Allerede i februar 2020 bragte Carsten V. Jensen det i spil: Andreas Maxsø måtte være en kandidat til EM-truppen, mente Brøndbys fodbolddirektør. Så sent som tirsdag i denne uge nævnte Ekstra Bladet ham som en spiller, der kan blive “den helt store EM-vinder”.
Årsagen er, at UEFA ser ud til at udvide EM-trupperne fra 23 til 26 spillere. Det kan give plads til spillere, der var lige i periferien af den oprindeligt tiltænkte trup, eksempelvis Maxsø.
Men hvordan har han klaret sig sammenlignet med sine konkurrenter?
Tal fra spilxperten.com viser, at Maxsø statistisk set klarer sig rigtig godt på en række parametre sammenlignet med konkurrenterne til en EM-plads (med det forbehold, at de spiller i forskellige ligaer).
Eksempelvis dribler modstanderne næsten aldrig forbi Maxsø, der samtidig står for mange blokeringer og clearinger.
Omvendt ligger han lavt, hvad angår erobringer og tacklinger.
Få hele det statistiske overblik her:
Spørgsmålet er så, om de kolde facts er nok til at overbevise landstræner Kasper Hjulmand om, at Andreas Maxsø skal have det yderste EM-mandat i forsvaret. Brøndby-anføreren har spillet en enkelt A-landskamp, mod Sverige i efteråret, men var ikke udtaget, da landsholdet var samlet i marts.
Med henvisning til Maxsø, Mathias “Zanka” Jørgensen, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz og Rasmus Lauritsen sagde Hjulmand om sit valg:
– Der er utrolig stor konkurrence på midtstopperpladserne. Vi har virkelig dygtige midtstoppere, og nu har vi så fire med, og jeg kan uden problemer nævne de næste fire, som ellers har niveauet til at komme med.
Kasper Hjulmand har godt og vel en måned til at bestemme sig. EM-trupperne skal senest rapporteres til UEFA den 1. juni.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Sprudler i MLS
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
