Kan ikke gå på gaden i fred for vilde fans

Andreas Cornelius er populær på gaden og på internettet efter sin succesfulde start i Trabzonspor.



Den danske landsholdsangriber Andreas Cornelius er omgående blevet et hit efter sommerens skifte fra italienske Parma til tyrkiske Trabzonspor.

Danskeren har lavet tre mål på 435 minutters spilletid for den aktuelle nummer to i den tyrkiske liga, og han er hurtigt blevet et kendt og elsket ansigt i sortehavsbyen Trabzon. De fanatiske tyrkiske fans gjorde et stort indtryk, allerede da de modtog ham i lufthavnen.

– Jeg har ikke prøvet før at lande i lufthavnen, og der så stod så utrolig mange mennesker. Det var en forrygende oplevelse. Det er sgu egentlig meget sjovt at prøve at være fodboldspiller i Tyrkiet. Der er knald på fansene, for de er fanatiske dernede.

– Alle er kæmpe fans af klubben dernede, og jeg kan ikke rigtig bevæge mig rundt i byen, uden at der står en kæmpe kø af mennesker, der vil have billeder. Det er på et vildere niveau, end jeg har været vant til.

– Alle er søde og rare, så det er ikke noget problem, at de kommer hen til mig, men man overvejer da lige en ekstra gang, om man nu skal ned og handle ind eller en tur i byen. Nogle gange orker man det ikke, siger Cornelius.

Selv hvis han bliver hjemme i sofaen, mærker han opbakningen online. Det samme gør hans venner og familie.

– Jeg bliver bombarderet på sociale medier, og alle, jeg følger på sociale medier, er også blevet bombarderet med tyrkiske fans, der skriver til dem og liker deres billeder. Det er lidt voldsomt. Alle, som jeg følger, har fået en masse tyrkiske følgere, siger Cornelius.

På banen er han hurtigt faldet til. Det skyldes blandt andet, at han er ovre de fiberskader, der jævnligt har drillet ham de seneste år.

Samtidig passer det ham godt, at der bliver spillet tju-bang-fodbold i Süper Lig med masser af plads at boltre sig på.

– Jeg passer godt ind dernede. Vi er et tophold og skaber en del chancer og spiller med om mesterskabet, og derfor er det også lettere for mig at komme til chancer og score mål.

– Jeg tror generelt, at spillestilen i ligaen passer mig meget godt. Jeg er en stor, stærk og bevægelig spiller, og der er et meget højt tempo, og det er meget frem og tilbage, og det giver meget plads på banen, siger Cornelius.

Aktuelt er han samlet med det danske landshold, der lørdag møder Moldova, mens det gælder Østrig på tirsdag. Med to sejre kan Danmark sikre en VM-billet.

/ritzau/



Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

– Han tog mig på røven!

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Forventer friske danskere efter fiasko

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vil købe dansk landsholdsbobler

Åge Hareide er alvorligt syg

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Pione Sisto på vej væk?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

– Jeg var mega ked af det

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island