Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’

U21-landstræneren har været glad for at have Chido Obi med i truppen.



Chido Obis himmelflugt fortsætter ufortrødent. 

Ovenpå et forår, hvor han har været inde omkring Manchester Uniteds førstehold, er den kun 17-årige dansker blevet en del af U21-landsholdet. Her er det også blevet til to indhop for den unge angriber. 

Og alt i alt har Chido Obi imponeret i den nu overståede U21-samling. Det fortæller Steffen Højer, der er U21-landstræner, til Tipsbladet.  

– Jeg synes, han kommer fint ind i truppen. Vi havde snakket meget om det inden, fordi han er jo fem år yngre end nogle af dem, vi har med. Det er en meget ung mand. Han var med for at lære, og vi havde ham med for at se ham an. 

– Han leverer et godt indtryk, og jeg var ekstremt glad for at se, hvordan han kom ind i truppen, og hvordan drengene tog imod ham på. Han har haft en rigtig god tur og har vist sig godt frem. Nu er det hjem og arbejde videre i Manchester United og se, om han kan få lidt mere spilletid der, siger Steffen Højer til Tipsbladet. 

I mandagens U21-brag mod Italien var mod særligt stærk modstand, at Chido Obi kom ind, men selvom han var banens yngste, gjorde han det fint.   

– Han kommer ind, hvor der er relativt meget tryk på. Det, man håber med sådan en som ham, er, at han kommer frem til dén ene chance, fordi det er jo absolut hans spidskompetence at være i feltet og lægge boldene i kassen. Den kom ikke i går. 

– Men han kom ind og arbejdede med holdet i en svær situation, så man kunne ikke forlange så meget andet af ham, lyder det fra U21-landstræneren. 

Chido Obi, 17 år, står hidtil noteret for fire kampe for Manchester Uniteds førstehold, men han har endnu sit første seniormål til gode. 

Til gengæld har han bombet mål ind på ungdomsplan i Arsenal og Manchester United samt på de danske ungdomslandshold. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’