Målfarlig landsholdsspiller håber på besøg fra Kasper Hjulmand

Christian Gytkjær håber at beholde sin plads på det danske landshold efter, at Kasper Hjulmand har taget over fra Åge Hareide.



Christian Gytkjær var en del af det danske landshold under Åge Hareide, og Lech Poznan-angriberen havde en god tid under nordmanden, hvor det blev til fem scoringer i ni landskampe. I EM-kvalifikationen blev han den næstmest scorende dansker efter Christian Eriksen. 

Nu er spørgsmålet, om 30-årige Gytkjær også har en fremtid på landsholdet under Kasper Hjulmand.

Læs også:Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet

Angriberen har solgt sig selv på fornem vis i den polske liga i denne sæson, hvor han med 20 kasser er suveræn topscorer, og han håber, at hans gamle mentor har bemærket den gode form.

– Kasper er en superfed træner, som har gjort det rigtig flot. Jeg kender ham udmærket fra både FC Nordsjælland og Lyngby, og jeg er sikker på, at han nok skal sætte brikkerne rigtigt sammen, og så passer jeg ellers min egen butik. Det kunne da være hyggeligt, hvis han aflagde mig et besøg, siger Christian Gytkjær til tipsbladet.dk.

Angriberen har indtil videre kendt sin besøgelsestid i rødt og hvidt, og det, håber han, taler til hans fordel, når Kasper Hjulmand skal udtage sine angribere.

– At repræsentere landsholdet er en drengedrøm for alle fodboldspillere. Jeg har fået lov til at opleve nationalmelodien i Parken, og det er ét af min karrieres højdepunkter. Jeg føler ikke, jeg har spillet mig af landsholdet, når jeg har fået chancen, og jeg håber da også, at muligheden byder sig igen, lyder det fra Gytkjær.

Christian Gytkjær måtte gå målløs fra banen, da Lech Poznan besejrede de forsvarende polske mestre fra Piast Gliwice med 2-0 lørdag.







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Bo Svensson med hård kritik

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk