Cristiano Ronaldo: Et spørgsmål om liv og død

Cristiano Ronaldo gør ikke noget for at nedtone betydningen af tirsdagens VM-kvalifikationskamp.



“Et spørgsmål om liv og død”.

Var man i tvivl om betydningen af Portugals VM-kvalifikationskamp mod Nordmakedonien tirsdag aften, giver anfører Cristiano Ronaldo et klart svar.

En sejr til Portugal på hjemmebanen i Porto vil sende holdet til VM-slutrunden senere på året, mens nederlaget betyder et mesterskab uden portugisisk deltagelse.

– Holdet har stor tro på egne evner. Jeg fornemmer, at alle spillere er klar, siger han mandag på et pressemøde ifølge AFP.

– For os er kampen et spørgsmål om liv og død. Vi er klar over betydningen af opgøret, og jeg vil gerne benytte muligheden til at appellere til fansene om at give os stor støtte i morgen (tirsdag, red.), lyder det fra Ronaldo.

Nordmakedonien viste i den forgangne uge, at det ikke er et hold, som de store bare skal forvente at feje af banen.

Ude mod europamestrene fra Italien leverede makedonerne en stor overraskelse ved at vinde 1-0 og sende italienerne ud af mørket.

Portugal besejrede selv Tyrkiet 3-1.

– Vi skal spille mod Nordmakedonien, og folk tror selvfølgelig, at det er en nem modstander.

– For mig at se bliver det en utroligt svær kamp, for Nordmakedonien er her, fordi de fortjener at være her.

– Nordmakedonien er et velorganiseret hold, men hvis Portugal spiller op til sit bedste, slår vi alle hold i verden, siger Ronaldo.

Selv om Manchester United-spilleren er fyldt 37 år og vil være 41 ved næste VM om fire år, er han ikke klar til at kalde slutrunden i Qatar for sin potentielt sidste VM-turnering.

– Jeg bestemmer selv over min fremtid, siger han.

– Hvis jeg ønsker at spille mere, spiller jeg mere. Og hvis jeg ikke ønsker det, gør jeg det ikke. Punktum, siger Cristiano Ronaldo.

I 2016 var Ronaldo med til at gøre Portugal til EM-guldvindere, men VM-trofæet har han endnu ikke fået fingrene i.

Playoff-finalen begynder klokken 20.45 dansk tid.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’