Det var ikke kun danske fans og de belgiske gæster, der blev blæst bagover af atmosfæren i Parken torsdag aften. Det gjorde også de danske spillere, selv om de havde forsøgt at forberede sig på kampens emotionelle energi.
Pierre Emile Højbjerg, der selv spillede en stor kamp, fortæller, at det var svært at falde i søvn efterfølgende. Han forvisser dog om, at landsholdet nok skal være klar, når Rusland venter på mandag.
– Vi sov ikke så meget i nat, for adreanalien pumpede, og vi var overvældet over støtten. Så vi skal lige have rusten ud, og så vi tager fat igen og giver vores alt, siger Højbjerg til Viaplay.
Selv om Danmark tabte 2-1 til Belgien, er der bred enighed om, at landsholdet leverede den spillemæssige vare. Især i første halvleg dominerede det totalt mod verdensranglistens nummer ét og burde have været foran med mere end 1-0.
Ifølge Pierre Emile Højbjerg var indsatsen landsholdets måde at takke for opbakningen siden Christian Eriksens kollaps i lørdags.
– Til alle dem, der var i Parken, alle, dem der var omkring, alle dem, der har sendt hilsner ind… Vi har fået løbende beskeder fra Christian. Jeg tror, landstræneren talte om taknemmelighed og en god energi, der var blevet opbygget efter det her chok, og det prøver vi at tage med os og prøver at sige tak med vores præstation. Det er en måde at give noget tilbage, for det har været fantastisk, siger Højbjerg.
Han er ikke den eneste danske landsholdsspiller, der er imponeret over stemningen i Belgien-kampen. Umiddelbart efter kaldte Andreas Cornelius det den bedste atmosfære, han nogensinde har oplevet i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
City med vildt rekordbud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN
