Målfarlig landsholdsspiller håber på besøg fra Kasper Hjulmand

Christian Gytkjær håber at beholde sin plads på det danske landshold efter, at Kasper Hjulmand har taget over fra Åge Hareide.



Christian Gytkjær var en del af det danske landshold under Åge Hareide, og Lech Poznan-angriberen havde en god tid under nordmanden, hvor det blev til fem scoringer i ni landskampe. I EM-kvalifikationen blev han den næstmest scorende dansker efter Christian Eriksen. 

Nu er spørgsmålet, om 30-årige Gytkjær også har en fremtid på landsholdet under Kasper Hjulmand.

Læs også:Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet

Angriberen har solgt sig selv på fornem vis i den polske liga i denne sæson, hvor han med 20 kasser er suveræn topscorer, og han håber, at hans gamle mentor har bemærket den gode form.

– Kasper er en superfed træner, som har gjort det rigtig flot. Jeg kender ham udmærket fra både FC Nordsjælland og Lyngby, og jeg er sikker på, at han nok skal sætte brikkerne rigtigt sammen, og så passer jeg ellers min egen butik. Det kunne da være hyggeligt, hvis han aflagde mig et besøg, siger Christian Gytkjær til tipsbladet.dk.

Angriberen har indtil videre kendt sin besøgelsestid i rødt og hvidt, og det, håber han, taler til hans fordel, når Kasper Hjulmand skal udtage sine angribere.

– At repræsentere landsholdet er en drengedrøm for alle fodboldspillere. Jeg har fået lov til at opleve nationalmelodien i Parken, og det er ét af min karrieres højdepunkter. Jeg føler ikke, jeg har spillet mig af landsholdet, når jeg har fået chancen, og jeg håber da også, at muligheden byder sig igen, lyder det fra Gytkjær.

Christian Gytkjær måtte gå målløs fra banen, da Lech Poznan besejrede de forsvarende polske mestre fra Piast Gliwice med 2-0 lørdag.





Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber