Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) skal lægge fornyet pres på magthaverne i Qatar forud for næste års VM-slutrunde, så arbejdstagerrettighederne i landet kan blive forbedret.
Det mener Dansk Boldspil-Union (DBU) og de øvrige nordiske fodboldforbund. De har derfor formuleret et fælles brev til Fifa med det budskab.
Det sker på baggrund af en rapport fra Amnesty International, der i slutningen af august satte fokus på Qatars manglende evne til at undersøge, behandle og forebygge dødsfald blandt migrantarbejdere i landet.
I rapporten fremgik det blandt andet, at over 15.000 migrantarbejdere er døde i Qatar i perioden 2010-2019. Tallet omfatter migrantarbejdere i alle arbejdsfunktioner – også dem der ikke har relation til VM-byggerier og infrastrukturelle projekter i forbindelse med fodboldslutrunden.
– Vi havde et møde med Fifa og lederne i Qatar i foråret, hvor vi blev præsenteret for nogle helt andre tal og beretninger, end dem Amnesty har fundet frem til, siger DBU-direktør Jakob Jensen.
– Det er der en helt klar grund til at undersøge nærmere, og derfor sender vi det her brev til Fifa for at høre, hvad der er op og ned. Hvis det, Amnesty har lagt frem, er rigtigt – hvilket meget tyder på – så er det tid til at intensivere presset på Qatar yderligere.
Det er ikke første gang, at DBU – og de andre nordiske fodboldforbund – beder Fifa om at lægge pres på Qatar, så menneske- og arbejdstagerrettighederne i landet kan blive forbedret.
I foråret sendte DBU et brev til Fifa med en række opfordringer til, hvad Fifa burde gøre for at øge presset på Qatar.
Det blev fulgt op med et nyt brev til Fifa. Det opfølgende brev blev udformet i samarbejde med de øvrige nordiske fodboldforbund.
Her gjorde forbundene opmærksom på, at det var uacceptabelt, at de reformer, der er vedtaget for at forbedre arbejdstagerrettighederne, ikke blev implementeret ordentligt.
Spørgsmål: Hvordan synes I, at Fifa har håndteret situationen?
– Det er vigtigt at pointere, at der jo sker nogle fremskridt i Qatar. Sker de hurtigt nok? Nej. Er de store nok? Nej, siger Jakob Jensen.
– Der sker nogle små forbedringer, og det er vi glade for, og jeg tror også, at de forbedringer skyldes fodboldens kraft, og det fokus der er på Qatar, samt den indsats som Fifa, Uefa og andre – herunder os selv – gør.
– Men vi vil gerne fokusere endnu mere på, at der skal spilles VM i slutningen af næste år. Hver gang der kommer nye, kritiske punkter frem, så man må intensivere indsatsen for at få rettet op på det, mens verdens øjne hviler på Qatar, og forpligte dem til at lave nogle varige forbedringer, der også er der, når VM er overstået.
Jakob Jensen slår igen fast, at et dansk VM-boykot aldrig kan komme på tale. Men DBU-direktøren understreger, at man fra dansk side vil presse på for, at der hele tiden sker forbedringer i Qatar.
– DBU er et af ni stiftende medlemmer af Fifa, og vi har en oplevelse af, at der bliver lyttet til os, og at der bliver gjort noget for at flytte tingene i Qatar.
– Det er selvfølgelig godt, men vi vil gerne have, at der bliver gjort endnu mere. Men vi er ikke sted, hvor vi har behov for at sætte foden ned.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCM-talent i flot transfer
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Farzam: En gave for FC København
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
