Ølstykke smider kontrakterne

Storstilede planer i Ølstykke er nu afløst af en tyngende og truende økonomi, der sender klubben langt tilbage i udviklingen.



Fremad Amager og Køge Boldklub er allerede gået konkurs og Boldklubben Frem kæmper med næb og kløer for ikke at blive en del af den kedelige statistik fra de danske divisioner, hvor adskillige klubber må kæmpe med en mere end stram økonomi.

2. divisionsklubben Ølstykke FC bliver nu den næste klub, der må se lang efter at skrive kontrakter med spillere og vil fra i næste sæson være et rent amatør-foretagende.

Storinvestoren og den tidligere formand Arne Simonsen har i årevis leveret hovedparten af klubbens kapital, men trækker nu stikket ud.

– Det ligger helt fast, at vi nu afleverer licensen som kontraktklub og vender tilbage til amatørstatus, siger Ølstykkes formand Peter Nørris Dalsgaard til tipsbladet.dk.

– Arne Simonsen har gennem årene brugt mange penge på Ølstykke. Han har været den bærende kraft i mange år, og vi havde håbet på, at vi kunne afvikle hans engagement gradvist, mens vi fik bygget et bredere fundament for klubben, men det har desværre ikke kunnet lade sig gøre, lyder det fra formanden.

Konkurs en katastrofe
Peter Nørris Dalsgaard er helt på det rene med, at det ikke har været et holdbart fundament, at én investors kapital skal være afgørende for en klubs eksistensgrundlag.

– Nu har jeg kun været formand siden 2008, og hvad der er blevet besluttet tidligere, kan jeg ikke gøre noget ved. Jeg havde håbet, at vi kunne nå at få lavet en bredere regional forretning for at få styrket økonomien. Vi har forhandlet med Arne Simonsen siden januar om fremtidens økonomi, men i tirsdags gik det op for mig, at det ikke er sandsynligt at fortsætte som kontraktklub.

– Selvfølgelig er det ikke en holdbar måde at bygge en forretning op på, men nu må vi starte forfra og sigte bredere. Man kan kalde vores beslutning om at droppe kontrakter for rettidig omhu, da det ville være en katastrofe, at starte næste sæson op for så at gå konkurs, siger Peter Nørris Dalsgaard.

Fra næste sæson skifter Ølstykke FC navnet ud og kommer til at hedde FC Egedal. Navneskiftet har været en del af en større plan, der skulle bringe holdet det sjællandske hold tilbage blandt de 25 bedste hold i Danmark, men den plan er naturligvis ikke realistisk lige med det samme

– Vi har 16 spillere på kontrakt lige nu, men jeg ser det ikke nødvendigvis som en dårlig ting, at vi nu vender tilbage til amatørstatus. Det kan godt vise sig som en sund ting, at vi nu får trukket en streg i sandet og starter forfra, siger formanden og henviser til, at der i den netop afsluttede sæson har været otte rene amatørhold i 2. division Øst.

– Vi kan tidligst søge om licens igen om et år, så vi må bruge den kommende sæson til at få styrket forretningen så meget som muligt, og så må vi afgøre, hvornår vi skal og kan søge igen, lyder det fra formanden.





Opløftende melding for ‘AC’


Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Fælder hård Schmeichel-dom

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Italienske medier hylder ham

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”