Meget overrasket: Fik landsholdsbesked i medierne

Rasmus Nicolaisen er for første gang blevet udtaget til det danske landshold, og han er henrykt over at få muligheden. Han fik dog beskeden, mens han fulgte landsholdsudtagelsen på tv'et derhjemme.



For få år siden troede han ikke, at det var muligt. 

Så nævnte Kasper Hjulmand ham som en bejler til landsholdet i 2023. 

Og vupti. 

Nu er Rasmus Nicolaisen for første gang blevet udtaget til det danske A-landshold til kampene mod Spanien og Schweiz efter flotte præstationer i franske Toulouse. 

Han blev noget chokeret, da 27-årige Nicolaisen sad med sit lille barn i hjemmet i Frankrig og fulgte udtagelsen.

– Jeg fik beskeden om min udtagelse igennem medierne. Der var ikke nogle, der skrev inden, at jeg var blevet udtaget. Der gik et sus igennem kroppen, og det var en vild følelse. Det er en dag, som man sent vil glemme.

– Jeg sad alene sammen med mit nyfødte barn på snart tre måneder. Min kone var taget til træning, så jeg sad alene, og jeg fulgte selvfølgelig med, da der var en form for håb. 

– Jeg havde hørt, at det var sket for andre også, og det er måske normalt, men jo selvfølgelig var jeg meget overrasket, siger den danske forsvarer til Tipsbladet og tilføjer.

– Det var en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke havde prøvet før.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Dejligt med ros
Nicolaisen mener, at han kan bidrage en del til det danske landshold.

– Jeg tænker, at jeg skal være mig selv og give den gas. Jeg satser på, at jeg kan bidrage med de ting, som jeg kan. Jeg tror, at jeg kan blive ved med at bygge videre og lægge flere lag på.

I forbindelse med landsholdsudtagelsen fremhævede Lars Knudsen Rasmus Nicolaisen, og selvom Nicolaisen godt ved, at han har haft en kringlet vej til A-landsholdet, har troen altid været der.

– Der er altid dejligt med noget ros, og det vidner om, at der bliver fulgt med. Det gør der selvfølgelig, når der kommer en udtagelse. Jeg er også selv tilfreds med min udvikling igennem de seneste par år, hvor jeg har spillet fast.

– Jeg har lagt mere og mere på og haft et højt bundniveau. Vi må se, om der falder noget spilletid af. Jeg kommer ind i landsholdstruppen med en masse energi, og jeg glæder mig helt vildt til at vise, hvad jeg duer til. Der er stor konkurrence, men jeg vil gøre mit, siger Toulouse-danskeren til Tipsbladet.

Rasmus Nicolaisen kom til Toulouse i 2021 fra FC Midtjylland, og i denne sæson har han spillet fast i Ligue 1 for det franske mandskab. 





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

FC København sælger Nathan Trott

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det var en af de værste dage

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!