Overvældede danskere: Sov ikke så meget i nat

Indtrykkene er ved at bundfælde sig for landsholdets spillere. Pierre Emile Højbjerg fortæller, at det ikke blev til så meget søvn i nat, men at holdet nok skal være klar til Rusland-kampen.



Det var ikke kun danske fans og de belgiske gæster, der blev blæst bagover af atmosfæren i Parken torsdag aften. Det gjorde også de danske spillere, selv om de havde forsøgt at forberede sig på kampens emotionelle energi.

Pierre Emile Højbjerg, der selv spillede en stor kamp, fortæller, at det var svært at falde i søvn efterfølgende. Han forvisser dog om, at landsholdet nok skal være klar, når Rusland venter på mandag.

– Vi sov ikke så meget i nat, for adreanalien pumpede, og vi var overvældet over støtten. Så vi skal lige have rusten ud, og så vi tager fat igen og giver vores alt, siger Højbjerg til Viaplay.

Selv om Danmark tabte 2-1 til Belgien, er der bred enighed om, at landsholdet leverede den spillemæssige vare. Især i første halvleg dominerede det totalt mod verdensranglistens nummer ét og burde have været foran med mere end 1-0.

Ifølge Pierre Emile Højbjerg var indsatsen landsholdets måde at takke for opbakningen siden Christian Eriksens kollaps i lørdags.

– Til alle dem, der var i Parken, alle, dem der var omkring, alle dem, der har sendt hilsner ind… Vi har fået løbende beskeder fra Christian. Jeg tror, landstræneren talte om taknemmelighed og en god energi, der var blevet opbygget efter det her chok, og det prøver vi at tage med os og prøver at sige tak med vores præstation. Det er en måde at give noget tilbage, for det har været fantastisk, siger Højbjerg.

Han er ikke den eneste danske landsholdsspiller, der er imponeret over stemningen i Belgien-kampen. Umiddelbart efter kaldte Andreas Cornelius det den bedste atmosfære, han nogensinde har oplevet i Parken.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Færøernes VM-drøm slukket

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Chok i OB – siger op efter seks dage

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Clement Bischoff på tavlen

– Han er uden tvivl utilfreds

Ståle Solbakken sender advarsel

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

AGF straffet med stor bøde

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Brøndby-stjerne skadet

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Kæmpestjerne angrer

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi