De danske landsholdsspillere gør deres for at holde angriberkometen Rasmus Højlund i gulvhøjde, efter at han lavede hattrick i 3-1-sejren over Finland i torsdags.
Højlund har nemlig været på det tabende hold til landsholdets træninger gennem hele ugen, indikerer Simon Kjær og fremkalder grin på et pressemøde i Astana forud for søndagens EM-kvalifikationskamp mod Kasakhstan.
– Vi skal nok sørge for, at han holder fødderne solidt plantet på jorden.
– Han vandt sin første kamp i den her uge i torsdags (over Finland, red.), og forhåbentlig får han ugens anden sejr i morgen (søndag, red.) over Kasakhstan, for i alle de andre spil i løbet af ugen har han været på det tabende hold, siger Simon Kjær.
Landsholdsanføreren mener ikke, at Højlund har brug for særbehandling efter sin pragtpræstation mod finnerne.
– Han er en god dreng med stor selvtillid, og han skal behandles som en ung knægt, der er kommet ind i en ny trup, så han skal have alt den støtte, han har brug for, siger Simon Kjær.
Pierre-Emile Højbjerg er også imponeret af Højlunds indtog på landsholdet.
– Han skal blive ved med at arbejde hårdt, være sig selv og tage chancen, når han får den. Indtil videre har han været enestående, siger Højbjerg.
Den 20-årige bomber har ikke ændret opførsel efter sin helterolle mod Finland, siger Kasper Hjulmand.
Samtidig minder landstræneren om, at omgivelserne ikke skal forvente, at Højlund nu laver hattrick, hver eneste gang han er på banen.
– Det var en stor drøm, der gik i opfyldelse for ham, og man kunne se mange andre drenge og piger i Parken med den samme drøm.
– Det var en stor aften for ham, men han har været sig selv efter kampen, og han har haft fokus på den næste kamp.
– Vi vil hjælpe ham, alt det vi kan. Og så skal vi huske, at man ikke for nogen spilleres vedkommende kan forvente toppræstationer hver gang, siger Hjulmand.
Højlund ventes at indtage frontpladsen igen søndag, når Danmark møder Kasakhstan i Astana.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER