Grønbæk imponerer stort: Her kan han forbedre sig

Albert Grønbæk har været en af de mest omtalte spillere efter, at han har fået debut i den netop overstået landsholds-termin, men hvor god har han i virkeligheden været for Danmark? Det har Tipsbladet undersøgt.



Albert Grønbæk har fået meget ros for sine første to kampe for det danske landshold, hvor den 23-årige offensivspiller satte kronen på værket ved at score til 1-0 i kampen mod Serbien søndag aften.
Efter de fine præstationer har Grønbæk modtaget meget ros blandt andet fra sine medspillere, hvor Rasmus Nissen Kristensen efter kampen mod serberne udtalte.

– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for.

Albert Grønbæk skiftede denne sommer fra Bodø/Glimt til Rennes, efter flere fremragende sæsoner i Eliteserien, hvor han har været en vigtig brik i Bodø/Glimts offensiv.

Men hvor god har Grønbæk egentlig været i de netop overstået landsholdskampe, hvis man kigger på dataen bag præstationerne? Det har Tipsbladet undersøgt i samarbejde med OPTA.

Her imponerer Grønbæk
Danmark har fået en god start på Nations League, efter en sløj præstation ved sommerens EM-slutrunde.
I landskampene har den vikarierende landstræner, Lars Knudsen, fundet plads til Albert Grønbæk på danmarks højrekant, hvorfra han spiller en fri rolle, hvilket også udløste en scoring for Grønbæk mod Serbien. Grønbæk har udover målet budt ind med mange afslutninger og driblinger i sine første landskampe, hvor han især gør sig bemærkelsesværdig på Landsholdet.

Grønbæk spiller med stor risiko
Det er ikke alt der er en dans på roser, hvis man kigger på de stats, der ligger bag Albert Grønbæks første landskampe for Danmark. Den unge dansker bidrager med mange gode aktioner fremme af banen, men det har også konsekvenser, at han spiller med stor risiko i sit spil, der gør at han er blandt dem, der mister bolden flest gange for Danmark.

 

Som dataen afspejler så har Grønbæk stadigvæk et stort forbedringspotientiale, selvom det er en del af den unge danskers spil, at bolden skal sættes på spil, når han kommer på kuglen. Så kan han stadigvæk blive bedre til at holde den i egne rækker.

Albert Grønbæk skal med sin danske holdkammerat Henrik Meister forsøge at slå Montpellier i weekenden, når Rennes ramler ind i den tidligere franske mester.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer