Medie: Skiftet til FCK sikrer ham en VM-billet

De mange spilleminutter har gjort ham til en stensikker kandidat ved slutrunden i Qatar, skriver australsk medie.



Mat Ryan tog et vigtigt valg denne sommer.

Han skiftede tilværelsen som reserve i Real Sociedad ud med et hav af spilleminutter og gode præstationer i FC København.

Det var en god beslutning ifølge australske Fox Sports, da skiftet til dansk fodbold og FC København er en direkte årsag til, at han er garanteret en plads ved VM-slutrunden i Qatar. Spilletid er den altoverskyggende årsag til, at Graham Arnold har Mat Ryan som en del af sin trup på 26 mand ifølge mediet.

Mat Ryan har fået masser af tillid i FC København, da Kamil Grabara siden australierens ankomst har været skadet. Ni gange har den 30-årige keeper vogtet buret for københavnerne.

Havde Ryan fortsat med at være bænkevarmer i Spanien, så har Fox Sports tidligere bebyrdet dystre udsigter for keeperen. Manglende spilletid og et comeback på landsholdet til Mitchel Langerak satte hans position i fare ifølge selvsamme Fox Sports.

Australien spillede i den forgange uge to venskabskampe mod New Zealand, som er den sidste forberedelse forud for VM. Her vogtede Ryan buret i deres første møde, som Australien vandt med 1-0. I søndags vandt de 2-0 med Andrew Redmayne på mål.

Ligesom Fox Sports har sat sig for at vurdere de australske landsholdsspilleres chance for en VM-udtagelse, så har Tipsbladet gjort det samme med de danske landsholdsspillere. Den vurdering kan du læse om HER.

Danmark og Australien krydser iøvrigt klinger ved VM, hvor de er i pulje med Frankrig og Tunesien. 75 gange har FCK-keeperen vogtet buret for Australien siden debuten for mere end ti år siden.

For ganske nyligt blev 30-årige Mat Ryan indlemmet på århundredets hold i Australien.





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’