Bjørn Kristensen.
Navnet klinger pæredansk, men manden bag det har sin daglige gang i et ørige i Middelhavet, hvor regnvejr er lige så sjældent som leverpostej, og hvor fodboldlandsholdet taber oftere end det vinder. Bjørn Kristensen er fra Malta, og selvom han ikke er med i truppen mod Danmark tirsdag, er han tæt på. For historien om ham er hverken et sagn fra det kolde nord eller en sang fra de varme lande.
20-årige Bjørn Kristensen er således et af Maltas store fodboldtalenter, og han er derfor med på Maltas U/21-landshold, der tirsdag møder Grækenland. Men som navnet afslører har han dybe rødder i Danmark. Bjørn Kristensens far er dansk, men moderen mødte han på Malta, og her er familien altså blevet boende lige siden.
Derfor er Bjørn Kristensen malteser af hjerte, men han har danske forbindelser og bruger glædeligt lidt af sin tid i telefonen, da tipsbladet.dk kontakter ham midt under forberedelserne til Maltas U/21-landskamp forud for A-landsholdets kamp mod faderens hjemland.
– Mine bedsteforældre bor stadig i Danmark, hvor min far stammer fra, og jeg har også spillet fodbold i Danmark, så jeg har stadig kontakter i landet, fortæller Bjørn Kristensen til tipsbladet.dk.
Fra Hessel Gods til David Moyes
Som teenager tog Bjørn Kristensen til Danmark på egen hånd og blev tilknyttet på Hessel Gods Fodboldskole. Siden blev han tilknyttet Silkeborg Football College og nåede at spille for Silkeborg IF i U/17 Ligaen. Alligevel endte han med at vende hjem til Malta.
– Jeg ville gerne have en oplevelse, og derfor tog jeg til Danmark for at spille fodbold. Det var en god tid for mig, og det var en god oplevelse. Vejret var godt nok ikke så godt i Danmark, men resten var okay. Der blev spillet god fodbold, men hvis jeg skal være ærlig, var jeg nok for ung til at tage af sted. Derfor tog jeg hjem til Malta efter nogle år, fortæller Bjørn Kristensen, hvis søster Helene også bærer et dansk navn.
– Men der er ikke nogen på Malta, der kan finde ud af at udtale mit navn, griner han i telefonen fra den maltesiske U/21-landsholdslejr.
I dag har han på kontrakt hos Hibernians FC i byen Paola, der blev nummer to i den bedste maltesiske liga i sidste sæson. Bjørn Kristensen har markeret sig positivt i de senere år, for i 2012 fik han sin A-landsholdsdebut for Malta i en kamp mod Liechtenstein. Kristensen har ligeledes været til prøvetræning i både Everton og Werder Bremen i løbet af det seneste år. For nylig har han skrevet en fem-årig kontrakt med Hibernians, men han har store ambitioner for fremtiden.
– Det var en stor oplevelse. Everton var godt, men Werder Bremen var endnu bedre. Træneren sagde, at jeg gjorde det godt. Jeg var lige så god som de lokale spillere, men en udenlandsk spiller skal være bedre end de lokale. Jeg håber bare, at jeg får chancen i en udenlandsk klub snart. Min ambition er at komme til en af de lidt større ligaer i Europa, og når jeg næste år er færdig som U/21-landsholdsspiller, håber jeg at komme på Maltas A-landshold, siger Bjørn Kristensen, der ikke afviser en fremtid i Danmark.
– Det ville være rigtig godt. Hvis muligheden byder sig – hvorfor ikke?
Selvom han kun er 20 år, har Bjørn Kristensen altså allerede prøvet lidt af hvert. I Danmark har han spillet elite-ungdomsfodbold, i England er han blevet beset af den nuværende Manchester United-boss David Moyes og på Middelhavsøen i hjemlandet har han fået landsholdsdebut. Alligevel er der måske ikke meget schwung over at spille i en liga og på et landshold, der mest af alt er kendt for at tabe sine kampe og lige nu ligger nummer 142 på FIFA’s verdensrangliste. Bjørn Kristensen er dog fortrøstningsfuld så længe han udvikler sig.
– I sidste ende handler det om at blive bedre og udvikle sig. Det er et godt resultat i sig selv. Og hvis vi bliver ved med at arbejde hårdt, kan vi også få en sejr eller en uafgjort engang imellem, lyder det fra malteseren med de danske rødder, der selv skal i kamp for U/21-landsholdet mod Grækenland tirsdag.
Malta er toptændt mod Danmark
Han har dog et øje på A-landsholdets kamp mod sin families hjemland.
– Jeg holder selvfølgelig med Malta, for jeg har selv spillet på holdet, og det er her, jeg bor. Men ellers holder jeg med Danmark, når landet er med til EM og VM. Jeg tror, det bliver en god kamp for Malta, der skal rejse sig efter en dårlig kamp mod Tjekkiet i fredags. Jeg har talt med nogle af spillerne, og de er klar til at give sig fuldt ud tirsdag, siger Bjørn Kristensen, som selvom bestrider de fleste midtbanepladser, men som også kan varetage opgaver i forsvaret.
Tirsdag forventer han naturligvis en dansk sejr, men håber på en maltesisk overraskelse.
– Danmark er selvfølgelig stor favorit, men Malta går efter at få et resultat. Men det bliver ikke nemt, for Danmark vil nok gerne vinde stort. Det bliver spændende, fastslår Bjørn Kristensen – den danske malteser.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Øjner europæisk trofæ
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Harry Maguire ryger i skammekrogen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
