Priske går sin egen vej: Vil undgå de overskrifter

Han drømmer om et stort gennembrud i FC Midtjylland, men August Priske er i denne sæson tilbage i Holland, hvor han skal suge seniorerfaring til sig i den næstbedste række. Tipsbladet har talt med Brian Priskes søn, der bevidst har valgt at gå sin egen vej.



Efter to år i PSV Eindhoven rykkede August Priske i sommer retur til FC Midtjylland, hvor den 19-årige angriber nåede at debutere i Superligaen, og derefter gik turen så tilbage til Eindhoven. 

August Priske underskrev i slutningen af august en ny fem-årig aftale med FC Midtjylland, hvorefter den unge angriber blev udlejet til FC Eindhoven i den næstbedste hollandske række. 

– Det er klart, at der har været en del snak de seneste par sæsoner, i forhold til, om jeg skulle ende med at blive dernede eller ej. Men det er dejligt at have styr på fremtiden nu, og skrive en lang aftale i Midtjylland, hvor jeg føler, at der er en kæmpestor tro på mig, siger August Priske til Tipsbladet og fortsætter: 

– Det er rigtigt dejligt, og så er det jo klart, at i denne her sæson skal jeg ud og have en masse spilletid og få seniorerfaring i en god liga, hvor man kommer ud og møder nogle gode hold. Jeg spiller også selv på et rigtigt godt hold, synes jeg. Det er klart, at det er dejligt, at der er en lidt længerevarende plan for en.

Efter et par måneder i FC Midtjylland er August Priske dermed tilbage i Eindhoven, dog i en anden klub end sidste gang. 

– Det var egentligt meget tilfældigt, at det lige var i samme by. Jeg fik et opkald fra min agent, hvor han sagde ‘ja, du kommer ikke til at tro det, men du ender sgu i samme by’. Så det er selvfølgelig sjovt, men det havde ikke rigtigt noget med hinanden at gøre. Men det er klart, at de selvfølgelig kender mig, efter at de har set mig spille i ligaen i et par år nu, siger August Priske. 

Var det nemt at sige ja til muligheden, når du allerede har et godt kendskab til byen og sproget?

– Ja, fuldstændigt. Og generelt set synes jeg også, at det er en bedre liga end den danske 1. division og nogle af de andre steder, man eventuelt kunne være taget hen. I og med, at der er nogle større hold, og der er en større kulisse. Og så er det jo bare et fedt sted at komme hen, og selvfølgelig hjælper det, når man kender omgivelserne, siger August Priske. 

August Priske fik i sidste uge debut på Danmarks U20-landshold, og det var en stor oplevelse for FC Midtjylland-talentet. 

– Det er jo sjovt hver gang man lige bliver det landshold ældre. Det bliver en lidt større scene hver gang, og det kunne man jo også godt mærke her. Det var selvfølgelig stort. Det er altid fedt at repræsentere sit land. Det var noget, man gik og drømte om som helt lille. Så det var bare fedt, og derudover var det også dejligt med et fint resultat, lyder det fra August Priske, der kom ind fra bænken og bidrog med en assist til Danmarks andet mål i 2-2-kampen. 

Priske, der har Cristiano Ronaldo som sit helt store idol, beskriver sig selv som en spiller, der altid har øje for målet. 

– Først og fremmest er jeg en målfarlig angriber. Det er trods alt det, man spiser af. Jeg har en god fart og en fin fysisk pakke. Det er klart, at det er mål, man skal leve af, for at være en dygtig angriber, så det er også det, jeg stiler efter, fortæller August Priske. 

August Priske fik et indhop i Superliga-kampen mellem Lyngby og FC Midtjylland den 6. august 2023 (Foto: Jan Christensen/Getty Images). 

Diskuterer ikke taktik med far
August Priskes talent kommer ikke fra fremmede, for den unge angriber er søn af tidligere landsholdsspiller og nuværende Sparta Prag-cheftræner Brian Priske, der tidligere også har stået i spidsen for belgiske Antwerpen. 

August Priske bryder ud i et grin, da Tipsbladet spørger den unge angriber, om det er helt bevidst, at han har valgt at tage en anden vej, selvom han måske kunne have spillet på ungdomsholdene i Antwerpen og Sparta Prag. 

– Ja, det er det sgu. Det må jeg være ærlig og sige. Det havde jeg ikke set den store appel i, at følge efter ham. Jeg tror også, at det havde været nogle overskrifter, jeg ikke ville have haft lyst til at læse, hvis jeg skulle spille for ham. Det er klart, at det ville være sjovt, men det bliver nok ikke lige foreløbigt, i hvert fald, lyder det fra August Priske. 

FC Eindhoven-danskeren vil ikke sige, at han bruger sin far til professionel sparring. 

– Nu er vi jo en godt spredt familie, kan man sige, så vi taler egentlig alle sammen stort set hver dag. Det er ikke sådan, at jeg bruger min far som en personlig coach på den måde. Han er sgu egentlig bare min far. Det er ikke sådan, at jeg sidder og diskuterer træning og taktik med ham, når vi ligger på sofaen derhjemme om aftenen, siger August Priske. 

– Men det er klart, at hvis jeg er sur over et eller andet, eller hvis der er noget andet, så er han der altid. Men det er ikke sådan, at vi lige hiver taktiktavlen frem. Ikke endnu i hvert fald.

Efter landskampspausen går turen tilbage til Holland, og her er målsætningen ganske klar for August Priske, der går stålsat efter 'en masse spilletid og en masse mål'. 







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Pinligt! Danmark brænder på stribe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Kæmpe stjerne besøger København

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Tjekkiet – Danmark

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer