Grønbæk imponerer stort: Her kan han forbedre sig

Albert Grønbæk har været en af de mest omtalte spillere efter, at han har fået debut i den netop overstået landsholds-termin, men hvor god har han i virkeligheden været for Danmark? Det har Tipsbladet undersøgt.



Albert Grønbæk har fået meget ros for sine første to kampe for det danske landshold, hvor den 23-årige offensivspiller satte kronen på værket ved at score til 1-0 i kampen mod Serbien søndag aften.
Efter de fine præstationer har Grønbæk modtaget meget ros blandt andet fra sine medspillere, hvor Rasmus Nissen Kristensen efter kampen mod serberne udtalte.

– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for.

Albert Grønbæk skiftede denne sommer fra Bodø/Glimt til Rennes, efter flere fremragende sæsoner i Eliteserien, hvor han har været en vigtig brik i Bodø/Glimts offensiv.

Men hvor god har Grønbæk egentlig været i de netop overstået landsholdskampe, hvis man kigger på dataen bag præstationerne? Det har Tipsbladet undersøgt i samarbejde med OPTA.

Her imponerer Grønbæk
Danmark har fået en god start på Nations League, efter en sløj præstation ved sommerens EM-slutrunde.
I landskampene har den vikarierende landstræner, Lars Knudsen, fundet plads til Albert Grønbæk på danmarks højrekant, hvorfra han spiller en fri rolle, hvilket også udløste en scoring for Grønbæk mod Serbien. Grønbæk har udover målet budt ind med mange afslutninger og driblinger i sine første landskampe, hvor han især gør sig bemærkelsesværdig på Landsholdet.

Grønbæk spiller med stor risiko
Det er ikke alt der er en dans på roser, hvis man kigger på de stats, der ligger bag Albert Grønbæks første landskampe for Danmark. Den unge dansker bidrager med mange gode aktioner fremme af banen, men det har også konsekvenser, at han spiller med stor risiko i sit spil, der gør at han er blandt dem, der mister bolden flest gange for Danmark.

 

Som dataen afspejler så har Grønbæk stadigvæk et stort forbedringspotientiale, selvom det er en del af den unge danskers spil, at bolden skal sættes på spil, når han kommer på kuglen. Så kan han stadigvæk blive bedre til at holde den i egne rækker.

Albert Grønbæk skal med sin danske holdkammerat Henrik Meister forsøge at slå Montpellier i weekenden, når Rennes ramler ind i den tidligere franske mester.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Tjekkiet – Danmark

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Rasmus Højlund har ikke set det før

Italien under massivt pres

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Stor profil glad for Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’