Ølstykke smider kontrakterne

Storstilede planer i Ølstykke er nu afløst af en tyngende og truende økonomi, der sender klubben langt tilbage i udviklingen.



Fremad Amager og Køge Boldklub er allerede gået konkurs og Boldklubben Frem kæmper med næb og kløer for ikke at blive en del af den kedelige statistik fra de danske divisioner, hvor adskillige klubber må kæmpe med en mere end stram økonomi.

2. divisionsklubben Ølstykke FC bliver nu den næste klub, der må se lang efter at skrive kontrakter med spillere og vil fra i næste sæson være et rent amatør-foretagende.

Storinvestoren og den tidligere formand Arne Simonsen har i årevis leveret hovedparten af klubbens kapital, men trækker nu stikket ud.

– Det ligger helt fast, at vi nu afleverer licensen som kontraktklub og vender tilbage til amatørstatus, siger Ølstykkes formand Peter Nørris Dalsgaard til tipsbladet.dk.

– Arne Simonsen har gennem årene brugt mange penge på Ølstykke. Han har været den bærende kraft i mange år, og vi havde håbet på, at vi kunne afvikle hans engagement gradvist, mens vi fik bygget et bredere fundament for klubben, men det har desværre ikke kunnet lade sig gøre, lyder det fra formanden.

Konkurs en katastrofe
Peter Nørris Dalsgaard er helt på det rene med, at det ikke har været et holdbart fundament, at én investors kapital skal være afgørende for en klubs eksistensgrundlag.

– Nu har jeg kun været formand siden 2008, og hvad der er blevet besluttet tidligere, kan jeg ikke gøre noget ved. Jeg havde håbet, at vi kunne nå at få lavet en bredere regional forretning for at få styrket økonomien. Vi har forhandlet med Arne Simonsen siden januar om fremtidens økonomi, men i tirsdags gik det op for mig, at det ikke er sandsynligt at fortsætte som kontraktklub.

– Selvfølgelig er det ikke en holdbar måde at bygge en forretning op på, men nu må vi starte forfra og sigte bredere. Man kan kalde vores beslutning om at droppe kontrakter for rettidig omhu, da det ville være en katastrofe, at starte næste sæson op for så at gå konkurs, siger Peter Nørris Dalsgaard.

Fra næste sæson skifter Ølstykke FC navnet ud og kommer til at hedde FC Egedal. Navneskiftet har været en del af en større plan, der skulle bringe holdet det sjællandske hold tilbage blandt de 25 bedste hold i Danmark, men den plan er naturligvis ikke realistisk lige med det samme

– Vi har 16 spillere på kontrakt lige nu, men jeg ser det ikke nødvendigvis som en dårlig ting, at vi nu vender tilbage til amatørstatus. Det kan godt vise sig som en sund ting, at vi nu får trukket en streg i sandet og starter forfra, siger formanden og henviser til, at der i den netop afsluttede sæson har været otte rene amatørhold i 2. division Øst.

– Vi kan tidligst søge om licens igen om et år, så vi må bruge den kommende sæson til at få styrket forretningen så meget som muligt, og så må vi afgøre, hvornår vi skal og kan søge igen, lyder det fra formanden.





Seks spillere kan forlade FC Midtjylland




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Elias Jelert færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Qatar – Schweiz

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub