Koster kassen: Dette bremser dansk kongetransfer

Han er hamrende stærk, på årets hold og nykåret mester. Men de interesserede topklubber skal næppe regne med at få Morten Hjulmand fri af Sporting Clube denne sommer.



Hvor Rasmus Højlund var åbenbaringen på landsholdet i 2023 og i høj grad plaffede et ramt dansk landshold til EM-slutrunden, kan Morten Hjulmand meget vel vise sig at være det i 2024.

'Han er lidt loco' sagde Hjulmands første seniortræner Ståle Solbakken efter sidste lørdags landskamp i Brøndby, og det er en stor ros at tiltrække sig fra den norske landstræner, der som sin danske landstræner-kollega sætter pris på en midtbanemaskine med ild i.

Manchester United har været nævnt som aftager, hvilket ikke harmonerede spor med det kaos, der var omkring trænerposten og velsagtens er det, indtil parterne endegyldigt er forbrødret, og Erik Ten Hag muligvis har fået en kontraktforlængelse som undskyldning for, ejerne og den nye ledelse nærmest havde fyret og kylet ham i fryseren.

Det samme bliver en række andre klubber i Top 5-ligaerne, hvoraf flere ifølge Tipsbladets oplysninger var i spil til at købe Hjulmand, da han forlod Lecce sidste sommer.

Morten Hjulmand er på årets hold i Portugal, er voldsomt populær hos holdkammeraterne og cheftræner Ruben Amorim og klubledelsen for sin kompromisløse stil, der også imponerer på landsholdet.

255058

Foto: Alamy

Og når den dag kommer, er prisen på midtbanespilleren ifølge Tipsbladets kilder selvfølgelig ikke i nærheden af den obligatoriske priskøbsklausul på 80 millioner euro (cirka 600 millioner kroner) men nærmere de 50, svarende til 375 millioner kroner.

Der kommer med stor sandsynlighed et væld af transferrygter omkring Hjulmand i de kommende uger, især hvis han spiller godt ved EM, men det kommer næppe til at betyde noget i virkelighedens verden, med mindre nogle af de helt store klubber i Europa gør noget skørt.

Løfter
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Sportings cheftræner Ruben Amorim ikke bare én men flere gange været seriøst i spil til de store stillinger i både Premier League og de andre Top 5-ligaer i foråret, hvor det meste af det puslespil er blevet lagt.

Sporting er klar treer økonomisk og politisk i hierarkiet i Portugal bag Benfica og FC Porto, og med  den 44-årige præsident Frederico Varandas i front vil man gerne holde sammen på holdet og bygge videre på et flot og fortjent mesterskab og klare sig godt i den nye Champions League, hvor pengene er særdeles gode.

255058

Foto: Alamy

Og her var et af midlerne at holde på cheftræner Ruben Amorim i stedet for at se ham smutte til Premier League.

Ifølge Tipsbladets kilder var et af midlerne at love Amorim, i det omfang man kan love sådan noget, at kernen af spillere med blandt andre Morten Hjulmand ikke ville blive solgt til de sultne klubber i eksempelvis England, der ud over cheftræneren også var klar til at hapse danskeren eller en anden profil som det svenske superfund Viktor Gyökeres og portugiserne Pote og Goncalo Inácio.

I stedet skal Sporting jagte ny succes i Portugal og presse Benfica og FC Porto og høste hæder og millioner i Champions League, hvor Sporting får brug for al firepower som seedet i tredje lag i stedet for første eller andet grundet UEFA's nye seedningsregler til turneringen, mens den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande er udset til at finansiere sommerens handler.

Derefter ligner Morten Hjulmand, der har kontrakt i Lissabon indtil 30. juni 2028, et oplagt salg i sommeren 2025.

Morten Hjulmand tegner til at blive starter på det danske landshold ved EM-slutrunden med Christian Nørgaard som gardering og Thomas Delaney og Mathias Jensen som mere offensive alternativer, hvis landstræner Kasper Hjulmand vil rokere rundt.

Ruben Amorim har udpeget Morten Hjulmand som en mulig anfører for Sporting – læs mere om det her.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

AGF tilbage på førstepladsen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Lyngby går alene i front

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

– Agger og Kahlenberg var specielt

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM