Ølstykke smider kontrakterne

Storstilede planer i Ølstykke er nu afløst af en tyngende og truende økonomi, der sender klubben langt tilbage i udviklingen.



Fremad Amager og Køge Boldklub er allerede gået konkurs og Boldklubben Frem kæmper med næb og kløer for ikke at blive en del af den kedelige statistik fra de danske divisioner, hvor adskillige klubber må kæmpe med en mere end stram økonomi.

2. divisionsklubben Ølstykke FC bliver nu den næste klub, der må se lang efter at skrive kontrakter med spillere og vil fra i næste sæson være et rent amatør-foretagende.

Storinvestoren og den tidligere formand Arne Simonsen har i årevis leveret hovedparten af klubbens kapital, men trækker nu stikket ud.

– Det ligger helt fast, at vi nu afleverer licensen som kontraktklub og vender tilbage til amatørstatus, siger Ølstykkes formand Peter Nørris Dalsgaard til tipsbladet.dk.

– Arne Simonsen har gennem årene brugt mange penge på Ølstykke. Han har været den bærende kraft i mange år, og vi havde håbet på, at vi kunne afvikle hans engagement gradvist, mens vi fik bygget et bredere fundament for klubben, men det har desværre ikke kunnet lade sig gøre, lyder det fra formanden.

Konkurs en katastrofe
Peter Nørris Dalsgaard er helt på det rene med, at det ikke har været et holdbart fundament, at én investors kapital skal være afgørende for en klubs eksistensgrundlag.

– Nu har jeg kun været formand siden 2008, og hvad der er blevet besluttet tidligere, kan jeg ikke gøre noget ved. Jeg havde håbet, at vi kunne nå at få lavet en bredere regional forretning for at få styrket økonomien. Vi har forhandlet med Arne Simonsen siden januar om fremtidens økonomi, men i tirsdags gik det op for mig, at det ikke er sandsynligt at fortsætte som kontraktklub.

– Selvfølgelig er det ikke en holdbar måde at bygge en forretning op på, men nu må vi starte forfra og sigte bredere. Man kan kalde vores beslutning om at droppe kontrakter for rettidig omhu, da det ville være en katastrofe, at starte næste sæson op for så at gå konkurs, siger Peter Nørris Dalsgaard.

Fra næste sæson skifter Ølstykke FC navnet ud og kommer til at hedde FC Egedal. Navneskiftet har været en del af en større plan, der skulle bringe holdet det sjællandske hold tilbage blandt de 25 bedste hold i Danmark, men den plan er naturligvis ikke realistisk lige med det samme

– Vi har 16 spillere på kontrakt lige nu, men jeg ser det ikke nødvendigvis som en dårlig ting, at vi nu vender tilbage til amatørstatus. Det kan godt vise sig som en sund ting, at vi nu får trukket en streg i sandet og starter forfra, siger formanden og henviser til, at der i den netop afsluttede sæson har været otte rene amatørhold i 2. division Øst.

– Vi kan tidligst søge om licens igen om et år, så vi må bruge den kommende sæson til at få styrket forretningen så meget som muligt, og så må vi afgøre, hvornår vi skal og kan søge igen, lyder det fra formanden.



Målmand håber på Brøndby-transfer

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

– Du bliver fyret i morgen tidlig!

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Froholdt afslører svær tid i FCK

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

‘Det kan afgøre mesterskabet’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Sergio Ramos i chokskifte?

Chok i NFL

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Vildt skifte i Superligaen?

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

Mainz tog point mod Bayern München

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

– Jeg brænder indvendigt

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Få mandagsmål i Glasgow

Nyt tophold i Serie A

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken