Grønbæk imponerer stort: Her kan han forbedre sig

Albert Grønbæk har været en af de mest omtalte spillere efter, at han har fået debut i den netop overstået landsholds-termin, men hvor god har han i virkeligheden været for Danmark? Det har Tipsbladet undersøgt.



Albert Grønbæk har fået meget ros for sine første to kampe for det danske landshold, hvor den 23-årige offensivspiller satte kronen på værket ved at score til 1-0 i kampen mod Serbien søndag aften.
Efter de fine præstationer har Grønbæk modtaget meget ros blandt andet fra sine medspillere, hvor Rasmus Nissen Kristensen efter kampen mod serberne udtalte.

– Jeg behøver det egentlig ikke, men jeg vil gerne fortælle, hvilken fuldstændig vanvittig fodboldspiller jeg synes, han er. Det er en sindssyg kvalitet. Han er en ung knægt, der kommer ind og bare tager over. Det har jeg vanvittig stor respekt for.

Albert Grønbæk skiftede denne sommer fra Bodø/Glimt til Rennes, efter flere fremragende sæsoner i Eliteserien, hvor han har været en vigtig brik i Bodø/Glimts offensiv.

Men hvor god har Grønbæk egentlig været i de netop overstået landsholdskampe, hvis man kigger på dataen bag præstationerne? Det har Tipsbladet undersøgt i samarbejde med OPTA.

Her imponerer Grønbæk
Danmark har fået en god start på Nations League, efter en sløj præstation ved sommerens EM-slutrunde.
I landskampene har den vikarierende landstræner, Lars Knudsen, fundet plads til Albert Grønbæk på danmarks højrekant, hvorfra han spiller en fri rolle, hvilket også udløste en scoring for Grønbæk mod Serbien. Grønbæk har udover målet budt ind med mange afslutninger og driblinger i sine første landskampe, hvor han især gør sig bemærkelsesværdig på Landsholdet.

Grønbæk spiller med stor risiko
Det er ikke alt der er en dans på roser, hvis man kigger på de stats, der ligger bag Albert Grønbæks første landskampe for Danmark. Den unge dansker bidrager med mange gode aktioner fremme af banen, men det har også konsekvenser, at han spiller med stor risiko i sit spil, der gør at han er blandt dem, der mister bolden flest gange for Danmark.

 

Som dataen afspejler så har Grønbæk stadigvæk et stort forbedringspotientiale, selvom det er en del af den unge danskers spil, at bolden skal sættes på spil, når han kommer på kuglen. Så kan han stadigvæk blive bedre til at holde den i egne rækker.

Albert Grønbæk skal med sin danske holdkammerat Henrik Meister forsøge at slå Montpellier i weekenden, når Rennes ramler ind i den tidligere franske mester.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

Simeone fatter det ikke

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Superliga-ekspert i svime over FCK

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Jakob Poulsen maner til ro

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Langer ud efter Superliga-stjerne

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien