Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’

U21-landstræneren har været glad for at have Chido Obi med i truppen.



Chido Obis himmelflugt fortsætter ufortrødent. 

Ovenpå et forår, hvor han har været inde omkring Manchester Uniteds førstehold, er den kun 17-årige dansker blevet en del af U21-landsholdet. Her er det også blevet til to indhop for den unge angriber. 

Og alt i alt har Chido Obi imponeret i den nu overståede U21-samling. Det fortæller Steffen Højer, der er U21-landstræner, til Tipsbladet.  

– Jeg synes, han kommer fint ind i truppen. Vi havde snakket meget om det inden, fordi han er jo fem år yngre end nogle af dem, vi har med. Det er en meget ung mand. Han var med for at lære, og vi havde ham med for at se ham an. 

– Han leverer et godt indtryk, og jeg var ekstremt glad for at se, hvordan han kom ind i truppen, og hvordan drengene tog imod ham på. Han har haft en rigtig god tur og har vist sig godt frem. Nu er det hjem og arbejde videre i Manchester United og se, om han kan få lidt mere spilletid der, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

I mandagens U21-brag mod Italien var mod særligt stærk modstand, at Chido Obi kom ind, men selvom han var banens yngste, gjorde han det fint.   

– Han kommer ind, hvor der er relativt meget tryk på. Det, man håber med sådan en som ham, er, at han kommer frem til dén ene chance, fordi det er jo absolut hans spidskompetence at være i feltet og lægge boldene i kassen. Den kom ikke i går. 

– Men han kom ind og arbejdede med holdet i en svær situation, så man kunne ikke forlange så meget andet af ham, lyder det fra U21-landstræneren. 

Chido Obi, 17 år, står hidtil noteret for fire kampe for Manchester Uniteds førstehold, men han har endnu sit første seniormål til gode. 

Til gengæld har han bombet mål ind på ungdomsplan i Arsenal og Manchester United samt på de danske ungdomslandshold. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Manchester City vinder FA Cup

FC Fredericia – Silkeborg IF

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper