Ifølge flere norske fodboldeksperter har Ståle Solbakkens mandskab haft svært ved at undvære stjerneangriberen Erling Haaland, som i den seneste tid har været skadet.
Norge glippede tirsdag muligheden for at komme med til VM-slutrunden i Qatar 2022, da de tabte til Holland, mens Tyrkiet vandt deres kamp og dermed nappede andenpladsen i gruppen, som giver adgang til playoffspillet om de sidste pladser til slutrunden.
Det norske landshold har i de sidste fire kampe af VM-kvalifikationen måtte undvære Dortmund-spilleren Erling Haaland, der har været ude med en skade.
Og det har ifølge flere fodboldeksperter været en af de store årsager til, at de nu misser muligheden for at komme med til VM.
– Kampplanen i Rotterdam (mod Holland, red.) var helt okay fra Ståle Solbakken, men den skreg flere gange på Erling Braut Haaland. Han manglede til at kunne skabe noget panik hos modstanderen. For Norge skabte nul og niks. Og så vinder man ikke fodboldkampe. Det er faktisk umuligt, skriver klummeskribenten Knut Esoen Svegaarden i VG.
I TV2 Norge, som dækkede kampen, sagde den tidligere Liverpool-spiller John Arne Riise følgende om norges mangler.
– Vi møder et middelmådigt Holland-mandskab, og så formår vi at skabe absolut ingenting. Det er mærkeligt og skuffende, siger han.
Den tidligere landstræner og landsholdsspiller for Norge Egil “Drillo” Olsen udtalte sig også om kampen til TV2 Norge. Og han er meget enig i, at landsholdet har savnet Haaland.
– Det var en skuffelse, men ikke særlig overraskende. Meget blev ødelagt mod Letland (0-0, red.). Norge har virkelig manglet skadede Erling Haaland og mistet meget offensivt i hans fravær, siger han.
Holland bookede den direkte billet til VM, mens Tyrkiet skal i kvalifikationsspillet.
LIVE
VM-LIVE: Sydkorea slår Danmarks onde ånd
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
City med vildt rekordbud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
