Medie: Skiftet til FCK sikrer ham en VM-billet

De mange spilleminutter har gjort ham til en stensikker kandidat ved slutrunden i Qatar, skriver australsk medie.



Mat Ryan tog et vigtigt valg denne sommer.

Han skiftede tilværelsen som reserve i Real Sociedad ud med et hav af spilleminutter og gode præstationer i FC København.

Det var en god beslutning ifølge australske Fox Sports, da skiftet til dansk fodbold og FC København er en direkte årsag til, at han er garanteret en plads ved VM-slutrunden i Qatar. Spilletid er den altoverskyggende årsag til, at Graham Arnold har Mat Ryan som en del af sin trup på 26 mand ifølge mediet.

Mat Ryan har fået masser af tillid i FC København, da Kamil Grabara siden australierens ankomst har været skadet. Ni gange har den 30-årige keeper vogtet buret for københavnerne.

Havde Ryan fortsat med at være bænkevarmer i Spanien, så har Fox Sports tidligere bebyrdet dystre udsigter for keeperen. Manglende spilletid og et comeback på landsholdet til Mitchel Langerak satte hans position i fare ifølge selvsamme Fox Sports.

Australien spillede i den forgange uge to venskabskampe mod New Zealand, som er den sidste forberedelse forud for VM. Her vogtede Ryan buret i deres første møde, som Australien vandt med 1-0. I søndags vandt de 2-0 med Andrew Redmayne på mål.

Ligesom Fox Sports har sat sig for at vurdere de australske landsholdsspilleres chance for en VM-udtagelse, så har Tipsbladet gjort det samme med de danske landsholdsspillere. Den vurdering kan du læse om HER.

Danmark og Australien krydser iøvrigt klinger ved VM, hvor de er i pulje med Frankrig og Tunesien. 75 gange har FCK-keeperen vogtet buret for Australien siden debuten for mere end ti år siden.

For ganske nyligt blev 30-årige Mat Ryan indlemmet på århundredets hold i Australien.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

OB – Sønderjyske

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Speakman om transfer: En unik situation

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Kæmpe transfer under opsejling

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Han er den nye Superliga-juvel!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning