Optakt: Kosovo – Danmark

Danmark tager hul på 2019 mod Europas yngste land og FIFA’s nyeste medlem. Begge mandskaber kommer med en lang liste af ubesejrede kampe.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spillested: Fadil Vokrri Stadion, Pristina
Dommer: Ali Palabıyık, Tyrkiet
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dankos #denkos

Holdnyt:
Kosovo:
Åge Hareide kan godt lide at fremhæve, at hans landshold ikke har tabt i 24 kampe på stribe, men det er med det forbehold, at man fraregner vikarlandskampen i Slovakiet og straffesparksnederlaget til Kroatien under VM. Kosovo, derimod, har ikke brug for talgymnastik for at fremvise en lang stime af ubesejrede kampe.

Holdet har ikke tabt siden oktober 2017, og siden har det spillet ti kampe. Det er ganske vist mod modstandere som Albanien, Malta, Aserbajdsjan og Færøerne, men som de siger i Storbritannien: You can only beat what’s put in front of you.” Man kan ikke slå andre hold end dem, man møder.

Kosovo blev først optaget i FIFA og UEFA i 2016 og er dermed verdensfodboldens nyeste medlem sammen med Gibraltar. Landet er samtidig Europas yngste og erklærede sig først selvstændigt i 2008, hvilket Serbien, som Kosovo erklærede sig selvstændigt fra, stadig nægter at anerkende.

Det betyder også, at organisationen omkring landsholdet stadig er ved at finde sine fødder, og spillerne kan fortælle historier om køer på træningsbanen, hullede målnet og generelt manglende professionalisme. Men holdet består af et væld af spiller, der er opvokset i Vesteuropa, som eksempelvis Brøndby IF’s Besar Halimi, der er født i Tyskland.

Kosovo mangler formentlig et par af sine centrale spillere mod Danmark: Viceanfører Valon Berisha er skadet, og tredjekaptajn Hekuran Kryeziu er lige kommet tilbage fra skade og bliver derfor sparet. Den normale anfører, Samir Ujkani, får måske en bænkplads på grund af manglende spilletid i sin klub.

Danmark:
For Danmark handler testkampen i Kosovo primært om at forberede sig. For fem dage senere følger den første – og vel nok sværeste – kamp i kvalifikationen frem mod EM 2020: Schweiz ude. Den slutrunde skal landsholdet med til. Af to årsager:

Modstanderne er Schweiz, Irland, Georgien og Gibraltar, og de to bedste hold kvalificerer sig. Det vil simpelthen være en sportslig skuffelse af dimensioner, hvis Danmark ikke er som minimum er næstbedst i det selskab.

Derudover skal fire kampe under EM spilles i Parken, og Åge Hareide talte allerede inden VM i fjor om, hvor gerne han ville stå i spidsen for Danmark under en EM-kamp på hjemmebane.

Hareide har udtaget tre mulige debutanter til truppen til kampene mod Kosovo og Schweiz: Joachim Andersen, Philip Billing og Jacob Bruun Larsen. Sidstnævnte erstattede en anden mulig debutant, Robert Skov, der pådrog sig en skade i weekenden.

Det betyder også, at Pione Sisto er skubbet endnu længere ned i hakkeordnen på kanterne. Landstræneren har da også udtrykt bekymring for hans situation i Celta Vigo.

Karantæne:
Kosovo: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Kosovo (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite

Profilen:
Milot Rashica røg ind og ud af holdet i Werder Bremen i efteråret, men der har været ild i ham i 2019. Han har scoret seks mål i Bundesligaen og ét i pokalturneringen (mod Borussia Dortmund), og han går ind til landskampspausen med tre mål mod Schalke 04 og Bayer Leverkusen i sine to seneste optrædener. Danmarks venstre back får formentlig sit at se til.

Vidste du, at..:
Hovedparten af Kosovos hold er vokset op uden for landets grænser, ofte som børn af forældre, der flygtede fra undertrykkelsen i Jugoslavien eller krigen i Kosovo i slutningen af 90’erne. Kun to spillere i den nuværende trup kunne ikke have repræsenteret et andet land.

Dom:
Spillerne på det danske landshold er både mere erfarne, på kontrakt i større klubber og har haft længere tid til at blive spillet sammen. Derudover er DBU en langt mere professionel organisation end Kosovos fodboldforbund. Kort sagt: Alt taler for dansk sejr.

Kosovo kan dog ramme et højt niveau, når det kører for de teknisk dygtige spillere, og holdet ser ud til kun at blive bedre og bedre sammen. Vi tror dog på, at gæsterne vinder alligevel. 1-2 til Danmark.

Tidligere indbyrdes kampe og form:



Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Steve Coopers højre hånd afviser

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Vil købe dansk landsholdsbobler

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Han tog mig på røven!

– Jeg var mega ked af det

Åge Hareide er alvorligt syg

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Ny kæmpeklub er interesseret

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar