Koster kassen: Dette bremser dansk kongetransfer

Han er hamrende stærk, på årets hold og nykåret mester. Men de interesserede topklubber skal næppe regne med at få Morten Hjulmand fri af Sporting Clube denne sommer.



Hvor Rasmus Højlund var åbenbaringen på landsholdet i 2023 og i høj grad plaffede et ramt dansk landshold til EM-slutrunden, kan Morten Hjulmand meget vel vise sig at være det i 2024.

'Han er lidt loco' sagde Hjulmands første seniortræner Ståle Solbakken efter sidste lørdags landskamp i Brøndby, og det er en stor ros at tiltrække sig fra den norske landstræner, der som sin danske landstræner-kollega sætter pris på en midtbanemaskine med ild i.

Manchester United har været nævnt som aftager, hvilket ikke harmonerede spor med det kaos, der var omkring trænerposten og velsagtens er det, indtil parterne endegyldigt er forbrødret, og Erik Ten Hag muligvis har fået en kontraktforlængelse som undskyldning for, ejerne og den nye ledelse nærmest havde fyret og kylet ham i fryseren.

Det samme bliver en række andre klubber i Top 5-ligaerne, hvoraf flere ifølge Tipsbladets oplysninger var i spil til at købe Hjulmand, da han forlod Lecce sidste sommer.

Morten Hjulmand er på årets hold i Portugal, er voldsomt populær hos holdkammeraterne og cheftræner Ruben Amorim og klubledelsen for sin kompromisløse stil, der også imponerer på landsholdet.

255058

Foto: Alamy

Og når den dag kommer, er prisen på midtbanespilleren ifølge Tipsbladets kilder selvfølgelig ikke i nærheden af den obligatoriske priskøbsklausul på 80 millioner euro (cirka 600 millioner kroner) men nærmere de 50, svarende til 375 millioner kroner.

Der kommer med stor sandsynlighed et væld af transferrygter omkring Hjulmand i de kommende uger, især hvis han spiller godt ved EM, men det kommer næppe til at betyde noget i virkelighedens verden, med mindre nogle af de helt store klubber i Europa gør noget skørt.

Løfter
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Sportings cheftræner Ruben Amorim ikke bare én men flere gange været seriøst i spil til de store stillinger i både Premier League og de andre Top 5-ligaer i foråret, hvor det meste af det puslespil er blevet lagt.

Sporting er klar treer økonomisk og politisk i hierarkiet i Portugal bag Benfica og FC Porto, og med  den 44-årige præsident Frederico Varandas i front vil man gerne holde sammen på holdet og bygge videre på et flot og fortjent mesterskab og klare sig godt i den nye Champions League, hvor pengene er særdeles gode.

255058

Foto: Alamy

Og her var et af midlerne at holde på cheftræner Ruben Amorim i stedet for at se ham smutte til Premier League.

Ifølge Tipsbladets kilder var et af midlerne at love Amorim, i det omfang man kan love sådan noget, at kernen af spillere med blandt andre Morten Hjulmand ikke ville blive solgt til de sultne klubber i eksempelvis England, der ud over cheftræneren også var klar til at hapse danskeren eller en anden profil som det svenske superfund Viktor Gyökeres og portugiserne Pote og Goncalo Inácio.

I stedet skal Sporting jagte ny succes i Portugal og presse Benfica og FC Porto og høste hæder og millioner i Champions League, hvor Sporting får brug for al firepower som seedet i tredje lag i stedet for første eller andet grundet UEFA's nye seedningsregler til turneringen, mens den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande er udset til at finansiere sommerens handler.

Derefter ligner Morten Hjulmand, der har kontrakt i Lissabon indtil 30. juni 2028, et oplagt salg i sommeren 2025.

Morten Hjulmand tegner til at blive starter på det danske landshold ved EM-slutrunden med Christian Nørgaard som gardering og Thomas Delaney og Mathias Jensen som mere offensive alternativer, hvis landstræner Kasper Hjulmand vil rokere rundt.

Ruben Amorim har udpeget Morten Hjulmand som en mulig anfører for Sporting – læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Brøndby afviser to danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Klart svar om Tonni Adamsen

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Forlader AGF – lægetjek booket

Per Frimann hylder Brøndby

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Viborg præsenterer ny spiller

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Jakub Trefil skifter til Danmark

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub