Falk til EM? Faldt ikke i god jord hos Hjulmand

Disovery-ekspert Mikkel Bischoff vurderer Rasmus Falks chance for at komme med i EM-truppen.



Rasmus Falk brænder banen af for FC København for tiden. 

Den danske midtbanemagiker har vist tårnhøjt niveau i både Superligaen og særligt i Champions League, hvorfor det er naturligt at spekulere i, om han gør sig fortjent til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, når Danmark drager til EM i Tyskland om godt tre og en halv måned.

Og her vurderer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, at det er usandsynligt, at Falk for en billet til Tyskland. 

– Hans chancer er små. Han skulle have været med noget før. Han havde en periode for et år eller to siden, hvor han var så dominerende, at han skulle have været med. Han havde måske haft en større chance længere fremme på banen, fordi det er måske mere den type, vi har brug for. Der er mange gode 6'ere som Delaney og Højbjerg, fortæller han til Discovery. 

Og så er der også en anden faktor, der sætter en kæp i hjulet for Falks EM-drømme, mener den tidligere Brøndby- og Manchester City-spiller. 

– Der var en episode, hvor han meldte fra. Det var sommeren op til VM om vinteren. Jeg tænker ikke, at det er faldet i god jord hos Kasper Hjulmand, fortæller han. 

Rasmus Falk meldte fra til landsholdet i sommeren 2022 op til VM i Qatar, da han skulle giftes. Og det kan altså have haft en betydning for landsholdskarrieren, mener Mikkel Bischoff.

Var Discovery-eksperten selv i Kasper Hjulmands sko, havde han dog taget FCK-stjernen med til slutrunden. 

– Jeg havde taget ham med. Han er en vidunderlig spiller. Han var så ikke god mod Manchester City for nylig, men når FC København har spillet mod bedre modstandere, så har han altid været en af de bedste på banen. Han kan løfte niveauet, og det er en rigtig, rigtig god evne at have, når man skal spille en slutrunde, hvor man møder bedre modstandere. Så jeg havde taget ham med, fortæller Bischoff. 

Rasmus Falk har to danske landsholdskampe på cv'et. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk