Chido Obis himmelflugt fortsætter ufortrødent.
Ovenpå et forår, hvor han har været inde omkring Manchester Uniteds førstehold, er den kun 17-årige dansker blevet en del af U21-landsholdet. Her er det også blevet til to indhop for den unge angriber.
Og alt i alt har Chido Obi imponeret i den nu overståede U21-samling. Det fortæller Steffen Højer, der er U21-landstræner, til Tipsbladet.
– Jeg synes, han kommer fint ind i truppen. Vi havde snakket meget om det inden, fordi han er jo fem år yngre end nogle af dem, vi har med. Det er en meget ung mand. Han var med for at lære, og vi havde ham med for at se ham an.
– Han leverer et godt indtryk, og jeg var ekstremt glad for at se, hvordan han kom ind i truppen, og hvordan drengene tog imod ham på. Han har haft en rigtig god tur og har vist sig godt frem. Nu er det hjem og arbejde videre i Manchester United og se, om han kan få lidt mere spilletid der, siger Steffen Højer til Tipsbladet.
I mandagens U21-brag mod Italien var mod særligt stærk modstand, at Chido Obi kom ind, men selvom han var banens yngste, gjorde han det fint.
– Han kommer ind, hvor der er relativt meget tryk på. Det, man håber med sådan en som ham, er, at han kommer frem til dén ene chance, fordi det er jo absolut hans spidskompetence at være i feltet og lægge boldene i kassen. Den kom ikke i går.
– Men han kom ind og arbejdede med holdet i en svær situation, så man kunne ikke forlange så meget andet af ham, lyder det fra U21-landstræneren.
Chido Obi, 17 år, står hidtil noteret for fire kampe for Manchester Uniteds førstehold, men han har endnu sit første seniormål til gode.
Til gengæld har han bombet mål ind på ungdomsplan i Arsenal og Manchester United samt på de danske ungdomslandshold.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER