For seks år siden kunne Jakob Ahlmann gå på vandet. Han havde lige vundet mesterskabet, scoret i pokalfinalen og fået debut for Danmark. Forude ventede en fast plads på landsholdet og et stort skifte til udlandet. Troede han.
I stedet mistede han det hele fra den ene dag til den anden, da han fik en alvorlig korsbåndsskade. Det tog 13 måneder at komme tilbage på banen, over to år at komme sig helt og seks år at gøre comeback på landsholdet. Men da det så endelig skete mod Sverige i sidste uge, var det på smukkeste vis en ring, der blev sluttet.
For Ahlmanns anden og hidtil seneste landskamp dengang i 2014 var mod netop Sverige. Så selv om de fleste nok hurtigt ville glemme ni minutters indskiftning i en testkamp, var det for Ahlmann det sidste punktum i en lang, smertefuld historie.
– Det var selvfølgelig meget specielt for mig på grund af den fortid, jeg har. Det var en tilbagevenden, som jeg ikke havde regnet med. Jeg ved, hvor speciel en oplevelse det var sidste gang, og hvor hurtigt jeg fik det revet ud af hænderne med skaden, siger AaB’eren.
– Jeg har gået i seks år og tænkt tilbage på landsholdet, og pudselig stod jeg der igen. Det var en lidt anden baggrund, men jeg trak stadig landsholdstrøjen over hovedet. Jeg nød oplevelsen 100 procent.
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
– Pludselig stod jeg i det igen. Følelsesmæssigt ramte det mig lidt. For det havde været en hård tid med skaden, efter jeg havde nået det ypperste og troet, at jeg skulle opnå en hel masse og spille på landsholdet. Det blev revet væk på kort tid.
Da Jakob Ahlmann smadrede sit knæ, gik han til genoptræning på et sundhedscenter inde i Aalborg tre gange i ugen. Det var en hård periode, som han fortalte om i et interview med Tipsbladet, umiddelbart efter han var vendt tilbage for AaB.
– Jeg gik fra, at mine holdkammerater hed Thelander og Thomsen til, at det var Lis på 60 år inde fra kommunen og 37-årige Henrik, som var mekaniker, sagde han.
– Det var frustrerende at sidde derinde og se, at en på 60 kunne lave nogle øvelser med sit knæ, som var langt hårdere end dem, jeg kunne, for jeg blev ved med at have problemer. Jeg haltede hele tiden efter selv dem, der ikke skulle tilbage til fodboldbanen.
Det var med de minder i baghovedet, at Jakob Ahlmann spillede sine ni minutter mod Sverige.
Læs også:Ahlmann ved at grunden til landsholdsudtagelsen er en speciel situation
– Når man opnår noget stort, tænker man som regel tilbage på, hvad der har gjort, at man nåede dertil. Jeg skulle genstarte min karriere og havde et knæ, der ikke ville, som jeg ville, i to eller to et halvt år. Så når jeg har spillet en landskamp igen og haft godt år på banen, kigger jeg tilbage på det og nyder det ekstra.
– Det er med til at forme én som spiller og menneske, at livet ikke altid kun er godt. Mange aspekter af det gør ondt, og for mig gjorde det ondt at være gennem det. Derfor smager det ekstra godt, at man sidder der og har spillet en landskamp igen.
Danmarks afbudsramte landshold vandt som bekendt, og Jakob Ahlmann blev genforenet med tidligere holdkammerater fra AaB og ungdomslandsholdene. Så der var rigeligt at glæde sig over bagefter og grund til at blive hængende i omklædningsrummet.
– Alle de minder, jeg nævnte, gik gennem hovedet på mig, så jeg forsøgte at tage det hele ind og nyde øjeblikket. Også selv om det var en venskabskamp. Og jeg skulle ikke med bus hjem, så jeg havde god tid i omklædningsrummet og snakkede også med de gamle AaB’ere Lucas Andersen og Oliver Abildgaard og med Eriksen og Delaney, som jeg har spillet med på U-landsholdene. Det var en fed måde at få snakket med dem igen.
– Jeg havde ikke travlt, så jeg blev hængende lidt og sugede til mig. Det er de stunder, man skal nyde. Jeg var også sidste mand, der forlod omklædningsrummet, for jeg ville have det hele med. Man ved aldrig, hvornår man står der igen.
Læs også:Blev kaldt ind fra træning: Endnu en AaB’er er hastet i landsholdslejren
Læs også:AaB’er fik overraskende comeback på landsholdet: Sgu lidt emotionelt
Læs også:Karakterer: Nordjyde ligner Danmarks næste store landsholdsback
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Henter dansker – får god pakke
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
– Det bliver en lang skade
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
