29-årige Mike Jensen fra norske Rosenborg er tilbage i rødt og hvidt på landsholdet efter et flot 2017, der senest bød på en samlet sejr over hollandske Ajax.
Midtbanestrategen lægger ikke skjul på, at han elsker at være en del af det danske landshold, og at han håber på at kunne bidrage til dansk succes mod Polen. Og så lægger han heller ikke skjul på, at har det ufatteligt godt i Norge hos Rosenborg.
– Man skal aldrig udelukke noget i fodbold, men det er tæt på, at jeg kan, siger Mike Jensen til tipsbladet.dk på spørgsmålet om et fremtidigt skifte væk fra Rosenborg.
– Med udviklingen i klubben og min rolle på holdet er Rosenborg perfekt for mig. Det er en ekstremt velfungerende klub, og vi har dygtige ledere på alle punkter i klubben helt fra materialemand til præsident. Jeg føler, at Rosenborg er sikret en stor udvikling fremover, og det vil jeg gerne være med til at bidrage til. Jeg tror ikke, der er grænser for, i forhold til et skandinavisk hold, hvor gode vi kan blive, siger han videre.
Men med landsholdsdrømmen er Rosenborg så det perfekte for Mike Jensen? Svaret er nok nej,.
– Man skal præstere endnu mere, når man spiller i en mindre liga, og jeg ved også godt, at det, som tæller meget, er de europæiske kampe, og dem kan jeg ikke spille i løbet af foråret – kun her om sommeren har man muligheden på den scene. Det er ikke sådan, at jeg snakker med landstrænerne hele tiden, men jeg har haft en fin fornemmelse af, hvor jeg står, og jeg er med i ny og næ, når formen toppen, og hvis de føler, der er brug for mig. Der er så mange gode spillere i Danmark og ikke mindst på midten – der er helt utroligt mange gode – så jeg er bare glad for at være med, siger Mike Jensen.
Er det ikke en lidt for beskeden holdning?
– Nej, jeg har erkendt… Hvis du ser på Lukas Lerager spiller han lidt samme plads som mig, men de kampe, han spiller til hverdag, er på et højere niveau end det, jeg spiller på. Det er bare sådan, det er. Det er nemmere for ham at vise sig frem. Jeg skal levere lidt mere – ikke mindst i de europæiske kampe, siger Mike Jensen.
Mike Jensen har indtil videre spillet fire kampe på det danske landshold, han har endnu til gode at vinde med Danmark. Før Rosenborg spillede den 29-årige midtbanespiller for Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Jordan – Argentina
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
