Målfarlig landsholdsspiller håber på besøg fra Kasper Hjulmand

Christian Gytkjær håber at beholde sin plads på det danske landshold efter, at Kasper Hjulmand har taget over fra Åge Hareide.



Christian Gytkjær var en del af det danske landshold under Åge Hareide, og Lech Poznan-angriberen havde en god tid under nordmanden, hvor det blev til fem scoringer i ni landskampe. I EM-kvalifikationen blev han den næstmest scorende dansker efter Christian Eriksen. 

Nu er spørgsmålet, om 30-årige Gytkjær også har en fremtid på landsholdet under Kasper Hjulmand.

Læs også:Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet

Angriberen har solgt sig selv på fornem vis i den polske liga i denne sæson, hvor han med 20 kasser er suveræn topscorer, og han håber, at hans gamle mentor har bemærket den gode form.

– Kasper er en superfed træner, som har gjort det rigtig flot. Jeg kender ham udmærket fra både FC Nordsjælland og Lyngby, og jeg er sikker på, at han nok skal sætte brikkerne rigtigt sammen, og så passer jeg ellers min egen butik. Det kunne da være hyggeligt, hvis han aflagde mig et besøg, siger Christian Gytkjær til tipsbladet.dk.

Angriberen har indtil videre kendt sin besøgelsestid i rødt og hvidt, og det, håber han, taler til hans fordel, når Kasper Hjulmand skal udtage sine angribere.

– At repræsentere landsholdet er en drengedrøm for alle fodboldspillere. Jeg har fået lov til at opleve nationalmelodien i Parken, og det er ét af min karrieres højdepunkter. Jeg føler ikke, jeg har spillet mig af landsholdet, når jeg har fået chancen, og jeg håber da også, at muligheden byder sig igen, lyder det fra Gytkjær.

Christian Gytkjær måtte gå målløs fra banen, da Lech Poznan besejrede de forsvarende polske mestre fra Piast Gliwice med 2-0 lørdag.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

OB siger farvel til seks spillere

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Ringet op af Brøndby-træner

‘Det drømmer alle om’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Manchester United sætter Chelsea på plads

Det er aldrig sket før

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nu klager FC Barcelona igen

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Chelsea – Manchester United

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Her spiller Lasse Schöne i dag



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!