Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Fadil Vokrri Stadion, Pristina
Dommer: Ali Palabıyık, Tyrkiet
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dankos #denkos
Holdnyt:
Kosovo:
Åge Hareide kan godt lide at fremhæve, at hans landshold ikke har tabt i 24 kampe på stribe, men det er med det forbehold, at man fraregner vikarlandskampen i Slovakiet og straffesparksnederlaget til Kroatien under VM. Kosovo, derimod, har ikke brug for talgymnastik for at fremvise en lang stime af ubesejrede kampe.
Holdet har ikke tabt siden oktober 2017, og siden har det spillet ti kampe. Det er ganske vist mod modstandere som Albanien, Malta, Aserbajdsjan og Færøerne, men som de siger i Storbritannien: You can only beat what’s put in front of you.” Man kan ikke slå andre hold end dem, man møder.
Kosovo blev først optaget i FIFA og UEFA i 2016 og er dermed verdensfodboldens nyeste medlem sammen med Gibraltar. Landet er samtidig Europas yngste og erklærede sig først selvstændigt i 2008, hvilket Serbien, som Kosovo erklærede sig selvstændigt fra, stadig nægter at anerkende.
Det betyder også, at organisationen omkring landsholdet stadig er ved at finde sine fødder, og spillerne kan fortælle historier om køer på træningsbanen, hullede målnet og generelt manglende professionalisme. Men holdet består af et væld af spiller, der er opvokset i Vesteuropa, som eksempelvis Brøndby IF’s Besar Halimi, der er født i Tyskland.
Kosovo mangler formentlig et par af sine centrale spillere mod Danmark: Viceanfører Valon Berisha er skadet, og tredjekaptajn Hekuran Kryeziu er lige kommet tilbage fra skade og bliver derfor sparet. Den normale anfører, Samir Ujkani, får måske en bænkplads på grund af manglende spilletid i sin klub.
Danmark:
For Danmark handler testkampen i Kosovo primært om at forberede sig. For fem dage senere følger den første – og vel nok sværeste – kamp i kvalifikationen frem mod EM 2020: Schweiz ude. Den slutrunde skal landsholdet med til. Af to årsager:
Modstanderne er Schweiz, Irland, Georgien og Gibraltar, og de to bedste hold kvalificerer sig. Det vil simpelthen være en sportslig skuffelse af dimensioner, hvis Danmark ikke er som minimum er næstbedst i det selskab.
Derudover skal fire kampe under EM spilles i Parken, og Åge Hareide talte allerede inden VM i fjor om, hvor gerne han ville stå i spidsen for Danmark under en EM-kamp på hjemmebane.
Hareide har udtaget tre mulige debutanter til truppen til kampene mod Kosovo og Schweiz: Joachim Andersen, Philip Billing og Jacob Bruun Larsen. Sidstnævnte erstattede en anden mulig debutant, Robert Skov, der pådrog sig en skade i weekenden.
Det betyder også, at Pione Sisto er skubbet endnu længere ned i hakkeordnen på kanterne. Landstræneren har da også udtrykt bekymring for hans situation i Celta Vigo.
Karantæne:
Kosovo: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kosovo (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite
Profilen:
Milot Rashica røg ind og ud af holdet i Werder Bremen i efteråret, men der har været ild i ham i 2019. Han har scoret seks mål i Bundesligaen og ét i pokalturneringen (mod Borussia Dortmund), og han går ind til landskampspausen med tre mål mod Schalke 04 og Bayer Leverkusen i sine to seneste optrædener. Danmarks venstre back får formentlig sit at se til.
Vidste du, at..:
Hovedparten af Kosovos hold er vokset op uden for landets grænser, ofte som børn af forældre, der flygtede fra undertrykkelsen i Jugoslavien eller krigen i Kosovo i slutningen af 90’erne. Kun to spillere i den nuværende trup kunne ikke have repræsenteret et andet land.
Dom:
Spillerne på det danske landshold er både mere erfarne, på kontrakt i større klubber og har haft længere tid til at blive spillet sammen. Derudover er DBU en langt mere professionel organisation end Kosovos fodboldforbund. Kort sagt: Alt taler for dansk sejr.
Kosovo kan dog ramme et højt niveau, når det kører for de teknisk dygtige spillere, og holdet ser ud til kun at blive bedre og bedre sammen. Vi tror dog på, at gæsterne vinder alligevel. 1-2 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Forlænger med to Superliga-talenter
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
City-ejer sælger klub
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
