Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Fadil Vokrri Stadion, Pristina
Dommer: Ali Palabıyık, Tyrkiet
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dankos #denkos
Holdnyt:
Kosovo:
Åge Hareide kan godt lide at fremhæve, at hans landshold ikke har tabt i 24 kampe på stribe, men det er med det forbehold, at man fraregner vikarlandskampen i Slovakiet og straffesparksnederlaget til Kroatien under VM. Kosovo, derimod, har ikke brug for talgymnastik for at fremvise en lang stime af ubesejrede kampe.
Holdet har ikke tabt siden oktober 2017, og siden har det spillet ti kampe. Det er ganske vist mod modstandere som Albanien, Malta, Aserbajdsjan og Færøerne, men som de siger i Storbritannien: You can only beat what’s put in front of you.” Man kan ikke slå andre hold end dem, man møder.
Kosovo blev først optaget i FIFA og UEFA i 2016 og er dermed verdensfodboldens nyeste medlem sammen med Gibraltar. Landet er samtidig Europas yngste og erklærede sig først selvstændigt i 2008, hvilket Serbien, som Kosovo erklærede sig selvstændigt fra, stadig nægter at anerkende.
Det betyder også, at organisationen omkring landsholdet stadig er ved at finde sine fødder, og spillerne kan fortælle historier om køer på træningsbanen, hullede målnet og generelt manglende professionalisme. Men holdet består af et væld af spiller, der er opvokset i Vesteuropa, som eksempelvis Brøndby IF’s Besar Halimi, der er født i Tyskland.
Kosovo mangler formentlig et par af sine centrale spillere mod Danmark: Viceanfører Valon Berisha er skadet, og tredjekaptajn Hekuran Kryeziu er lige kommet tilbage fra skade og bliver derfor sparet. Den normale anfører, Samir Ujkani, får måske en bænkplads på grund af manglende spilletid i sin klub.
Danmark:
For Danmark handler testkampen i Kosovo primært om at forberede sig. For fem dage senere følger den første – og vel nok sværeste – kamp i kvalifikationen frem mod EM 2020: Schweiz ude. Den slutrunde skal landsholdet med til. Af to årsager:
Modstanderne er Schweiz, Irland, Georgien og Gibraltar, og de to bedste hold kvalificerer sig. Det vil simpelthen være en sportslig skuffelse af dimensioner, hvis Danmark ikke er som minimum er næstbedst i det selskab.
Derudover skal fire kampe under EM spilles i Parken, og Åge Hareide talte allerede inden VM i fjor om, hvor gerne han ville stå i spidsen for Danmark under en EM-kamp på hjemmebane.
Hareide har udtaget tre mulige debutanter til truppen til kampene mod Kosovo og Schweiz: Joachim Andersen, Philip Billing og Jacob Bruun Larsen. Sidstnævnte erstattede en anden mulig debutant, Robert Skov, der pådrog sig en skade i weekenden.
Det betyder også, at Pione Sisto er skubbet endnu længere ned i hakkeordnen på kanterne. Landstræneren har da også udtrykt bekymring for hans situation i Celta Vigo.
Karantæne:
Kosovo: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kosovo (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite
Profilen:
Milot Rashica røg ind og ud af holdet i Werder Bremen i efteråret, men der har været ild i ham i 2019. Han har scoret seks mål i Bundesligaen og ét i pokalturneringen (mod Borussia Dortmund), og han går ind til landskampspausen med tre mål mod Schalke 04 og Bayer Leverkusen i sine to seneste optrædener. Danmarks venstre back får formentlig sit at se til.
Vidste du, at..:
Hovedparten af Kosovos hold er vokset op uden for landets grænser, ofte som børn af forældre, der flygtede fra undertrykkelsen i Jugoslavien eller krigen i Kosovo i slutningen af 90’erne. Kun to spillere i den nuværende trup kunne ikke have repræsenteret et andet land.
Dom:
Spillerne på det danske landshold er både mere erfarne, på kontrakt i større klubber og har haft længere tid til at blive spillet sammen. Derudover er DBU en langt mere professionel organisation end Kosovos fodboldforbund. Kort sagt: Alt taler for dansk sejr.
Kosovo kan dog ramme et højt niveau, når det kører for de teknisk dygtige spillere, og holdet ser ud til kun at blive bedre og bedre sammen. Vi tror dog på, at gæsterne vinder alligevel. 1-2 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
