Grønbæk imponerer stort: Her kan han forbedre sig

Albert Grønbæk har været en af de mest omtalte spillere efter, at han har fået debut i den netop overstået landsholds-termin, men hvor god har han i virkeligheden været for Danmark? Det har Tipsbladet undersøgt.



Albert Grønbæk har fået meget ros for sine første to kampe for det danske landshold, hvor den 23-årige offensivspiller satte kronen på værket ved at score til 1-0 i kampen mod Serbien søndag aften.
Efter de fine præstationer har Grønbæk modtaget meget ros blandt andet fra sine medspillere, hvor Rasmus Nissen Kristensen efter kampen mod serberne udtalte.

– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for.

Albert Grønbæk skiftede denne sommer fra Bodø/Glimt til Rennes, efter flere fremragende sæsoner i Eliteserien, hvor han har været en vigtig brik i Bodø/Glimts offensiv.

Men hvor god har Grønbæk egentlig været i de netop overstået landsholdskampe, hvis man kigger på dataen bag præstationerne? Det har Tipsbladet undersøgt i samarbejde med OPTA.

Her imponerer Grønbæk
Danmark har fået en god start på Nations League, efter en sløj præstation ved sommerens EM-slutrunde.
I landskampene har den vikarierende landstræner, Lars Knudsen, fundet plads til Albert Grønbæk på danmarks højrekant, hvorfra han spiller en fri rolle, hvilket også udløste en scoring for Grønbæk mod Serbien. Grønbæk har udover målet budt ind med mange afslutninger og driblinger i sine første landskampe, hvor han især gør sig bemærkelsesværdig på Landsholdet.

Grønbæk spiller med stor risiko
Det er ikke alt der er en dans på roser, hvis man kigger på de stats, der ligger bag Albert Grønbæks første landskampe for Danmark. Den unge dansker bidrager med mange gode aktioner fremme af banen, men det har også konsekvenser, at han spiller med stor risiko i sit spil, der gør at han er blandt dem, der mister bolden flest gange for Danmark.

 

Som dataen afspejler så har Grønbæk stadigvæk et stort forbedringspotientiale, selvom det er en del af den unge danskers spil, at bolden skal sættes på spil, når han kommer på kuglen. Så kan han stadigvæk blive bedre til at holde den i egne rækker.

Albert Grønbæk skal med sin danske holdkammerat Henrik Meister forsøge at slå Montpellier i weekenden, når Rennes ramler ind i den tidligere franske mester.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her



Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!