Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Fadil Vokrri Stadion, Pristina
Dommer: Ali Palabıyık, Tyrkiet
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dankos #denkos
Holdnyt:
Kosovo:
Åge Hareide kan godt lide at fremhæve, at hans landshold ikke har tabt i 24 kampe på stribe, men det er med det forbehold, at man fraregner vikarlandskampen i Slovakiet og straffesparksnederlaget til Kroatien under VM. Kosovo, derimod, har ikke brug for talgymnastik for at fremvise en lang stime af ubesejrede kampe.
Holdet har ikke tabt siden oktober 2017, og siden har det spillet ti kampe. Det er ganske vist mod modstandere som Albanien, Malta, Aserbajdsjan og Færøerne, men som de siger i Storbritannien: You can only beat what’s put in front of you.” Man kan ikke slå andre hold end dem, man møder.
Kosovo blev først optaget i FIFA og UEFA i 2016 og er dermed verdensfodboldens nyeste medlem sammen med Gibraltar. Landet er samtidig Europas yngste og erklærede sig først selvstændigt i 2008, hvilket Serbien, som Kosovo erklærede sig selvstændigt fra, stadig nægter at anerkende.
Det betyder også, at organisationen omkring landsholdet stadig er ved at finde sine fødder, og spillerne kan fortælle historier om køer på træningsbanen, hullede målnet og generelt manglende professionalisme. Men holdet består af et væld af spiller, der er opvokset i Vesteuropa, som eksempelvis Brøndby IF’s Besar Halimi, der er født i Tyskland.
Kosovo mangler formentlig et par af sine centrale spillere mod Danmark: Viceanfører Valon Berisha er skadet, og tredjekaptajn Hekuran Kryeziu er lige kommet tilbage fra skade og bliver derfor sparet. Den normale anfører, Samir Ujkani, får måske en bænkplads på grund af manglende spilletid i sin klub.
Danmark:
For Danmark handler testkampen i Kosovo primært om at forberede sig. For fem dage senere følger den første – og vel nok sværeste – kamp i kvalifikationen frem mod EM 2020: Schweiz ude. Den slutrunde skal landsholdet med til. Af to årsager:
Modstanderne er Schweiz, Irland, Georgien og Gibraltar, og de to bedste hold kvalificerer sig. Det vil simpelthen være en sportslig skuffelse af dimensioner, hvis Danmark ikke er som minimum er næstbedst i det selskab.
Derudover skal fire kampe under EM spilles i Parken, og Åge Hareide talte allerede inden VM i fjor om, hvor gerne han ville stå i spidsen for Danmark under en EM-kamp på hjemmebane.
Hareide har udtaget tre mulige debutanter til truppen til kampene mod Kosovo og Schweiz: Joachim Andersen, Philip Billing og Jacob Bruun Larsen. Sidstnævnte erstattede en anden mulig debutant, Robert Skov, der pådrog sig en skade i weekenden.
Det betyder også, at Pione Sisto er skubbet endnu længere ned i hakkeordnen på kanterne. Landstræneren har da også udtrykt bekymring for hans situation i Celta Vigo.
Karantæne:
Kosovo: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kosovo (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite
Profilen:
Milot Rashica røg ind og ud af holdet i Werder Bremen i efteråret, men der har været ild i ham i 2019. Han har scoret seks mål i Bundesligaen og ét i pokalturneringen (mod Borussia Dortmund), og han går ind til landskampspausen med tre mål mod Schalke 04 og Bayer Leverkusen i sine to seneste optrædener. Danmarks venstre back får formentlig sit at se til.
Vidste du, at..:
Hovedparten af Kosovos hold er vokset op uden for landets grænser, ofte som børn af forældre, der flygtede fra undertrykkelsen i Jugoslavien eller krigen i Kosovo i slutningen af 90’erne. Kun to spillere i den nuværende trup kunne ikke have repræsenteret et andet land.
Dom:
Spillerne på det danske landshold er både mere erfarne, på kontrakt i større klubber og har haft længere tid til at blive spillet sammen. Derudover er DBU en langt mere professionel organisation end Kosovos fodboldforbund. Kort sagt: Alt taler for dansk sejr.
Kosovo kan dog ramme et højt niveau, når det kører for de teknisk dygtige spillere, og holdet ser ud til kun at blive bedre og bedre sammen. Vi tror dog på, at gæsterne vinder alligevel. 1-2 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Kæk Wass: Han filmede!
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Rasmus Højlund har ikke set det før
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
