Overvældede danskere: Sov ikke så meget i nat

Indtrykkene er ved at bundfælde sig for landsholdets spillere. Pierre Emile Højbjerg fortæller, at det ikke blev til så meget søvn i nat, men at holdet nok skal være klar til Rusland-kampen.



Det var ikke kun danske fans og de belgiske gæster, der blev blæst bagover af atmosfæren i Parken torsdag aften. Det gjorde også de danske spillere, selv om de havde forsøgt at forberede sig på kampens emotionelle energi.

Pierre Emile Højbjerg, der selv spillede en stor kamp, fortæller, at det var svært at falde i søvn efterfølgende. Han forvisser dog om, at landsholdet nok skal være klar, når Rusland venter på mandag.

– Vi sov ikke så meget i nat, for adreanalien pumpede, og vi var overvældet over støtten. Så vi skal lige have rusten ud, og så vi tager fat igen og giver vores alt, siger Højbjerg til Viaplay.

Selv om Danmark tabte 2-1 til Belgien, er der bred enighed om, at landsholdet leverede den spillemæssige vare. Især i første halvleg dominerede det totalt mod verdensranglistens nummer ét og burde have været foran med mere end 1-0.

Ifølge Pierre Emile Højbjerg var indsatsen landsholdets måde at takke for opbakningen siden Christian Eriksens kollaps i lørdags.

– Til alle dem, der var i Parken, alle, dem der var omkring, alle dem, der har sendt hilsner ind… Vi har fået løbende beskeder fra Christian. Jeg tror, landstræneren talte om taknemmelighed og en god energi, der var blevet opbygget efter det her chok, og det prøver vi at tage med os og prøver at sige tak med vores præstation. Det er en måde at give noget tilbage, for det har været fantastisk, siger Højbjerg.

Han er ikke den eneste danske landsholdsspiller, der er imponeret over stemningen i Belgien-kampen. Umiddelbart efter kaldte Andreas Cornelius det den bedste atmosfære, han nogensinde har oplevet i Parken.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Overraskende melding om Oliver Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Stolt over dansk transfer

Optakt: USA – Paraguay

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby henter Alexander Drexel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’