Meget overrasket: Fik landsholdsbesked i medierne

Rasmus Nicolaisen er for første gang blevet udtaget til det danske landshold, og han er henrykt over at få muligheden. Han fik dog beskeden, mens han fulgte landsholdsudtagelsen på tv'et derhjemme.



For få år siden troede han ikke, at det var muligt. 

Så nævnte Kasper Hjulmand ham som en bejler til landsholdet i 2023. 

Og vupti. 

Nu er Rasmus Nicolaisen for første gang blevet udtaget til det danske A-landshold til kampene mod Spanien og Schweiz efter flotte præstationer i franske Toulouse. 

Han blev noget chokeret, da 27-årige Nicolaisen sad med sit lille barn i hjemmet i Frankrig og fulgte udtagelsen.

– Jeg fik beskeden om min udtagelse igennem medierne. Der var ikke nogle, der skrev inden, at jeg var blevet udtaget. Der gik et sus igennem kroppen, og det var en vild følelse. Det er en dag, som man sent vil glemme.

– Jeg sad alene sammen med mit nyfødte barn på snart tre måneder. Min kone var taget til træning, så jeg sad alene, og jeg fulgte selvfølgelig med, da der var en form for håb. 

– Jeg havde hørt, at det var sket for andre også, og det er måske normalt, men jo selvfølgelig var jeg meget overrasket, siger den danske forsvarer til Tipsbladet og tilføjer.

– Det var en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke havde prøvet før.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Dejligt med ros
Nicolaisen mener, at han kan bidrage en del til det danske landshold.

– Jeg tænker, at jeg skal være mig selv og give den gas. Jeg satser på, at jeg kan bidrage med de ting, som jeg kan. Jeg tror, at jeg kan blive ved med at bygge videre og lægge flere lag på.

I forbindelse med landsholdsudtagelsen fremhævede Lars Knudsen Rasmus Nicolaisen, og selvom Nicolaisen godt ved, at han har haft en kringlet vej til A-landsholdet, har troen altid været der.

– Der er altid dejligt med noget ros, og det vidner om, at der bliver fulgt med. Det gør der selvfølgelig, når der kommer en udtagelse. Jeg er også selv tilfreds med min udvikling igennem de seneste par år, hvor jeg har spillet fast.

– Jeg har lagt mere og mere på og haft et højt bundniveau. Vi må se, om der falder noget spilletid af. Jeg kommer ind i landsholdstruppen med en masse energi, og jeg glæder mig helt vildt til at vise, hvad jeg duer til. Der er stor konkurrence, men jeg vil gøre mit, siger Toulouse-danskeren til Tipsbladet.

Rasmus Nicolaisen kom til Toulouse i 2021 fra FC Midtjylland, og i denne sæson har han spillet fast i Ligue 1 for det franske mandskab. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

De vil have Jelert

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

John Stones tager sydpå

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny FC København-stjerne imponerer