Rasmus Falk brænder banen af for FC København for tiden.
Den danske midtbanemagiker har vist tårnhøjt niveau i både Superligaen og særligt i Champions League, hvorfor det er naturligt at spekulere i, om han gør sig fortjent til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, når Danmark drager til EM i Tyskland om godt tre og en halv måned.
Og her vurderer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, at det er usandsynligt, at Falk for en billet til Tyskland.
– Hans chancer er små. Han skulle have været med noget før. Han havde en periode for et år eller to siden, hvor han var så dominerende, at han skulle have været med. Han havde måske haft en større chance længere fremme på banen, fordi det er måske mere den type, vi har brug for. Der er mange gode 6'ere som Delaney og Højbjerg, fortæller han til Discovery.
Og så er der også en anden faktor, der sætter en kæp i hjulet for Falks EM-drømme, mener den tidligere Brøndby- og Manchester City-spiller.
– Der var en episode, hvor han meldte fra. Det var sommeren op til VM om vinteren. Jeg tænker ikke, at det er faldet i god jord hos Kasper Hjulmand, fortæller han.
Rasmus Falk meldte fra til landsholdet i sommeren 2022 op til VM i Qatar, da han skulle giftes. Og det kan altså have haft en betydning for landsholdskarrieren, mener Mikkel Bischoff.
Var Discovery-eksperten selv i Kasper Hjulmands sko, havde han dog taget FCK-stjernen med til slutrunden.
– Jeg havde taget ham med. Han er en vidunderlig spiller. Han var så ikke god mod Manchester City for nylig, men når FC København har spillet mod bedre modstandere, så har han altid været en af de bedste på banen. Han kan løfte niveauet, og det er en rigtig, rigtig god evne at have, når man skal spille en slutrunde, hvor man møder bedre modstandere. Så jeg havde taget ham med, fortæller Bischoff.
Rasmus Falk har to danske landsholdskampe på cv'et.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen