Overvældede danskere: Sov ikke så meget i nat

Indtrykkene er ved at bundfælde sig for landsholdets spillere. Pierre Emile Højbjerg fortæller, at det ikke blev til så meget søvn i nat, men at holdet nok skal være klar til Rusland-kampen.



Det var ikke kun danske fans og de belgiske gæster, der blev blæst bagover af atmosfæren i Parken torsdag aften. Det gjorde også de danske spillere, selv om de havde forsøgt at forberede sig på kampens emotionelle energi.

Pierre Emile Højbjerg, der selv spillede en stor kamp, fortæller, at det var svært at falde i søvn efterfølgende. Han forvisser dog om, at landsholdet nok skal være klar, når Rusland venter på mandag.

– Vi sov ikke så meget i nat, for adreanalien pumpede, og vi var overvældet over støtten. Så vi skal lige have rusten ud, og så vi tager fat igen og giver vores alt, siger Højbjerg til Viaplay.

Selv om Danmark tabte 2-1 til Belgien, er der bred enighed om, at landsholdet leverede den spillemæssige vare. Især i første halvleg dominerede det totalt mod verdensranglistens nummer ét og burde have været foran med mere end 1-0.

Ifølge Pierre Emile Højbjerg var indsatsen landsholdets måde at takke for opbakningen siden Christian Eriksens kollaps i lørdags.

– Til alle dem, der var i Parken, alle, dem der var omkring, alle dem, der har sendt hilsner ind… Vi har fået løbende beskeder fra Christian. Jeg tror, landstræneren talte om taknemmelighed og en god energi, der var blevet opbygget efter det her chok, og det prøver vi at tage med os og prøver at sige tak med vores præstation. Det er en måde at give noget tilbage, for det har været fantastisk, siger Højbjerg.

Han er ikke den eneste danske landsholdsspiller, der er imponeret over stemningen i Belgien-kampen. Umiddelbart efter kaldte Andreas Cornelius det den bedste atmosfære, han nogensinde har oplevet i Parken.





FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC København – Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Liverpool ydmyget

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Viborg FF – Vejle Boldklub

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

– Jeg vil være den bedste

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Superstjerne er tilbage for Barcelona