Meget overrasket: Fik landsholdsbesked i medierne

Rasmus Nicolaisen er for første gang blevet udtaget til det danske landshold, og han er henrykt over at få muligheden. Han fik dog beskeden, mens han fulgte landsholdsudtagelsen på tv'et derhjemme.



For få år siden troede han ikke, at det var muligt. 

Så nævnte Kasper Hjulmand ham som en bejler til landsholdet i 2023. 

Og vupti. 

Nu er Rasmus Nicolaisen for første gang blevet udtaget til det danske A-landshold til kampene mod Spanien og Schweiz efter flotte præstationer i franske Toulouse. 

Han blev noget chokeret, da 27-årige Nicolaisen sad med sit lille barn i hjemmet i Frankrig og fulgte udtagelsen.

– Jeg fik beskeden om min udtagelse igennem medierne. Der var ikke nogle, der skrev inden, at jeg var blevet udtaget. Der gik et sus igennem kroppen, og det var en vild følelse. Det er en dag, som man sent vil glemme.

– Jeg sad alene sammen med mit nyfødte barn på snart tre måneder. Min kone var taget til træning, så jeg sad alene, og jeg fulgte selvfølgelig med, da der var en form for håb. 

– Jeg havde hørt, at det var sket for andre også, og det er måske normalt, men jo selvfølgelig var jeg meget overrasket, siger den danske forsvarer til Tipsbladet og tilføjer.

– Det var en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke havde prøvet før.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Dejligt med ros
Nicolaisen mener, at han kan bidrage en del til det danske landshold.

– Jeg tænker, at jeg skal være mig selv og give den gas. Jeg satser på, at jeg kan bidrage med de ting, som jeg kan. Jeg tror, at jeg kan blive ved med at bygge videre og lægge flere lag på.

I forbindelse med landsholdsudtagelsen fremhævede Lars Knudsen Rasmus Nicolaisen, og selvom Nicolaisen godt ved, at han har haft en kringlet vej til A-landsholdet, har troen altid været der.

– Der er altid dejligt med noget ros, og det vidner om, at der bliver fulgt med. Det gør der selvfølgelig, når der kommer en udtagelse. Jeg er også selv tilfreds med min udvikling igennem de seneste par år, hvor jeg har spillet fast.

– Jeg har lagt mere og mere på og haft et højt bundniveau. Vi må se, om der falder noget spilletid af. Jeg kommer ind i landsholdstruppen med en masse energi, og jeg glæder mig helt vildt til at vise, hvad jeg duer til. Der er stor konkurrence, men jeg vil gøre mit, siger Toulouse-danskeren til Tipsbladet.

Rasmus Nicolaisen kom til Toulouse i 2021 fra FC Midtjylland, og i denne sæson har han spillet fast i Ligue 1 for det franske mandskab. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM