Albert Grønbæk har fået meget ros for sine første to kampe for det danske landshold, hvor den 23-årige offensivspiller satte kronen på værket ved at score til 1-0 i kampen mod Serbien søndag aften.
Efter de fine præstationer har Grønbæk modtaget meget ros blandt andet fra sine medspillere, hvor Rasmus Nissen Kristensen efter kampen mod serberne udtalte.
– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for.
Albert Grønbæk skiftede denne sommer fra Bodø/Glimt til Rennes, efter flere fremragende sæsoner i Eliteserien, hvor han har været en vigtig brik i Bodø/Glimts offensiv.
Men hvor god har Grønbæk egentlig været i de netop overstået landsholdskampe, hvis man kigger på dataen bag præstationerne? Det har Tipsbladet undersøgt i samarbejde med OPTA.
Her imponerer Grønbæk
Danmark har fået en god start på Nations League, efter en sløj præstation ved sommerens EM-slutrunde.
I landskampene har den vikarierende landstræner, Lars Knudsen, fundet plads til Albert Grønbæk på danmarks højrekant, hvorfra han spiller en fri rolle, hvilket også udløste en scoring for Grønbæk mod Serbien. Grønbæk har udover målet budt ind med mange afslutninger og driblinger i sine første landskampe, hvor han især gør sig bemærkelsesværdig på Landsholdet.
Grønbæk spiller med stor risiko
Det er ikke alt der er en dans på roser, hvis man kigger på de stats, der ligger bag Albert Grønbæks første landskampe for Danmark. Den unge dansker bidrager med mange gode aktioner fremme af banen, men det har også konsekvenser, at han spiller med stor risiko i sit spil, der gør at han er blandt dem, der mister bolden flest gange for Danmark.
Som dataen afspejler så har Grønbæk stadigvæk et stort forbedringspotientiale, selvom det er en del af den unge danskers spil, at bolden skal sættes på spil, når han kommer på kuglen. Så kan han stadigvæk blive bedre til at holde den i egne rækker.
Albert Grønbæk skal med sin danske holdkammerat Henrik Meister forsøge at slå Montpellier i weekenden, når Rennes ramler ind i den tidligere franske mester.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her
LIVE
LIVE: FC København melder udsolgt
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Brøndby får stor bøde
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER