Allerede i februar 2020 bragte Carsten V. Jensen det i spil: Andreas Maxsø måtte være en kandidat til EM-truppen, mente Brøndbys fodbolddirektør. Så sent som tirsdag i denne uge nævnte Ekstra Bladet ham som en spiller, der kan blive “den helt store EM-vinder”.
Årsagen er, at UEFA ser ud til at udvide EM-trupperne fra 23 til 26 spillere. Det kan give plads til spillere, der var lige i periferien af den oprindeligt tiltænkte trup, eksempelvis Maxsø.
Men hvordan har han klaret sig sammenlignet med sine konkurrenter?
Tal fra spilxperten.com viser, at Maxsø statistisk set klarer sig rigtig godt på en række parametre sammenlignet med konkurrenterne til en EM-plads (med det forbehold, at de spiller i forskellige ligaer).
Eksempelvis dribler modstanderne næsten aldrig forbi Maxsø, der samtidig står for mange blokeringer og clearinger.
Omvendt ligger han lavt, hvad angår erobringer og tacklinger.
Få hele det statistiske overblik her:
Spørgsmålet er så, om de kolde facts er nok til at overbevise landstræner Kasper Hjulmand om, at Andreas Maxsø skal have det yderste EM-mandat i forsvaret. Brøndby-anføreren har spillet en enkelt A-landskamp, mod Sverige i efteråret, men var ikke udtaget, da landsholdet var samlet i marts.
Med henvisning til Maxsø, Mathias “Zanka” Jørgensen, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz og Rasmus Lauritsen sagde Hjulmand om sit valg:
– Der er utrolig stor konkurrence på midtstopperpladserne. Vi har virkelig dygtige midtstoppere, og nu har vi så fire med, og jeg kan uden problemer nævne de næste fire, som ellers har niveauet til at komme med.
Kasper Hjulmand har godt og vel en måned til at bestemme sig. EM-trupperne skal senest rapporteres til UEFA den 1. juni.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører: FCK ringede aldrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
