Den danske landsholdsangriber Andreas Cornelius er omgående blevet et hit efter sommerens skifte fra italienske Parma til tyrkiske Trabzonspor.
Danskeren har lavet tre mål på 435 minutters spilletid for den aktuelle nummer to i den tyrkiske liga, og han er hurtigt blevet et kendt og elsket ansigt i sortehavsbyen Trabzon. De fanatiske tyrkiske fans gjorde et stort indtryk, allerede da de modtog ham i lufthavnen.
– Jeg har ikke prøvet før at lande i lufthavnen, og der så stod så utrolig mange mennesker. Det var en forrygende oplevelse. Det er sgu egentlig meget sjovt at prøve at være fodboldspiller i Tyrkiet. Der er knald på fansene, for de er fanatiske dernede.
– Alle er kæmpe fans af klubben dernede, og jeg kan ikke rigtig bevæge mig rundt i byen, uden at der står en kæmpe kø af mennesker, der vil have billeder. Det er på et vildere niveau, end jeg har været vant til.
– Alle er søde og rare, så det er ikke noget problem, at de kommer hen til mig, men man overvejer da lige en ekstra gang, om man nu skal ned og handle ind eller en tur i byen. Nogle gange orker man det ikke, siger Cornelius.
Selv hvis han bliver hjemme i sofaen, mærker han opbakningen online. Det samme gør hans venner og familie.
– Jeg bliver bombarderet på sociale medier, og alle, jeg følger på sociale medier, er også blevet bombarderet med tyrkiske fans, der skriver til dem og liker deres billeder. Det er lidt voldsomt. Alle, som jeg følger, har fået en masse tyrkiske følgere, siger Cornelius.
På banen er han hurtigt faldet til. Det skyldes blandt andet, at han er ovre de fiberskader, der jævnligt har drillet ham de seneste år.
Samtidig passer det ham godt, at der bliver spillet tju-bang-fodbold i Süper Lig med masser af plads at boltre sig på.
– Jeg passer godt ind dernede. Vi er et tophold og skaber en del chancer og spiller med om mesterskabet, og derfor er det også lettere for mig at komme til chancer og score mål.
– Jeg tror generelt, at spillestilen i ligaen passer mig meget godt. Jeg er en stor, stærk og bevægelig spiller, og der er et meget højt tempo, og det er meget frem og tilbage, og det giver meget plads på banen, siger Cornelius.
Aktuelt er han samlet med det danske landshold, der lørdag møder Moldova, mens det gælder Østrig på tirsdag. Med to sejre kan Danmark sikre en VM-billet.
/ritzau/
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
Tadej vil gerne – holdet siger nej
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
Silkeborg og Brøndby brager sammen
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
Suveræn dansk sejr
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
INTERVIEW
Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
TOPNYHED
Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
NYHEDER
– Der er langt endnu
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
NYHEDER
Premier League-klub fyrer cheftræner
TOPNYHED
AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’
San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp
Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’
INTERVIEW
