Tipsbladet.dk i Nexø
OB var tårnhøje favoritter forud for onsdagens pokalkamp på udebane mod NB Bornholm. Holdet fra solskinsøen spiller til dagligt i 2. division øst, og bornholmerne er ikke kommet specielt godt fra start. Så de fleste ventede en ekspeditionssag for fynboerne.
Det blev det imidlertid ikke. Et hårdt kæmpende NB Bornholm-mandskab bød nemlig OB op til dans på et solbeskinnet Restaurant Bryghuset Arena i Nexø, og til tider var Superliga-favoritterne i problemer.
Til sidst endte det dog med en ventet sejr på 1-0 til gæsterne – Morten Skoubo blev matchvinder.
Allerede efter fire minutter havde OB den første store chance. Cedric N’Koum lavede finurligheder på kanten og lagde bolden ind i panden på Hans Henrik Andreasen, der headede lige på NB Bornholms polske keeper Kamil Gotebiewski. Polakken stod i øvrigt en fantastisk kamp mellem de bornholmske stænger.
Otte minutter senere var hjemmeholdet millimeter fra at tage føringen. Clement Kafwafwa forlængede et langt indkast videre til bagerste stolpe, hvor Jesper Hansen headede mod mål, men Mads Toppel diskede op med en klasseredning.
I den resterende del af 1. halvleg havde OB et par chancer, og tættest på scoring var Rurik Gislason, der kort inde i kampen havde afløst en skadet Christian Sørensen. Efter 37 minutter trykkede islændingen af fra kanten af feltet, men overliggeren kom NB Bornholm til undsætning.
I 2. halvleg var der ikke den store action fra start af, og igen skal NB’erne roses for en formidabel defensiv indsats. Det fik Troels Bech til at sende stortalentet Emil Larsen i aktion efter en times spil, og man sad hurtigt med fornemmelsen af, at han kunne give værterne dødsstødet – og ganske rigtigt.
Efter 71 minutter driblede den tidligere Lyngby-spiller sig til baglinien, og inde foran mål fandt han Morten Skoubo, der gjorde det til 1-0.
I den resterende del af kampen kørte OB-spillerne bolden sikkert rundt i egne rækker og gjorde dermed klar til at køre sejren hjem på rutinen. Alligevel var et øjebliks uopmærksomhed ved at koste udeholdet dyrt.
Lidt efter 1-0-scorignen sov OB’erne nemlig fuldstændigt ved en dødbold, og så var Clement Kafwafwa pludselig helt fri ved bagerste stolpe, men bornholmernes anfører headede forbi mål.
Og så endte det altså med en OB-sejr på 1-0 foran 1849 tilskuere, hvilket er stadionrekord for holdet fra klippeøen.
Efter kampen blev Mohammed Diarra, der debuterede for OB denne onsdag aften, kåret som OB’s pokalfighter, mens samme hæder tilfaldt NB-keeper Kamil Gotebiewski.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT