Der er et topbrag i Danmarks gruppe i Nations League, når Kasper Hjulmands tropper gæster Østrig mandag aften.
Begge hold vandt deres første kamp i gruppen – Danmark over Frankrig, Østrig over Kroatien – og topper derfor gruppen med tre point hver især.
Men billetsalget til kampen afspejler ikke ligefrem, at der er tale om et topbrag. Ifølge østrigske medier har blot 15.000 personer sikret sig en plads på Ernst Happel Stadion, hvor der er plads til godt 50.000 personer. Og det får Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, til at håbe på lidt hjælp fra de østrigske medier.
– I kunne måske hjælpe med jeres nyhedsdækning her, så der kan skabes noget eufori, lyder den kække bemærkning fra Ralf Rangnick ifølge Laola1, inden han tilføjer:
– Jeg håber, at der vil komme mange tilskuere, som vil have en positiv indflydelse. Jeg ved, at når stadion kun er halv fyldt, er det mindre sjovt. Det er vigtigt at have et fyldt stadion mod hold som Frankrig og Danmark. Det er i alles interesse.
Lader sig ikke rive med
Mens den østrigske landstræner håber, at medierne kan være med til at skabe noget eufori, lader det østrigske mandskab sig dog ikke rive med af deres flotte 3-0 sejr over Kroatien.
– Det er godt for selvtilliden at kunne spille sådan en kamp mod en så stærk modstander. Resultatet lyder fantastisk, men for mig var det meget vigtigere, hvordan vi præsterede efter formationsskiftet (i første halvleg, red.), og hvordan holdet præsterede generelt.
– Til sidst var sejren ingen tilfældighed, og holdet fortjente absolut dette resultat takket være en stærk time. Vi så dog også, at det kunne have været 1-0 eller 2-0 til Kroatien i begyndelsen. Så der er ingen grund til at være euforisk, siger Ralf Rangnick ifølge Laola1.
Danmark og Østrig mødes mandag klokken 20.45 på Ernst Happel Stadion.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER