Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Fadil Vokrri Stadion, Pristina
Dommer: Ali Palabıyık, Tyrkiet
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dankos #denkos
Holdnyt:
Kosovo:
Åge Hareide kan godt lide at fremhæve, at hans landshold ikke har tabt i 24 kampe på stribe, men det er med det forbehold, at man fraregner vikarlandskampen i Slovakiet og straffesparksnederlaget til Kroatien under VM. Kosovo, derimod, har ikke brug for talgymnastik for at fremvise en lang stime af ubesejrede kampe.
Holdet har ikke tabt siden oktober 2017, og siden har det spillet ti kampe. Det er ganske vist mod modstandere som Albanien, Malta, Aserbajdsjan og Færøerne, men som de siger i Storbritannien: You can only beat what’s put in front of you.” Man kan ikke slå andre hold end dem, man møder.
Kosovo blev først optaget i FIFA og UEFA i 2016 og er dermed verdensfodboldens nyeste medlem sammen med Gibraltar. Landet er samtidig Europas yngste og erklærede sig først selvstændigt i 2008, hvilket Serbien, som Kosovo erklærede sig selvstændigt fra, stadig nægter at anerkende.
Det betyder også, at organisationen omkring landsholdet stadig er ved at finde sine fødder, og spillerne kan fortælle historier om køer på træningsbanen, hullede målnet og generelt manglende professionalisme. Men holdet består af et væld af spiller, der er opvokset i Vesteuropa, som eksempelvis Brøndby IF’s Besar Halimi, der er født i Tyskland.
Kosovo mangler formentlig et par af sine centrale spillere mod Danmark: Viceanfører Valon Berisha er skadet, og tredjekaptajn Hekuran Kryeziu er lige kommet tilbage fra skade og bliver derfor sparet. Den normale anfører, Samir Ujkani, får måske en bænkplads på grund af manglende spilletid i sin klub.
Danmark:
For Danmark handler testkampen i Kosovo primært om at forberede sig. For fem dage senere følger den første – og vel nok sværeste – kamp i kvalifikationen frem mod EM 2020: Schweiz ude. Den slutrunde skal landsholdet med til. Af to årsager:
Modstanderne er Schweiz, Irland, Georgien og Gibraltar, og de to bedste hold kvalificerer sig. Det vil simpelthen være en sportslig skuffelse af dimensioner, hvis Danmark ikke er som minimum er næstbedst i det selskab.
Derudover skal fire kampe under EM spilles i Parken, og Åge Hareide talte allerede inden VM i fjor om, hvor gerne han ville stå i spidsen for Danmark under en EM-kamp på hjemmebane.
Hareide har udtaget tre mulige debutanter til truppen til kampene mod Kosovo og Schweiz: Joachim Andersen, Philip Billing og Jacob Bruun Larsen. Sidstnævnte erstattede en anden mulig debutant, Robert Skov, der pådrog sig en skade i weekenden.
Det betyder også, at Pione Sisto er skubbet endnu længere ned i hakkeordnen på kanterne. Landstræneren har da også udtrykt bekymring for hans situation i Celta Vigo.
Karantæne:
Kosovo: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kosovo (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite
Profilen:
Milot Rashica røg ind og ud af holdet i Werder Bremen i efteråret, men der har været ild i ham i 2019. Han har scoret seks mål i Bundesligaen og ét i pokalturneringen (mod Borussia Dortmund), og han går ind til landskampspausen med tre mål mod Schalke 04 og Bayer Leverkusen i sine to seneste optrædener. Danmarks venstre back får formentlig sit at se til.
Vidste du, at..:
Hovedparten af Kosovos hold er vokset op uden for landets grænser, ofte som børn af forældre, der flygtede fra undertrykkelsen i Jugoslavien eller krigen i Kosovo i slutningen af 90’erne. Kun to spillere i den nuværende trup kunne ikke have repræsenteret et andet land.
Dom:
Spillerne på det danske landshold er både mere erfarne, på kontrakt i større klubber og har haft længere tid til at blive spillet sammen. Derudover er DBU en langt mere professionel organisation end Kosovos fodboldforbund. Kort sagt: Alt taler for dansk sejr.
Kosovo kan dog ramme et højt niveau, når det kører for de teknisk dygtige spillere, og holdet ser ud til kun at blive bedre og bedre sammen. Vi tror dog på, at gæsterne vinder alligevel. 1-2 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
