Koster kassen: Dette bremser dansk kongetransfer

Han er hamrende stærk, på årets hold og nykåret mester. Men de interesserede topklubber skal næppe regne med at få Morten Hjulmand fri af Sporting Clube denne sommer.



Hvor Rasmus Højlund var åbenbaringen på landsholdet i 2023 og i høj grad plaffede et ramt dansk landshold til EM-slutrunden, kan Morten Hjulmand meget vel vise sig at være det i 2024.

'Han er lidt loco' sagde Hjulmands første seniortræner Ståle Solbakken efter sidste lørdags landskamp i Brøndby, og det er en stor ros at tiltrække sig fra den norske landstræner, der som sin danske landstræner-kollega sætter pris på en midtbanemaskine med ild i.

Manchester United har været nævnt som aftager, hvilket ikke harmonerede spor med det kaos, der var omkring trænerposten og velsagtens er det, indtil parterne endegyldigt er forbrødret, og Erik Ten Hag muligvis har fået en kontraktforlængelse som undskyldning for, ejerne og den nye ledelse nærmest havde fyret og kylet ham i fryseren.

Det samme bliver en række andre klubber i Top 5-ligaerne, hvoraf flere ifølge Tipsbladets oplysninger var i spil til at købe Hjulmand, da han forlod Lecce sidste sommer.

Morten Hjulmand er på årets hold i Portugal, er voldsomt populær hos holdkammeraterne og cheftræner Ruben Amorim og klubledelsen for sin kompromisløse stil, der også imponerer på landsholdet.

255058

Foto: Alamy

Og når den dag kommer, er prisen på midtbanespilleren ifølge Tipsbladets kilder selvfølgelig ikke i nærheden af den obligatoriske priskøbsklausul på 80 millioner euro (cirka 600 millioner kroner) men nærmere de 50, svarende til 375 millioner kroner.

Der kommer med stor sandsynlighed et væld af transferrygter omkring Hjulmand i de kommende uger, især hvis han spiller godt ved EM, men det kommer næppe til at betyde noget i virkelighedens verden, med mindre nogle af de helt store klubber i Europa gør noget skørt.

Løfter
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Sportings cheftræner Ruben Amorim ikke bare én men flere gange været seriøst i spil til de store stillinger i både Premier League og de andre Top 5-ligaer i foråret, hvor det meste af det puslespil er blevet lagt.

Sporting er klar treer økonomisk og politisk i hierarkiet i Portugal bag Benfica og FC Porto, og med  den 44-årige præsident Frederico Varandas i front vil man gerne holde sammen på holdet og bygge videre på et flot og fortjent mesterskab og klare sig godt i den nye Champions League, hvor pengene er særdeles gode.

255058

Foto: Alamy

Og her var et af midlerne at holde på cheftræner Ruben Amorim i stedet for at se ham smutte til Premier League.

Ifølge Tipsbladets kilder var et af midlerne at love Amorim, i det omfang man kan love sådan noget, at kernen af spillere med blandt andre Morten Hjulmand ikke ville blive solgt til de sultne klubber i eksempelvis England, der ud over cheftræneren også var klar til at hapse danskeren eller en anden profil som det svenske superfund Viktor Gyökeres og portugiserne Pote og Goncalo Inácio.

I stedet skal Sporting jagte ny succes i Portugal og presse Benfica og FC Porto og høste hæder og millioner i Champions League, hvor Sporting får brug for al firepower som seedet i tredje lag i stedet for første eller andet grundet UEFA's nye seedningsregler til turneringen, mens den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande er udset til at finansiere sommerens handler.

Derefter ligner Morten Hjulmand, der har kontrakt i Lissabon indtil 30. juni 2028, et oplagt salg i sommeren 2025.

Morten Hjulmand tegner til at blive starter på det danske landshold ved EM-slutrunden med Christian Nørgaard som gardering og Thomas Delaney og Mathias Jensen som mere offensive alternativer, hvis landstræner Kasper Hjulmand vil rokere rundt.

Ruben Amorim har udpeget Morten Hjulmand som en mulig anfører for Sporting – læs mere om det her.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Bach Bak i svime over Uhre

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brentford har gjort det igen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads