Grønbæk imponerer stort: Her kan han forbedre sig

Albert Grønbæk har været en af de mest omtalte spillere efter, at han har fået debut i den netop overstået landsholds-termin, men hvor god har han i virkeligheden været for Danmark? Det har Tipsbladet undersøgt.



Albert Grønbæk har fået meget ros for sine første to kampe for det danske landshold, hvor den 23-årige offensivspiller satte kronen på værket ved at score til 1-0 i kampen mod Serbien søndag aften.
Efter de fine præstationer har Grønbæk modtaget meget ros blandt andet fra sine medspillere, hvor Rasmus Nissen Kristensen efter kampen mod serberne udtalte.

– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for.

Albert Grønbæk skiftede denne sommer fra Bodø/Glimt til Rennes, efter flere fremragende sæsoner i Eliteserien, hvor han har været en vigtig brik i Bodø/Glimts offensiv.

Men hvor god har Grønbæk egentlig været i de netop overstået landsholdskampe, hvis man kigger på dataen bag præstationerne? Det har Tipsbladet undersøgt i samarbejde med OPTA.

Her imponerer Grønbæk
Danmark har fået en god start på Nations League, efter en sløj præstation ved sommerens EM-slutrunde.
I landskampene har den vikarierende landstræner, Lars Knudsen, fundet plads til Albert Grønbæk på danmarks højrekant, hvorfra han spiller en fri rolle, hvilket også udløste en scoring for Grønbæk mod Serbien. Grønbæk har udover målet budt ind med mange afslutninger og driblinger i sine første landskampe, hvor han især gør sig bemærkelsesværdig på Landsholdet.

Grønbæk spiller med stor risiko
Det er ikke alt der er en dans på roser, hvis man kigger på de stats, der ligger bag Albert Grønbæks første landskampe for Danmark. Den unge dansker bidrager med mange gode aktioner fremme af banen, men det har også konsekvenser, at han spiller med stor risiko i sit spil, der gør at han er blandt dem, der mister bolden flest gange for Danmark.

 

Som dataen afspejler så har Grønbæk stadigvæk et stort forbedringspotientiale, selvom det er en del af den unge danskers spil, at bolden skal sættes på spil, når han kommer på kuglen. Så kan han stadigvæk blive bedre til at holde den i egne rækker.

Albert Grønbæk skal med sin danske holdkammerat Henrik Meister forsøge at slå Montpellier i weekenden, når Rennes ramler ind i den tidligere franske mester.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Holland – Japan