Chido Obis himmelflugt fortsætter ufortrødent.
Ovenpå et forår, hvor han har været inde omkring Manchester Uniteds førstehold, er den kun 17-årige dansker blevet en del af U21-landsholdet. Her er det også blevet til to indhop for den unge angriber.
Og alt i alt har Chido Obi imponeret i den nu overståede U21-samling. Det fortæller Steffen Højer, der er U21-landstræner, til Tipsbladet.
– Jeg synes, han kommer fint ind i truppen. Vi havde snakket meget om det inden, fordi han er jo fem år yngre end nogle af dem, vi har med. Det er en meget ung mand. Han var med for at lære, og vi havde ham med for at se ham an.
– Han leverer et godt indtryk, og jeg var ekstremt glad for at se, hvordan han kom ind i truppen, og hvordan drengene tog imod ham på. Han har haft en rigtig god tur og har vist sig godt frem. Nu er det hjem og arbejde videre i Manchester United og se, om han kan få lidt mere spilletid der, siger Steffen Højer til Tipsbladet.
I mandagens U21-brag mod Italien var mod særligt stærk modstand, at Chido Obi kom ind, men selvom han var banens yngste, gjorde han det fint.
– Han kommer ind, hvor der er relativt meget tryk på. Det, man håber med sådan en som ham, er, at han kommer frem til dén ene chance, fordi det er jo absolut hans spidskompetence at være i feltet og lægge boldene i kassen. Den kom ikke i går.
– Men han kom ind og arbejdede med holdet i en svær situation, så man kunne ikke forlange så meget andet af ham, lyder det fra U21-landstræneren.
Chido Obi, 17 år, står hidtil noteret for fire kampe for Manchester Uniteds førstehold, men han har endnu sit første seniormål til gode.
Til gengæld har han bombet mål ind på ungdomsplan i Arsenal og Manchester United samt på de danske ungdomslandshold.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Snart sker det
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt