Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’

U21-landstræneren har været glad for at have Chido Obi med i truppen.



Chido Obis himmelflugt fortsætter ufortrødent. 

Ovenpå et forår, hvor han har været inde omkring Manchester Uniteds førstehold, er den kun 17-årige dansker blevet en del af U21-landsholdet. Her er det også blevet til to indhop for den unge angriber. 

Og alt i alt har Chido Obi imponeret i den nu overståede U21-samling. Det fortæller Steffen Højer, der er U21-landstræner, til Tipsbladet.  

– Jeg synes, han kommer fint ind i truppen. Vi havde snakket meget om det inden, fordi han er jo fem år yngre end nogle af dem, vi har med. Det er en meget ung mand. Han var med for at lære, og vi havde ham med for at se ham an. 

– Han leverer et godt indtryk, og jeg var ekstremt glad for at se, hvordan han kom ind i truppen, og hvordan drengene tog imod ham på. Han har haft en rigtig god tur og har vist sig godt frem. Nu er det hjem og arbejde videre i Manchester United og se, om han kan få lidt mere spilletid der, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

I mandagens U21-brag mod Italien var mod særligt stærk modstand, at Chido Obi kom ind, men selvom han var banens yngste, gjorde han det fint.   

– Han kommer ind, hvor der er relativt meget tryk på. Det, man håber med sådan en som ham, er, at han kommer frem til dén ene chance, fordi det er jo absolut hans spidskompetence at være i feltet og lægge boldene i kassen. Den kom ikke i går. 

– Men han kom ind og arbejdede med holdet i en svær situation, så man kunne ikke forlange så meget andet af ham, lyder det fra U21-landstræneren. 

Chido Obi, 17 år, står hidtil noteret for fire kampe for Manchester Uniteds førstehold, men han har endnu sit første seniormål til gode. 

Til gengæld har han bombet mål ind på ungdomsplan i Arsenal og Manchester United samt på de danske ungdomslandshold. 





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Han ligner en ny Brøndby-darling!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Afsløring: FC København afviser millionbud

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Monstrøs PL-transfer tæt på

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!