Rasmus Falk brænder banen af for FC København for tiden.
Den danske midtbanemagiker har vist tårnhøjt niveau i både Superligaen og særligt i Champions League, hvorfor det er naturligt at spekulere i, om han gør sig fortjent til en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, når Danmark drager til EM i Tyskland om godt tre og en halv måned.
Og her vurderer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, at det er usandsynligt, at Falk for en billet til Tyskland.
– Hans chancer er små. Han skulle have været med noget før. Han havde en periode for et år eller to siden, hvor han var så dominerende, at han skulle have været med. Han havde måske haft en større chance længere fremme på banen, fordi det er måske mere den type, vi har brug for. Der er mange gode 6'ere som Delaney og Højbjerg, fortæller han til Discovery.
Og så er der også en anden faktor, der sætter en kæp i hjulet for Falks EM-drømme, mener den tidligere Brøndby- og Manchester City-spiller.
– Der var en episode, hvor han meldte fra. Det var sommeren op til VM om vinteren. Jeg tænker ikke, at det er faldet i god jord hos Kasper Hjulmand, fortæller han.
Rasmus Falk meldte fra til landsholdet i sommeren 2022 op til VM i Qatar, da han skulle giftes. Og det kan altså have haft en betydning for landsholdskarrieren, mener Mikkel Bischoff.
Var Discovery-eksperten selv i Kasper Hjulmands sko, havde han dog taget FCK-stjernen med til slutrunden.
– Jeg havde taget ham med. Han er en vidunderlig spiller. Han var så ikke god mod Manchester City for nylig, men når FC København har spillet mod bedre modstandere, så har han altid været en af de bedste på banen. Han kan løfte niveauet, og det er en rigtig, rigtig god evne at have, når man skal spille en slutrunde, hvor man møder bedre modstandere. Så jeg havde taget ham med, fortæller Bischoff.
Rasmus Falk har to danske landsholdskampe på cv'et.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
HELT VILDT