Overvældede danskere: Sov ikke så meget i nat

Indtrykkene er ved at bundfælde sig for landsholdets spillere. Pierre Emile Højbjerg fortæller, at det ikke blev til så meget søvn i nat, men at holdet nok skal være klar til Rusland-kampen.



Det var ikke kun danske fans og de belgiske gæster, der blev blæst bagover af atmosfæren i Parken torsdag aften. Det gjorde også de danske spillere, selv om de havde forsøgt at forberede sig på kampens emotionelle energi.

Pierre Emile Højbjerg, der selv spillede en stor kamp, fortæller, at det var svært at falde i søvn efterfølgende. Han forvisser dog om, at landsholdet nok skal være klar, når Rusland venter på mandag.

– Vi sov ikke så meget i nat, for adreanalien pumpede, og vi var overvældet over støtten. Så vi skal lige have rusten ud, og så vi tager fat igen og giver vores alt, siger Højbjerg til Viaplay.

Selv om Danmark tabte 2-1 til Belgien, er der bred enighed om, at landsholdet leverede den spillemæssige vare. Især i første halvleg dominerede det totalt mod verdensranglistens nummer ét og burde have været foran med mere end 1-0.

Ifølge Pierre Emile Højbjerg var indsatsen landsholdets måde at takke for opbakningen siden Christian Eriksens kollaps i lørdags.

– Til alle dem, der var i Parken, alle, dem der var omkring, alle dem, der har sendt hilsner ind… Vi har fået løbende beskeder fra Christian. Jeg tror, landstræneren talte om taknemmelighed og en god energi, der var blevet opbygget efter det her chok, og det prøver vi at tage med os og prøver at sige tak med vores præstation. Det er en måde at give noget tilbage, for det har været fantastisk, siger Højbjerg.

Han er ikke den eneste danske landsholdsspiller, der er imponeret over stemningen i Belgien-kampen. Umiddelbart efter kaldte Andreas Cornelius det den bedste atmosfære, han nogensinde har oplevet i Parken.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

AaB spiller sig på førstepladsen

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Franco Baresi er død

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer