Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Fadil Vokrri Stadion, Pristina
Dommer: Ali Palabıyık, Tyrkiet
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dankos #denkos
Holdnyt:
Kosovo:
Åge Hareide kan godt lide at fremhæve, at hans landshold ikke har tabt i 24 kampe på stribe, men det er med det forbehold, at man fraregner vikarlandskampen i Slovakiet og straffesparksnederlaget til Kroatien under VM. Kosovo, derimod, har ikke brug for talgymnastik for at fremvise en lang stime af ubesejrede kampe.
Holdet har ikke tabt siden oktober 2017, og siden har det spillet ti kampe. Det er ganske vist mod modstandere som Albanien, Malta, Aserbajdsjan og Færøerne, men som de siger i Storbritannien: You can only beat what’s put in front of you.” Man kan ikke slå andre hold end dem, man møder.
Kosovo blev først optaget i FIFA og UEFA i 2016 og er dermed verdensfodboldens nyeste medlem sammen med Gibraltar. Landet er samtidig Europas yngste og erklærede sig først selvstændigt i 2008, hvilket Serbien, som Kosovo erklærede sig selvstændigt fra, stadig nægter at anerkende.
Det betyder også, at organisationen omkring landsholdet stadig er ved at finde sine fødder, og spillerne kan fortælle historier om køer på træningsbanen, hullede målnet og generelt manglende professionalisme. Men holdet består af et væld af spiller, der er opvokset i Vesteuropa, som eksempelvis Brøndby IF’s Besar Halimi, der er født i Tyskland.
Kosovo mangler formentlig et par af sine centrale spillere mod Danmark: Viceanfører Valon Berisha er skadet, og tredjekaptajn Hekuran Kryeziu er lige kommet tilbage fra skade og bliver derfor sparet. Den normale anfører, Samir Ujkani, får måske en bænkplads på grund af manglende spilletid i sin klub.
Danmark:
For Danmark handler testkampen i Kosovo primært om at forberede sig. For fem dage senere følger den første – og vel nok sværeste – kamp i kvalifikationen frem mod EM 2020: Schweiz ude. Den slutrunde skal landsholdet med til. Af to årsager:
Modstanderne er Schweiz, Irland, Georgien og Gibraltar, og de to bedste hold kvalificerer sig. Det vil simpelthen være en sportslig skuffelse af dimensioner, hvis Danmark ikke er som minimum er næstbedst i det selskab.
Derudover skal fire kampe under EM spilles i Parken, og Åge Hareide talte allerede inden VM i fjor om, hvor gerne han ville stå i spidsen for Danmark under en EM-kamp på hjemmebane.
Hareide har udtaget tre mulige debutanter til truppen til kampene mod Kosovo og Schweiz: Joachim Andersen, Philip Billing og Jacob Bruun Larsen. Sidstnævnte erstattede en anden mulig debutant, Robert Skov, der pådrog sig en skade i weekenden.
Det betyder også, at Pione Sisto er skubbet endnu længere ned i hakkeordnen på kanterne. Landstræneren har da også udtrykt bekymring for hans situation i Celta Vigo.
Karantæne:
Kosovo: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kosovo (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite
Profilen:
Milot Rashica røg ind og ud af holdet i Werder Bremen i efteråret, men der har været ild i ham i 2019. Han har scoret seks mål i Bundesligaen og ét i pokalturneringen (mod Borussia Dortmund), og han går ind til landskampspausen med tre mål mod Schalke 04 og Bayer Leverkusen i sine to seneste optrædener. Danmarks venstre back får formentlig sit at se til.
Vidste du, at..:
Hovedparten af Kosovos hold er vokset op uden for landets grænser, ofte som børn af forældre, der flygtede fra undertrykkelsen i Jugoslavien eller krigen i Kosovo i slutningen af 90’erne. Kun to spillere i den nuværende trup kunne ikke have repræsenteret et andet land.
Dom:
Spillerne på det danske landshold er både mere erfarne, på kontrakt i større klubber og har haft længere tid til at blive spillet sammen. Derudover er DBU en langt mere professionel organisation end Kosovos fodboldforbund. Kort sagt: Alt taler for dansk sejr.
Kosovo kan dog ramme et højt niveau, når det kører for de teknisk dygtige spillere, og holdet ser ud til kun at blive bedre og bedre sammen. Vi tror dog på, at gæsterne vinder alligevel. 1-2 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Afsløring: Bliver landstræner – her er kontrakten
‘Det er for nemt at fyre Brian Priske nu’
Målmandstræner stopper i Vejle grundet sygdom
Jacob Friis præsenteret som Finlands landstræner
Strålede i FCK: Zanka passede ikke ind her
Manchester United i dialog om dansk stjerneskud
Chefen om Bo Henriksen: ‘Han er jo gal’
Stor ros til Jesper Lindstrøm
Afsløring: San Diego FC køber og forgylder Dreyer
Afsløring: FC København køber Robert
Afsløring: Esbjerg køber Nicolai Blicher i FCK
Millioner til dansk klub: ‘En af de sjovere’
Pentz: Det har Manuel Neuer ødelagt
Ser dansker som et emne for City og Real Madrid
Her er Ole Gunnar Solskjærs løn i Besiktas
Ten Hag spøger i kriseramt storklub
10. klubskifte i Italien: Dansker er ellevild
Gensidig inkontinens på Stamford Bridge
– Skal leve med at være voldsomt fyringstruet
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Priske på porten? “Det er hans sidste uger”
Opsigtsvækkende udmelding efter ny United-fadæse
Sover Superligaen i timen?
Manchester City smadrede modstander
Ellevild med Oscar Højlund: Virkelig speciel!
Købt af AGF i rekordsalg: Skuffet og frustreret
Ærgrer sig over salg af dansk stjerne
Robert Skov blev den store helt
Manchester United flopper hjemme mod Brighton
Afsløring: Grønbæk tæt på Premier League-skifte
Afsløring: Stort skifte – dansker set i lufthavn
I svime over Dreyer-køb: Overraskende billigt!
Sådan gør din klub i vinterpausen
Nartey: ‘Selvfølgelig bliver man frustreret’
‘AGF tror sindssygt meget på ham’
Forlænger Bischoff med BIF? – ‘Jeg aner det ikke’
Afsløring: Bayern München i dialog om eks-FCM’er
Alan Shearer med transferbøn til Manchester United
Kæmpetransfer – scorer kongeløn i Manchester City
Kaldt assistenten med kniven – nu svarer Birk igen
Brandvarm – Sebastian Grønning med kæmpe succes
Afsløring: Hertha Berlin henter Sebastian Grønning
AGF’er afviser: Overhovedet ikke en tanke
Thomas Frank overbevist: De tager titlen!
Målrig affære mellem champagnedrenge og normannere
Løbetur på taget med Rösler: – Har været vildt øm
Bo Henriksen: Jeg er ikke så vigtig
Her har udlejet FCM-spiller aldrig været bedre
Arsenal dummer sig mod Aston Villa
Katastrofekurs: VK og Vestergaard får hård medfart
Zlatan bekræfter interesse i stjerne
Rasende efter kæmpe transferbrøler
Vanvittig afslutning! Brentford taber i overtiden
Grabara skudt i sænk af Bayern
Skal Alves væk? Her er Frederik Birks svar