Fremad Amager og Køge Boldklub er allerede gået konkurs og Boldklubben Frem kæmper med næb og kløer for ikke at blive en del af den kedelige statistik fra de danske divisioner, hvor adskillige klubber må kæmpe med en mere end stram økonomi.
2. divisionsklubben Ølstykke FC bliver nu den næste klub, der må se lang efter at skrive kontrakter med spillere og vil fra i næste sæson være et rent amatør-foretagende.
Storinvestoren og den tidligere formand Arne Simonsen har i årevis leveret hovedparten af klubbens kapital, men trækker nu stikket ud.
– Det ligger helt fast, at vi nu afleverer licensen som kontraktklub og vender tilbage til amatørstatus, siger Ølstykkes formand Peter Nørris Dalsgaard til tipsbladet.dk.
– Arne Simonsen har gennem årene brugt mange penge på Ølstykke. Han har været den bærende kraft i mange år, og vi havde håbet på, at vi kunne afvikle hans engagement gradvist, mens vi fik bygget et bredere fundament for klubben, men det har desværre ikke kunnet lade sig gøre, lyder det fra formanden.
Konkurs en katastrofe
Peter Nørris Dalsgaard er helt på det rene med, at det ikke har været et holdbart fundament, at én investors kapital skal være afgørende for en klubs eksistensgrundlag.
– Nu har jeg kun været formand siden 2008, og hvad der er blevet besluttet tidligere, kan jeg ikke gøre noget ved. Jeg havde håbet, at vi kunne nå at få lavet en bredere regional forretning for at få styrket økonomien. Vi har forhandlet med Arne Simonsen siden januar om fremtidens økonomi, men i tirsdags gik det op for mig, at det ikke er sandsynligt at fortsætte som kontraktklub.
– Selvfølgelig er det ikke en holdbar måde at bygge en forretning op på, men nu må vi starte forfra og sigte bredere. Man kan kalde vores beslutning om at droppe kontrakter for rettidig omhu, da det ville være en katastrofe, at starte næste sæson op for så at gå konkurs, siger Peter Nørris Dalsgaard.
Fra næste sæson skifter Ølstykke FC navnet ud og kommer til at hedde FC Egedal. Navneskiftet har været en del af en større plan, der skulle bringe holdet det sjællandske hold tilbage blandt de 25 bedste hold i Danmark, men den plan er naturligvis ikke realistisk lige med det samme
– Vi har 16 spillere på kontrakt lige nu, men jeg ser det ikke nødvendigvis som en dårlig ting, at vi nu vender tilbage til amatørstatus. Det kan godt vise sig som en sund ting, at vi nu får trukket en streg i sandet og starter forfra, siger formanden og henviser til, at der i den netop afsluttede sæson har været otte rene amatørhold i 2. division Øst.
– Vi kan tidligst søge om licens igen om et år, så vi må bruge den kommende sæson til at få styrket forretningen så meget som muligt, og så må vi afgøre, hvornår vi skal og kan søge igen, lyder det fra formanden.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
FCK-direktør får job i West Ham
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS