerende direktør, Erik Brøgger Rasmussen, har man allerede kigget på en fælles aftale som den, vores østlige naboer har.
– Svenskerne har en fælles aftale. Så der er jo nogen, der minder om os, der har en fælles aftale. Det kigger vi selvfølgelig også på, siger han.
De danske kvinde- og herrelandshold har på nuværende tidspunkt hver sin aftale, hvor opbygningen er den samme, men beløbene er forskellige.
Erik Brøgger Rasmussen understreger, at der ikke er noget, der peger i retning af, om man ved fremtidige forhandlinger beholder strukturen med to selvstændige aftaler eller indgår en fælles aftale.
Både herre- og kvindelandsholdet skal de kommende år forhandle nye spilleraftaler. Og DBU har et ønske om at få mere ligestilling i fremtiden.
– Det er helt åbenlyst vores målsætning, at vi skal et sted hen, hvor der er ligestilling i det, man får for at spille for landsholdet.
Brøgger Rasmussen erkender dog, at forskellen på, hvor mange penge landsholdene genererer, betyder, at målet stadig er langt væk.
Han kan derfor ikke svare på, hvor lang tid der går, før DBU opnår deres mål.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at der er langt flere penge i herrefodbold end i kvindefodbold.
– Alene det, at vi får rigtig mange penge fra slutrundedeltagelser, hvor Fifa og Uefa ikke har ligebetaling, gør vores udgangspunkt skævt, siger Erik Brøgger Rasmussen.
DBU-direktøren håber, at danskerne vil være med til at hjælpe ved at bakke mere op om kvindeholdet.
– Vi har brug for, at danskerne bakker op om kvinderne på samme måde, som de gør om mændene. Så er der også flere penge, der kan komme ind i puljen fra den front, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Holland – Japan
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN