Slaget om Den Iberiske Halvø sluttede torsdag aften uden vinder. I Sevilla måtte Spanien nøjes med 1-1 mod Portugal, da de to store fodboldlande åbnede deres gruppe i det øverste lag af Nations League.
Spanien var længe bedst og havde chancer til at vinde, men et sent portugisisk mål sørgede for pointdeling, efter at udeholdet spillede sig meget op i opgørets sidste del.
På en flot fodboldaften i Sevilla var spanierne inspirerede fra kampens begyndelse. Angrebene rullede ned mod keeper Diogo Costa, der kun holdt stand i 24 minutter.
Da satte spanierne en kvik kontra op, og målræven Álvaro Morata scorede på Pablo Sarabias forarbejde.
Få minutter senere havde Carlos Soler muligheden for at øge, men hans afslutning blev blokeret.
Portugal havde noget sværere ved at skabe åbne chancer uden Cristiano Ronaldo, der startede på bænken.
Den gyldne mulighed kom efter et lille kvarter af anden halvleg, da Rafael Leao blev spillet helt fri foran mål, men den sidste spanske skanse, Unai Simon, reddede flot.
To minutter senere kom han så ind, Ronaldo, men det var Spanien, der først var tæt på scoring i superstjernens tilstedeværelse.
Morata blev spillet fri på kanten af offside, men hans afslutning blev en kende for smart og ramte ikke målet.
Det trak op til en kneben spansk sejr, men med ni minutter tilbage satte Portugal et perfekt angreb op, der gav udligning.
Fra højrekanten fandt João Cancelo angriberen Ricardo Horta med en præcis tværpasning, og Horta scorede med en flad inderside.
Alligevel fik Spanien en stor chance for at hive sejren hjem, da Jordi Alba fik en ripost fra målmanden, men fra få meters afstand headede Alba forbi kassen.
I gruppens anden kamp vandt Tjekkiet hjemme med 2-1 over Schweiz. Angriberen Jan Kuchta scorede begge tjekkiske mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
