Mat Ryan tog et vigtigt valg denne sommer.
Han skiftede tilværelsen som reserve i Real Sociedad ud med et hav af spilleminutter og gode præstationer i FC København.
Det var en god beslutning ifølge australske Fox Sports, da skiftet til dansk fodbold og FC København er en direkte årsag til, at han er garanteret en plads ved VM-slutrunden i Qatar. Spilletid er den altoverskyggende årsag til, at Graham Arnold har Mat Ryan som en del af sin trup på 26 mand ifølge mediet.
Mat Ryan har fået masser af tillid i FC København, da Kamil Grabara siden australierens ankomst har været skadet. Ni gange har den 30-årige keeper vogtet buret for københavnerne.
Havde Ryan fortsat med at være bænkevarmer i Spanien, så har Fox Sports tidligere bebyrdet dystre udsigter for keeperen. Manglende spilletid og et comeback på landsholdet til Mitchel Langerak satte hans position i fare ifølge selvsamme Fox Sports.
Australien spillede i den forgange uge to venskabskampe mod New Zealand, som er den sidste forberedelse forud for VM. Her vogtede Ryan buret i deres første møde, som Australien vandt med 1-0. I søndags vandt de 2-0 med Andrew Redmayne på mål.
Ligesom Fox Sports har sat sig for at vurdere de australske landsholdsspilleres chance for en VM-udtagelse, så har Tipsbladet gjort det samme med de danske landsholdsspillere. Den vurdering kan du læse om HER.
Danmark og Australien krydser iøvrigt klinger ved VM, hvor de er i pulje med Frankrig og Tunesien. 75 gange har FCK-keeperen vogtet buret for Australien siden debuten for mere end ti år siden.
For ganske nyligt blev 30-årige Mat Ryan indlemmet på århundredets hold i Australien.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
OPTAKT
Bayern – PSG
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER