Fremad Amager og Køge Boldklub er allerede gået konkurs og Boldklubben Frem kæmper med næb og kløer for ikke at blive en del af den kedelige statistik fra de danske divisioner, hvor adskillige klubber må kæmpe med en mere end stram økonomi.
2. divisionsklubben Ølstykke FC bliver nu den næste klub, der må se lang efter at skrive kontrakter med spillere og vil fra i næste sæson være et rent amatør-foretagende.
Storinvestoren og den tidligere formand Arne Simonsen har i årevis leveret hovedparten af klubbens kapital, men trækker nu stikket ud.
– Det ligger helt fast, at vi nu afleverer licensen som kontraktklub og vender tilbage til amatørstatus, siger Ølstykkes formand Peter Nørris Dalsgaard til tipsbladet.dk.
– Arne Simonsen har gennem årene brugt mange penge på Ølstykke. Han har været den bærende kraft i mange år, og vi havde håbet på, at vi kunne afvikle hans engagement gradvist, mens vi fik bygget et bredere fundament for klubben, men det har desværre ikke kunnet lade sig gøre, lyder det fra formanden.
Konkurs en katastrofe
Peter Nørris Dalsgaard er helt på det rene med, at det ikke har været et holdbart fundament, at én investors kapital skal være afgørende for en klubs eksistensgrundlag.
– Nu har jeg kun været formand siden 2008, og hvad der er blevet besluttet tidligere, kan jeg ikke gøre noget ved. Jeg havde håbet, at vi kunne nå at få lavet en bredere regional forretning for at få styrket økonomien. Vi har forhandlet med Arne Simonsen siden januar om fremtidens økonomi, men i tirsdags gik det op for mig, at det ikke er sandsynligt at fortsætte som kontraktklub.
– Selvfølgelig er det ikke en holdbar måde at bygge en forretning op på, men nu må vi starte forfra og sigte bredere. Man kan kalde vores beslutning om at droppe kontrakter for rettidig omhu, da det ville være en katastrofe, at starte næste sæson op for så at gå konkurs, siger Peter Nørris Dalsgaard.
Fra næste sæson skifter Ølstykke FC navnet ud og kommer til at hedde FC Egedal. Navneskiftet har været en del af en større plan, der skulle bringe holdet det sjællandske hold tilbage blandt de 25 bedste hold i Danmark, men den plan er naturligvis ikke realistisk lige med det samme
– Vi har 16 spillere på kontrakt lige nu, men jeg ser det ikke nødvendigvis som en dårlig ting, at vi nu vender tilbage til amatørstatus. Det kan godt vise sig som en sund ting, at vi nu får trukket en streg i sandet og starter forfra, siger formanden og henviser til, at der i den netop afsluttede sæson har været otte rene amatørhold i 2. division Øst.
– Vi kan tidligst søge om licens igen om et år, så vi må bruge den kommende sæson til at få styrket forretningen så meget som muligt, og så må vi afgøre, hvornår vi skal og kan søge igen, lyder det fra formanden.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Afviser kæmpebud
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL