For få år siden troede han ikke, at det var muligt.
Så nævnte Kasper Hjulmand ham som en bejler til landsholdet i 2023.
Og vupti.
Nu er Rasmus Nicolaisen for første gang blevet udtaget til det danske A-landshold til kampene mod Spanien og Schweiz efter flotte præstationer i franske Toulouse.
Han blev noget chokeret, da 27-årige Nicolaisen sad med sit lille barn i hjemmet i Frankrig og fulgte udtagelsen.
– Jeg fik beskeden om min udtagelse igennem medierne. Der var ikke nogle, der skrev inden, at jeg var blevet udtaget. Der gik et sus igennem kroppen, og det var en vild følelse. Det er en dag, som man sent vil glemme.
– Jeg sad alene sammen med mit nyfødte barn på snart tre måneder. Min kone var taget til træning, så jeg sad alene, og jeg fulgte selvfølgelig med, da der var en form for håb.
– Jeg havde hørt, at det var sket for andre også, og det er måske normalt, men jo selvfølgelig var jeg meget overrasket, siger den danske forsvarer til Tipsbladet og tilføjer.
– Det var en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke havde prøvet før.
Artiklen fortsætter under billedet.
Dejligt med ros
Nicolaisen mener, at han kan bidrage en del til det danske landshold.
– Jeg tænker, at jeg skal være mig selv og give den gas. Jeg satser på, at jeg kan bidrage med de ting, som jeg kan. Jeg tror, at jeg kan blive ved med at bygge videre og lægge flere lag på.
I forbindelse med landsholdsudtagelsen fremhævede Lars Knudsen Rasmus Nicolaisen, og selvom Nicolaisen godt ved, at han har haft en kringlet vej til A-landsholdet, har troen altid været der.
– Der er altid dejligt med noget ros, og det vidner om, at der bliver fulgt med. Det gør der selvfølgelig, når der kommer en udtagelse. Jeg er også selv tilfreds med min udvikling igennem de seneste par år, hvor jeg har spillet fast.
– Jeg har lagt mere og mere på og haft et højt bundniveau. Vi må se, om der falder noget spilletid af. Jeg kommer ind i landsholdstruppen med en masse energi, og jeg glæder mig helt vildt til at vise, hvad jeg duer til. Der er stor konkurrence, men jeg vil gøre mit, siger Toulouse-danskeren til Tipsbladet.
Rasmus Nicolaisen kom til Toulouse i 2021 fra FC Midtjylland, og i denne sæson har han spillet fast i Ligue 1 for det franske mandskab.
LIVE
Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
NYHEDER