Meget overrasket: Fik landsholdsbesked i medierne

Rasmus Nicolaisen er for første gang blevet udtaget til det danske landshold, og han er henrykt over at få muligheden. Han fik dog beskeden, mens han fulgte landsholdsudtagelsen på tv'et derhjemme.



For få år siden troede han ikke, at det var muligt. 

Så nævnte Kasper Hjulmand ham som en bejler til landsholdet i 2023. 

Og vupti. 

Nu er Rasmus Nicolaisen for første gang blevet udtaget til det danske A-landshold til kampene mod Spanien og Schweiz efter flotte præstationer i franske Toulouse. 

Han blev noget chokeret, da 27-årige Nicolaisen sad med sit lille barn i hjemmet i Frankrig og fulgte udtagelsen.

– Jeg fik beskeden om min udtagelse igennem medierne. Der var ikke nogle, der skrev inden, at jeg var blevet udtaget. Der gik et sus igennem kroppen, og det var en vild følelse. Det er en dag, som man sent vil glemme.

– Jeg sad alene sammen med mit nyfødte barn på snart tre måneder. Min kone var taget til træning, så jeg sad alene, og jeg fulgte selvfølgelig med, da der var en form for håb. 

– Jeg havde hørt, at det var sket for andre også, og det er måske normalt, men jo selvfølgelig var jeg meget overrasket, siger den danske forsvarer til Tipsbladet og tilføjer.

– Det var en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke havde prøvet før.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Dejligt med ros
Nicolaisen mener, at han kan bidrage en del til det danske landshold.

– Jeg tænker, at jeg skal være mig selv og give den gas. Jeg satser på, at jeg kan bidrage med de ting, som jeg kan. Jeg tror, at jeg kan blive ved med at bygge videre og lægge flere lag på.

I forbindelse med landsholdsudtagelsen fremhævede Lars Knudsen Rasmus Nicolaisen, og selvom Nicolaisen godt ved, at han har haft en kringlet vej til A-landsholdet, har troen altid været der.

– Der er altid dejligt med noget ros, og det vidner om, at der bliver fulgt med. Det gør der selvfølgelig, når der kommer en udtagelse. Jeg er også selv tilfreds med min udvikling igennem de seneste par år, hvor jeg har spillet fast.

– Jeg har lagt mere og mere på og haft et højt bundniveau. Vi må se, om der falder noget spilletid af. Jeg kommer ind i landsholdstruppen med en masse energi, og jeg glæder mig helt vildt til at vise, hvad jeg duer til. Der er stor konkurrence, men jeg vil gøre mit, siger Toulouse-danskeren til Tipsbladet.

Rasmus Nicolaisen kom til Toulouse i 2021 fra FC Midtjylland, og i denne sæson har han spillet fast i Ligue 1 for det franske mandskab. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF