Medie: Skiftet til FCK sikrer ham en VM-billet

De mange spilleminutter har gjort ham til en stensikker kandidat ved slutrunden i Qatar, skriver australsk medie.



Mat Ryan tog et vigtigt valg denne sommer.

Han skiftede tilværelsen som reserve i Real Sociedad ud med et hav af spilleminutter og gode præstationer i FC København.

Det var en god beslutning ifølge australske Fox Sports, da skiftet til dansk fodbold og FC København er en direkte årsag til, at han er garanteret en plads ved VM-slutrunden i Qatar. Spilletid er den altoverskyggende årsag til, at Graham Arnold har Mat Ryan som en del af sin trup på 26 mand ifølge mediet.

Mat Ryan har fået masser af tillid i FC København, da Kamil Grabara siden australierens ankomst har været skadet. Ni gange har den 30-årige keeper vogtet buret for københavnerne.

Havde Ryan fortsat med at være bænkevarmer i Spanien, så har Fox Sports tidligere bebyrdet dystre udsigter for keeperen. Manglende spilletid og et comeback på landsholdet til Mitchel Langerak satte hans position i fare ifølge selvsamme Fox Sports.

Australien spillede i den forgange uge to venskabskampe mod New Zealand, som er den sidste forberedelse forud for VM. Her vogtede Ryan buret i deres første møde, som Australien vandt med 1-0. I søndags vandt de 2-0 med Andrew Redmayne på mål.

Ligesom Fox Sports har sat sig for at vurdere de australske landsholdsspilleres chance for en VM-udtagelse, så har Tipsbladet gjort det samme med de danske landsholdsspillere. Den vurdering kan du læse om HER.

Danmark og Australien krydser iøvrigt klinger ved VM, hvor de er i pulje med Frankrig og Tunesien. 75 gange har FCK-keeperen vogtet buret for Australien siden debuten for mere end ti år siden.

For ganske nyligt blev 30-årige Mat Ryan indlemmet på århundredets hold i Australien.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’